Przepuklina pępkowa

przepuklina pępkowa

Co to jest przepuklina?

Przepuklina w pojęciu ogólnym oznacza nieprawidłowe przemieszczenie zawartości jam ciała przez naturalne lub nabyte otwory. Przepuklina składa się z

1.wrót, czyli otworu, przez który przedostaje się zawartość jam ciała

2.worka przepuklinowego, czyli ograniczonej przestrzeni, w której znajduje się zawartość jam ciała

3.zawartość przepukliny, co w przypadku przepukliny pępkowej najczęściej stanowi sieć lub jelita.

 Co to jest przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa jest to zaburzenie rozwojowe wynikające z osłabienia lub nieprawidłowego przebiegu struktur, które tworzą pierścień pępkowy.

 Dlaczego moje dziecko ma przepuklinę pępkową?

Przepukliny pępkowe rozwijają się z powodów anatomicznych, czyli budowy ciała oraz embriologicznych, czyli nieprawidłowości podczas rozwoju zarodka.

 Czy dziecko z przepukliną pępkową cierpi?

Dziecko nie odczuwa praktycznie żadnych dolegliwości.

 Jakie są objawy przepukliny pępkowej?

Najczęściej jest to miękki guzek w pęku, który może się powiększać podczas krzyku, płaczu lub oddawaniu stolca. Pod powierzchnią palca badający może również wyczuć pierścień.

 Czy przepuklina pępkowa jest częsta?

Przepuklina pępkowa jest jednym z częstszych schorzeń chirurgicznych, które występują przeważnie w okresie niemowlęcym i noworodkowym.

 Czy są schorzenia, które szczególnie predysponują do przepukliny pępkowej?

Tak. Schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, zespół „suchej śliwki” czy wrodzone defekty genetyczne, szczególnie predysponują do przepukliny pępkowej. Noworodki z niską masą urodzeniową również należą o grupy ryzyka wystąpienia przepukliny pępowinowej.

 Kiedy pojawia się przepuklina pępowinowa?

Najczęściej jest to niedługi okres od odpadnięcia pępowiny.

 Jakie są objawy przepukliny pępowinowej?

Pępek może być w różnej wielkości, uwypuklony, jeśli jednak wrota przepukliny są niewielkie to jedynym objawem może być wyczuwalny brzeg pierścienia pod opuszką palca osoby badającej.

 Jak duża może być przepuklina pępkowa?

Wielkość przepukliny pępkowej wacha się w szerokich granicach od 0,3-0,4 cm do aż 2,5- 3,5 cm.

W jaki sposób będzie leczone moje dziecko? Czy konieczna jest operacja?

Decyzja o leczeniu zawsze należy do lekarza. Jednak uważa się, że przepuklina mniejsza niż 1,5 cm w okresie pierwszych dwóch lat życia dziecka często ulega samoistnemu ustąpieniu.

 Kiedy operacja mojego dziecka jest bezwzględnie wskazana?

Decyzję o operacji zawsze podejmuje lekarz jednak operację wykonuje się często, kiedy pierścień przepukliny wynosi więcej niż 1,5 cm. Ból oraz brak możliwości odprowadzenia przepukliny również są częstymi przyczynami operacji.

 Bardzo boję się, że jeśli nie zostanie wykonany zabieg coś się stanie z moim dzieckiem!

Decyzję odłożeniu lub rezygnacji z operacji zawsze podejmuje lekarz, który zbadał dziecko, rozmawiał z rodzicami oraz wykonał badania dodatkowe. Na podstawie zebranych informacji może on ocenić czy przyjęcie stanowiska wyczekującego niesie ze sobą korzyści.

Jaki efekt kosmetyczny będzie po operacji?

Efekt kosmetyczny najczęściej jest dobry. Na skórę zakłada się pojedyncze szwy. Opatrunek uciskowy zakładany jest na 24 godziny w celu zapobiegnięciu powstawaniu krwiaka.

 Jak będzie wyglądał okres po operacji?

Dziecko po zbiegu przez parę dni wymaga szczególnej opieki oraz ograniczenia wysiłku fizycznego. Po pierwszej dobie można powrócić do normalnego żywienia.

 Czy po operacji mogą być nawroty?

Statystycznie nawroty przepukliny pępowinowej występują incydentalnie.

 Jeśli nie operacja to, co?

Leczenie zachowawcze ma na celu leczenie przepuklin pępowinowej bez interwencji chirurgicznej. Najczęściej oznacza wgłobienie pępka oraz zbliżeniu mięśni prostych brzucha a następnie założeniu plastrów.

 Ile trwa leczenie zachowawcze?

Okres leczenia zachowawczego może być różny. Najczęściej jest to kilka miesięcy.

 Czy podczas leczenia zachowawczego można normalnie kąpać dziecko?

Tak. Dziecko z założonymi plastrami może być pielęgnowane w normalny sposób, nie odczuwa ono także żadnych dolegliwości związanych z opatrunkiem plastrowym. O częstości zmiany plastrów decyzje podejmuje lekarz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here