Obawy przed tym, że nie poradzisz sobie z pielęgnacją noworodka to naturalne zjawisko. Patrząc na delikatne i kruche ciało malucha może ci się wydawać, że nie dasz rady wszystkiego przy nim poprawnie zrobić. Takie wątpliwości ma niemal każda matka i to nie tylko przy pierwszym dziecku. Zwykle jednak po raz pierwszy te czynności wykonuje się jeszcze w szpitalu pod okiem położnej lub obserwuje, jak ona to robi. Mimo, że przygotowywałaś się do macierzyństwa, czytałaś rozmaite książki, nie wstydź się pokazać, że czegoś jeszcze nie wiesz. Warto zadać wówczas każde nasuwające się pytanie. W tym artykule znajdziesz pomocne wskazówki dotyczące kąpieli oraz przewijania malucha. Pamiętaj, że pierwszy raz jest najtrudniejszy, ale z czasem uzyskasz wprawę i będzie coraz łatwiej.
Przed kąpielą przygotuj sobie wszystkie niezbedne rzeczy: myjkę, mydło, waciki, kremy, ręcznik, czystą pieluchę i ubranko. Możesz tez zdecydować się na kosmetyk wielofunkcyjny, czyli płyn do kąpieli, który dodany do wody sprawi, że nie będziesz musiała używać mydełka, a po kąpieli również oliwki. W ten sposób unikniesz napięcia i stresującej, nerwowej atmosfery oraz biegania po mieszkaniu z mokrym maleństwem w ramionach. Do przygotowanej małej wanienki wlej wodę. Upewnij się, że woda ma odpowiednią temperaturę, czyli ok. 37°C. Po zanurzeniu w niej łokcia lub nadgarstka powinnaś odczuwać przyjemne ciepło. Jeśli łazienka jest mała, może łatwiej będzie ci ustawić wanienkę w kuchni lub sypialni. W takim pomieszczeniu powinno być ciepło: około 22–23°C. Zwróć uwagę na to, aby światło z lampy sufitowej nie świeciło dziecku prosto w oczy. Po przygotowaniu wanienki, połóż malucha na ręczniku, umyj mu oczy, uszy i twarz. Pamiętaj, aby podczas kąpieli nie moczyć uszu dziecka i nie oblewać wodą twarzy. Jeżeli natomiast do tego dojdzie, to nie reaguj nerwowo, najważniejsze, aby maluch nie wyczuł twojego stresu. Rozbierz noworodka, jeżeli pieluszka jest zanieczyszczona, umyj mu dokładnie pupę. Po tych czynnościach, możesz wreszcie przenieść dziecko do wanienki. Najwygodniej i najbezpieczniej będzie, jeżeli będziesz je trzymać od tyłu, lewą ręką za lewe ramię, tuż pod pachą. Główka powinna być wówczas oparta o twoje ramię, a ty będziesz mieć wolną prawą rękę. Jeżeli jesteś leworęczna, przyjmij opisaną pozycję zmieniając ręce. Zanurzaj ciało maleństwa powoli, stopniowo, zacznij od nóżek i pupy, następnie możesz położyć dziecko na plecach. Jeżeli dziecko straciło już kikut pępowiny, możesz spróbować wykąpać je na brzuszku. To dobre rozwiązanie jeżeli zauważyłaś, że woda wywołuje w nim stres, w ten sposób mogą same się pluskać w wodzie. Umyj dziecku główkę, ramiona, piersi, brzuszek, plecy, nogi i pośladki.Nie spiesz się z myciem. Wykonuj spokojne, płynne ruchy masujące. Jeżeli pluskanie sprawia małemu przyjemnośći, pozwól, aby pochlapało się troszkę dłużej. Następnie delikatnie wyjmij malca z wanienki, podtrzymując go prawą ręką pod pupą. Rób to spokojnie, twój pośpiech może wystraszyć zrelaksowane dziecko. Następnie otul go dużym ręcznikiem, najlepiej takim z kapturem, osusz dokładnie wszystkie fałdki skóry, lekko (!) ugniatając jego ciało. Na koniec posmaruj pupę kremem lub maścią. Całe ciało możesz potraktować delikatną oliwką dla niemowląt. Na koniec załóż czystą pieluchę i ubierz dziecko.
Drugą problematyczną kwestią w pielęgnacji noworodków jest przewijanie. Wiele rodziców obawia się, że nie sprosta tej czynności. Nie przejmuj się, to, że początkowo jest ci trudno, jest całkiem naturalne. Z czasem nabierzesz wprawy. Oto kilka wskazówek, które pomogą przygotować się do przewijania malucha.
Przed rozpoczęciem czynności przygotuj wszystkie niezbędne rzeczy: miseczkę z ciepłą wodą, waciki, wilgotne chusteczki, czyste pieluchy. Następnie przełóż dziecko na przewijak, albo inne miejsce, które przeznaczyłaś na wykonywanie tej czynności. Rozepnij śpioszki, rozwiń pieluchę i oczyść skórę zmoczonym wacikiem lub specjalną chusteczką do pielęgnacji niemowląt. Zwiń brudną pieluchę, wrzuć ją do kosza na pieluchy, który w tym czasie powinien znajdować się pod blatem, co ułatwi ci zadanie. Kolejnym wacikiem lub chusteczką wyrzyj pupę oraz pośladki i pachwiny niemowlęcia. Pamiętaj przy tym, aby wykonywać tę czynność od przodu do tyłu, dzięki czemu unikniesz przedostania się bakterii kału do cewki moczowej. Dokładnie umyj wszystkie fałdki i zgięcia. Czystą pieluszką dokładnie osusz skórę, posmaruj oliwką lub kremem ochronnym pośladki i okolice. Następnie przełóż dziecko na czystą pieluszkę. Ważne, abyś podczas wykonywania tych czynności nie podnosiła maleństwa za nóżki, wsuń dłoń pod pupę i lekko unieś ją do góry. Uważaj także, abyś nie zapięła pampersa za ciasno. Przy jego zawijaniu postaraj się nie zatłuścić kremem taśmy klejącej. Następnie nałóż na malucha ubranko uważając, aby nie zrobić niepotrzebnych zagięć i fałdek.
Wbrew pozorom ani przewijanie, ani kapiel noworodka nie jest bardzo trudnym zajęciem. Wystarczy trochę cierpliwości i spokoju. Z czasem wszystko stanie się proste!