Przygotowanie do ojcostwa

Pieluchy, kaszki i nieprzespane noce, niełatwa to sprawa. Pojawienie się małego domownika przewraca całe dotychczasowe życie o sto osiemdziesiąt stopni. Dla kobiet rodzicielstwo jest czymś zupełnie naturalnym, bo przez cały okres ciąży przygotowują się do tej roli, z kolei dla mężczyzny jest to przeważnie zderzenie się z zupełnie odmienna rzeczywistością niż sobie zakładali. Jak mężczyzna ma się przygotować do pełnienia nowej roli?

Początki
Przygotowanie do bycia tatą w głowie mężczyzny zaczyna się już przeważnie w momencie starania się o potomstwo. Mężczyzna od zarania dziejów jest uznawany za żywiciela rodziny i osobę odpowiedzialną za byt. Myśl o byciu ojcem z początku dla każdego mężczyzny jest ogromną radością, jednak w tym samym czasie pojawiają się różnego rodzaju przemyślenia, które są nieodłącznym elementem przygotowania mentalnego na pojawienie się na świecie dziecka. Przez okres dziewięciu miesięcy mężczyzna musi przygotować się do tego, że to on bierze odpowiedzialność za byt rodziny oraz zapewnienie im godnych warunków. Przeważnie to kobiety są bardziej aktywne w okresie wyczekiwania na dziecko, ale są takie dziedziny w których mężczyzna może się wykazywać i pokazywać swoje zaangażowanie np. przygotowanie pokoju dla dziecka lub zakupienie wózeczka i fotelika do auta. To są te zadani, o które męż

czyzna może zadbać, sprawdzając parametry i dane techniczne sprzętów.
Pojawienie się małego domownika
Na samym początku mężczyzna musi przestawić się z przeważnie biernego trybu życia, na tryb całkowicie aktywny. Kobieta po porodzie będzie bardzo potrzebowała pomocy swojego partnera, dlatego partner musi od samego początku przejąć większość obowiązków przy dziecku tak by w jak największym stopniu pomóc swojej ukochanej, która po porodzie będzie bardzo osłabiona. Od tego momentu, to na barkach partnera spoczywać będą również te zadania, które przeważnie wykonywała kobieta. Niestety na długi czas trzeba zapomnieć o wyprasowanych koszulach i ugotowanych obiadkach, które zawsze były w domu, bo to teraz właśnie my będziemy się tym zajmować.
Kim jest tata?
Wydawać by się mogło, że to zawsze kobieta jest tą osobą, która ma najlepszy kontakt z dzieckiem i największy na nie wpływ. Jednakże w wychowaniu dziecka tak samo ważny jest i ojciec. Mimo, że zawsze trochę bardziej z boku, to w tych momentach w których kobieta nie jest w stanie sobie poradzić wkracza mężczyzna. Mężczyzna wprowadza dziecko w to, jakimi prawami rządzi się świat i jakie panują w nim zasady. Pobudza do rywalizacji i pomaga w dążeniu do celów. Przeważnie nauka pochodząca od ojca jest bardzo konkretna, dlatego i umiejętności nabywane przez dzieci pozostają już na zawsze. Ojciec zawsze jest też tym z rodziców, które jest bardziej stanowcze i kimś kto wyznacza pewne granice. Rola ojca nie ogranicza się już tylko do zarabiania pieniędzy, tak samo jak matka, może on i powinien, uczestniczyć na równi w wychowaniu dziecka i codziennych czynnościach.

zp8497586rq

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here