Rozwój mowy

Rozwój mowy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

– rozbudzanie aktywności dziecka podczas zajęć z mowy ojczystej-

Prowadząca: mgr Ewelina Hojka

Grupa: „ Motylki”

Temat zajęć: „ Kuchenne odgłosy ”

Data: 3.01.214r.

Cele główne:

– rozwijanie mowy

– rozbudzanie wśród dzieci aktywnego uczestnictwa na zajęciach

– rozwijanie percepcji słuchowej

– rozwijanie sprawności ruchowej

Cele operacyjne:

Dziecko potrafi:

prawidłowo artykułować sylaby

– dzielić wyrazy 1 – 3 sylabowe na sylaby

– słuchać tekstu ze zrozumieniem

– prawidłowo wykonywać ćwiczenia ortofoniczne

– właściwie nazywać produkty spożywcze

– wykonywać polecenia nauczyciela

Formy:

– zbiorowa

– indywidualna

Metody:

– czynne

– słowne

– oglądowe

Środki dydaktyczne:

– płyta z piosenką, odtwarzacz płyt CD, ilustracje przedstawiające produkty spożywcze, tekst opowiadania „Ulubione potrawy”, maskotka „ wąż, naczynia z kącika kuchennego

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie zabawą: „ Wszyscy są” , „ Magiczna Kula”.

  2. Zgadywanki – wskazywanie obrazka z usłyszanym wyrazem (np. lody, kanapka, szynka, chleb, mleko, tort, ser, jajko), podział wyrazów na sylaby

  3. Ćwiczenia ortofoniczne- naśladowanie odgłosów dochodzących z kuchni ( bulgotanie gotującej się wody- bul, bul, bul; gwizdka czajnika-fiu, fiu, fiu, kapania wody- kap, kap, kap, krojenia-ciach, ciach, ciach)

  4. Zabawa ruchowa przy piosence „ Kuchareczki”- podczas piosenki dzieci poruszają po całej sali, podczas przerwy w muzyce dzieci wykonują polecenia nauczyciela ( marsz, podskoki…)

  5. Słuchanie opowiadania z elementami ortofonicznymi „Ulubione potrawy” i rozmowa na temat jego treści.

Pewnego zimowego dnia Kasia i Staś wrócili z przedszkola bardzo głodni, ponieważ nie chcieli spróbować nowej potrawy, którą przygotowały panie kucharki. Dzieciom strasznie burczało w brzuchu (brrr, brrr). Mama postanowiła, że szybko ugotuje ich ulubioną zupę pomidorową. Nalała więc wody do garnka (szszsz…), a gdy zakręcała kran, do garnka spadło jeszcze kilka kropelek (kap, kap, kap). Mama zapaliła gaz (psyt) i woda powoli zaczęła się gotować (bul, bul, bul). Pokroiła w tym czasie czerwone, soczyste pomidory (ciach, ciach) i wrzuciła je do wody. Jeszcze tylko kilka przypraw z młynka (wry, wry) i zupka gotowa. Kasia i Staś poprosili mamę, aby na drugie danie przygotowała dla nich spaghetti, które równie dobrze im smakowało. Te długie kluseczki przypomniały dzieciom wycieczkę do zoo, gdzie po raz pierwszy zobaczyły prawdziwego węża (sss…).

Pytania kierowane do dzieci:

– O kim było opowiadanie?

– Jakie potrawy zrobiła mama?

– Co przypomniało się dzieciom, kiedy zobaczyły spaghetti?

Rozmowy z dziećmi na temat ich ulubionych potraw, kto przygotowuje im posiłki w domu, samodzielne przyrządzenie wymyślonej potrawy przez dziecko, nazwanie jej i omówienie.

  1. Zabawy z maskotką węża- pokonanie przez dzieci trasy , aby dotrzeć do węża, zbudzenie węża wypowiadając głoskę : sssssssssss , nadania imienia maskotce

  1. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here