SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Temat tygodnia: W kosmosie
Temat zajęć: Poznajemy kosmos
Cele ogólne:
poznanie wiadomości dotyczących przestrzeni kosmicznej,
wzbogacenie wiadomości dzieci na temat kosmosu,
rozwijanie aktywności twórczej poprzez udział w zajęciach,
rozwijanie wyobraźni,
rozwijanie zdolności swobodnego wypowiadania się,
wdrażanie dzieci do zgodnego współdziałania w zespołowych zadaniach.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
zna podstawowe pojęcia takie jak: planety, układ słoneczny, UFO, orbita,
potrafi wymienić planety Układu Słonecznego,
wie, która z planet jest najmniejsza, a która największa,
wie co to jest ruch orbitalny,
buduje z klocków rakietę według własnego pomysłu,
bierze udział w zabawach ruchowych,
ogląda albumy i książki o kosmosie,
słucha z zaciekawieniem informacji o kosmosie,
śpiewa piosenkę „Leć Rakieto”.
Metody :
słowna
metoda ćwiczeń praktycznych
oglądowa
Formy :
indywidualna
zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
film „The Known Universe”, arkusz szarego papieru, płyta CD z piosenką, tekst piosenki, planety wykonane z plasteliny, klocki, pastele, kolorowe gwiazdki, niebieski materiał, żółte gwiazdki, kredki, mazaki, albumy, książki, czasopisma, pocztówki, postacie kosmonautów, emblematy z napisem nazw planet, rolki po papierze toaletowym i ręczniczkach, klej, folia aluminiowa, nożyczki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Wprowadzenie
1. Powitanie uczestników zajęć.
2. Zajęcie przez dzieci miejsc w kręgu, zaśpiewanie wyciszanki do zajęć.
II Realizacja tematu
1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez projekcję krótkiego filmu „The Known Universe” opracowanego przez Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej. Rozmowa swobodna na temat wielkości wszechświata, jego tajemniczości i różnorodności.
2. Opowiadanie o poszczególnych planetach Układu Słonecznego wraz z wizualizacją – planety wykonane z plasteliny w odpowiednich proporcjach. Oglądanie książek i albumów, czasopism, pocztówek o tematyce związanej z kosmosem. Wyjaśnienie niezrozumiałych słów takich jak: kosmos, planety, przestrzeń kosmiczna, UFO, teleskop Hubble’a.
3. Zabawa dydaktyczna – „Wyprawa w kosmos”. Analizowanie w jaki sposób można dostać się w podróż do kosmosu i czy jest to możliwe. Ustalenie co będzie potrzebne i przydatne podczas takiej kosmicznej wyprawy. Rysowanie na arkuszu szarego papieru niezbędnych rzeczy do podjęcia takiej wyprawy. Budowanie w grupach wymyślonych pojazdów kosmicznych bądź stacji kosmicznych przez chętne dzieci z użyciem klocków.
4. Zabawa ruchowa – „Ruch na orbicie”. Jedno dziecko pełni role Słońca i stoi na środku sali, pozostałe dzieci krążą wokół niego po orbitach (linie narysowane kredą na podłodze). Przy okazji zabawy dzieci poznają znaczenie terminu: orbita. Każde dziecko, które pełni rolę planety otrzymuje emblemat z napisem konkretnej planety w celu utrwalenia nazw planet.
5. Ustalenie środków transportu dzięki którym można udać się na wyprawę w kosmos, pokazanie ilustracji rakiety. Zabawa przy piosence o rakiecie pt. „Leć rakieto”.
Czy wy wiecie, że w rakiecie najciekawsza podróż w świecie?
Proszę wsiadać do rakiety, niepotrzebne nam bilety.
Leć rakieto, szybko leć, gwiazdkę z nieba chcemy mieć.
Ref:
Leć rakieto zabierz nas do dalekich, do dalekich gwiazd.
Już rakieta w niebo strzela, proszę trzymać się fotela.
To jest jazda co się zowie, aż się kręci w głowie.
Ref:
Leć rakieto….
Rytmizowanie fragmentów piosenki (refrenu), z wykorzystaniem klaskania.
5. Praca plastyczna „Rakieta”:
Pokaz przykładu wykonanej wcześniej pracy, instrukcja wykonania pracy (oklejenie rolek papieru toaletowego kolorowymi kartkami, wycięcie elementów ozdobnych i przyklejenie ich w określone miejsca, wykonanie ognia z bibuły, sklejenie wszystkich elementów).
Zajęcie miejsc przy stolikach i praca indywidualna.
Rozdanie materiałów; zachęceni do estetycznego wykonania pracy.
Obserwacja pracy dzieci i ewentualna pomoc.
III Zakończenie
1. Analiza, pokaz najestetyczniejszych prac (swobodne wypowiedzi dzieci, refleksje).
2. Sprzątanie swojego stanowiska pracy.
3. Podziękowanie za udział w zajęciach.
Opracowała Justyna Czerniakowska