Scenariusz zajęć luty
Grupa wiekowa: 5-latki
Prowadząca: Dominika Wejnerowska
Temat: „ W krainie Pani Zimy”. Poznajemy charakterystyczne cechy zimowego krajobrazu
Cele operacyjne:
-dziecko zna charakterystyczne cechy zimowego krajobrazu
-wymienia nazwy sprzętu zimowego stosowanego do poruszania się po śniegu lodzie
– ilustruje ruchem treść słyszanej opowieści
– rozwija własną ekspresję ruchową pod wpływem utworu muzycznego
Metody:
czynna: zadań stawianych do wykonania
słowna: żywego słowa, objaśnień
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: instrumenty muzyczne: trójkąt, bębenek, apaszki wykonane z białej firanki, gwiazdki z kolorowego papieru, kartoniki białe i czarne, płyta CD z muzyką poważną, obrazek –puzzle, ilustracje ze sprzętem używanym w zimie.
- Część wstępna
- Przybycie „ Pani Zimy”- tajemniczego gościa
Nauczycielka przebrana w strój „ Pani Zimy” pojawia się w Sali, dzieci zaskoczone próbują odgadnąć za co ich pani się przebrała? Podają różne skojarzenia. Nauczycielka rozwiewa ich wątpliwości na podstawie zagadki o zimie.
- Zaproszenie do pałacu pełnego śniegu i lodu. Zabawa ruchowo-naśladowcza „ Droga do pałacu pani Zimy”
Nauczycielka wprowadza dzieci w zimowy nastrój i zaprasza do wędrówki. Opowiada gdzie są? Przez co przechodzą? Jakie zwierzęta mijają po drodze. Dzieci ilustrują to o czym słyszą ruchem.
- Część główna
- Pogadanka z dziećmi na temat wiersza „ Zima” B. Forma
Nauczycielka czyta wiersz, a następnie zadaje pytanie: O czym był wiersz? Jaka pora roku w nim wystąpiła? Po czym rozpoznaliście ,że chodzi o zimę? Dzieci udzielają odpowiedzi na pytania nauczycielki.
- Zabawa inhibicyjno-inicytacyjna” Zaczarowane gwiazdki”
Wybrane przez nauczycielkę dziecko rozdaje kolegom i koleżankom gwiazdki. Dzieci wirują po całej sali, gdy zagra trójkąt łączą się w pary. Parę stanowią dwie takie same gwiazdki. Kiedy usłyszą bębenek „ gwiazdki”- dzieci opadają ( kucają)
- Tajemnice „ Pani Zimy”- pytania
Dziecko wykazuje się logicznym myśleniem odpowiadając na „ podchwytliwe pytania „ Pani Zimy”. Jeśli odpowiedź według niego jest twierdząca to podnosi biały kartonik, a jeśli przecząca to czarny.
- Zabawa muzyczno-ruchowa” Śnieżynki”
Dziecko wiruje jak „ śnieżynka” zgodnie z melodia jaką słyszy. Wyraża w ten sposób własną ekspresję ruchową. Wykonuje ruchy z udziałem apaszki z firanki.
- Część końcowa
- „Jaki to obrazek” ?- puzzle Nauczycielka przypina do tablicy po kolei fragmenty obrazka a dzieci odgadują co na nim jest. ( sanki) Próbują samodzielnie wymienić inne sprzęty stosowane w zimie do poruszania się po śniegu i lodzie. Nauczycielka pomaga pokazując ilustracje
- Zabawa muzyczno-ruchowa „ Łyżwiarze”
Dzieci naśladują jazdę na łyżwach poruszając się w rytmie muzyki klasycznej P. Czajkowskiego „ Łyżwiarze”. Nauczycielka dziękuje dzieciom za aktywność na zajęciach.
