Poznajemy tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia

Poznajemy tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia

Scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: 5-latki

Prowadząca: Dominika Wejnerowska

Temat: Poznajemy tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia

Cele operacyjne:

– dziecko potrafi wyjaśnić co oznacza termin „ drzewo iglaste”

-wymienia tradycje i zwyczaje kojarzące się ze Świętami Bożego Narodzenia

– uczestniczy w zabawach ruchowych, dostosowuje swój ruch do tempa muzyki

Metody:

czynna: zadań stawianych do wykonania

słowna: żywego słowa

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: wiersz T. Kubiaka „ Wesoła choinka”, tamburyn, płyta z piosenką „ Na strunach igieł”, obrazki kojarzące się ze świętami, zagadki dydaktyczne.

  1. Część wstępna
  1. Zabawa ruchowa „ Renifery”

Nauczycielka prosi ,aby dzieci dobrały się w pary i ustawiły się w nich jedno za drugim. Dziecko stojące jako pierwsze otrzymuje szarfę i jest „ reniferem” a stojące tuż za nim to „woźnica”. Dzieci poruszają się zgodnie z tempem muzyki, zatrzymują się gdy ona ucichnie.

  1. Zagadki dydaktyczne kojarzące się ze Świętami Bożego Narodzenia

Nauczycielka mówi zagadkę, a dzieci uważnie słuchają i wyszukują jej rozwiązanie spośród widocznych na tablicy obrazków.

Te żelazne nie wpuszczają w szkodę ani starej krowy, ani kozy młodej, te złote lubią nosić panie a papierowe choinka dostanie” ( łańcuchy)

Przywieźli ją z lasu , pięknie przystroili, teraz będzie z nami by Święta umilić” ( choinka)

  1. Część główna
  1. Słuchanie wiersza T. Kubiaka „ Wesoła choinka”

Na gałązce choinkowej wiszą dwa jabłuszka, przy jabłuszku pierwszym pajac, przy drugim kaczuszka. Pajac biały jest jak piekarz mąkę ma na brodzie a kaczuszka złota , jakby kąpała się w miodzie”.

Nauczycielka zadaje pytania dotyczące utworu. Dzieci chętne odpowiadają i wyjaśniają ,że choinka była wesoła bo było na niej dużo ozdób choinkowych.

  1. Wyjaśnienie znaczenia terminu : „ drzewo iglaste”

Nauczycielka pokazuje dzieciom gałązkę choinki. Prosi , aby dzieci uważnie się jej przyjrzały i dotknęły jej liści. Zdaje pytanie: Co przypomina wam ich kształt?. Dzieci odpowiadają ,że wyglądają ja „igły”. Nauczycielka potwierdza spostrzeżenia i dodaje ,że choinka należy do drzew iglastych bo ma właśnie takie „igły”.

  1. Zabawa ruchowo-naśladowcza do piosenki „ Na strunach igieł”

Dzieci śpiewają piosenkę i naśladują ruchem jej słowa

Załóż choinko śnieżne koronki, przypnij jabłuszka , świeczki i bombki. Na szklanych dzwonkach zagraj cichutko niech wieczór pachnie zieloną nutką”

  1. Poznanie innych tradycji i zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia

Nauczycielka mówi ,że zwyczaj ubierania choinki jest tylko jednym ze zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia. Pokazuje obrazki a zgłaszające się dzieci opowiadają co na nich jest ( dzielenie się opłatkiem, kolacja wigilijna, śpiewanie kolęd itp.)

  1. Część końcowa

7. Zabawa ruchowa „ Świąteczne porządki”

Nauczycielka prosi dzieci , aby biegały w rytmie tamburyna a gdy ono ucichnie zatrzymały się i wysłuchały jaką nazwę czynności wypowie i pokazały ją ruchem np.: odkurzane, mycie okien, zamiatanie itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here