Potrafimy sami opiekować się roślinami

Potrafimy sami opiekować się roślinami

Scenariusz zajęć wychowawczo – edukacyjnych

w grupie dzieci 5-letnich

Temat zajęć: Potrafimy sami opiekować się roślinami – prace hodowlane w kąciku przyrody inspirowane literaturą i doświadczeniami dzieci.

Cele:

utrwalanie wiadomości i umiejętności związanych z hodowlą i pielęgnacją roślin doniczkowych i nowalijek w kąciku przyrody

– doskonalenie umiejętności wyrażania ruchem treści opowiadania oraz rozwijanie sprawności ruchowej

– zachęcanie dzieci do swobodnego wyrażania swoich myśli – podczas formułowania odpowiedzi na pytania, dzielenia się obserwacjami i przeżyciami z domu rodzinnego oraz przestrzegania zasad związanych z przestrzeganiem kolejności wypowiedzi

– doskonalenie nawyków samoobsługowych (mycie rąk) i umiejętności związanych z utrzymaniem porządku w miejscu zabawy czy pracy

– pobudzanie motywacji do systematycznej, samodzielnej opieki nad roślinami w kąciku przyrody i w sali poprzez wskazanie ich walorów estetycznych i użytkowych

Cele operacyjne: dziecko:

– rozpoznaje przedmioty w kolorze zielonym

– uważnie słucha wiersza i wypowiada się na jego temat

– reaguje na znaki i sygnały nauczyciela

– aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych

– podejmuje proste prace związane z uprawą roślin doniczkowych (sadzenie, podlewanie)

– zachowuje ład i porządek w czasie i po skończonej pracy

– dba o rośliny

Metody:

podające – objaśnienia, instrukcje
poszukujące – rozmowa, poszukiwanie sposobu rozwiązania problemu
ekspresyjne – zadania inspirujące (utwory literackie), ekspresja słowno-ruchowa
praktyczne – m. ćwiczeń (samodzielne wykonywanie zadań praktycznych)

Środki dydaktyczne:

wiersz W. Broniewskiego „Pierwiosnek”

– podkład muzyczny „Jak się budzi wiosna” na CD

– żywy kwiat w doniczce

– oznakowane imieniem doniczki dla każdego dziecka
– cebulki lub nasiona do sadzenia

– tekturka 10×10

– ziemia, małe łopatki lub łyżki, konewki
– znaczki (naklejki) w kształcie listków

Przebieg zajęć:

1. Powitanie piosenką „Wszyscy są, witam Was…”

2. „Grasz w zielone?” – zabawa ruchowa kształtująca spostrzegawczość.

Nauczyciel pyta któreś z dzieci: „Grasz w zielone?”. Dziecko odpowiada: „Gram”. Nauczyciel: „Masz zielone?”. Dziecko: „Mam”. Dziecko wstaje i szuka przedmiotu w kolorze zielonym w sali. Kiedy odnajdzie zadaje pytania dziecku siedzącemu obok. Zabawa toczy się dotąd, dopóki dzieci będą zainteresowane.

3. Czytanie wiersza Władysława Broniewskiego „Pierwiosnek” – dzieci z uwagą słuchają wiersza.

PIERWIOSNEK

Jeszcze w polu tyle śniegu,
jeszcze strumyk lodem ścięty
a pierwiosnek już na brzegu
wyrósł śliczny, uśmiechnięty.

Witaj, witaj kwiatku biały
główkę jasną zwróć do słonka
już bociany przyleciały
w niebie słychać śpiew skowronka.
Stare wierzby nachyliły
miękkie bazie ponad kwiatkiem.
Gdzie jest wiosna? – powiedz miły,
czyś nie widział jej przypadkiem.

Lecz on nic nie odpowiedział,
o czym myślał? – któż to zgadnie.
Spojrzał w niebo, spojrzał w pola,
szepnął cicho: „Jak tu ładnie!”

4. Rozmowa kierowana na temat wiersza: (propozycje pytań kierowanych do dzieci)

– O kim autor wiersza nam opowiada?

– Gdzie rósł pierwiosnek?

– Pamiętacie, jakiego był koloru?

– Kto witał pierwiosnka?

– Z kim jeszcze rozmawiał kwiatek?

– Jak się czuł pierwiosnek? Było mu zimno, czy ciepło?

– Co było potrzebne kwiatuszkowi, aby wyrósł ponad ziemię?

Nauczyciel prezentuje kwiat w doniczce, dzieci przypominają jego budowę, mogą go dotknąć, powąchać.

5. „Poszukiwanie wiosny” – opowieść ruchowa. Nauczyciel opowiada opowieść o chłopcu, dzieci słuchają w skupieniu i we wskazanym momencie wykonują określone przez niego czynności. W tle podkład muzyczny.

Czyżby nadeszła wiosna? Za oknem słychać śpiew ptaków. Chłopiec wybrał się do lasu na poszukiwanie oznak wiosny. Jechał na koniu. Na łące zobaczył bociany. Świeciło słońce, wiał delikatny wiatr. Było ciepło i przyjemnie. Na skraju polany zakwitły wiosenne kwiaty. Pachniało wiosną. Chłopiec pochylił się, powąchał kwiaty i kichnął. W tym momencie zauważył przeciskającego się przez zarośla jeża. Zrobiło się późno, chłopiec wsiadł na konia i pogalopował do domu.

6. Zabawa słowno – badawcza „Moje nasionko jest…”.

Nauczyciel rozdaje dzieciom nasiona i cebulki różnych kwiatów. Dzieci próbują opisać wygląd swojego nasionka.

7. Zabawa zręcznościowa „Kto pierwszy do mety”.

Dzieci otrzymują tekturkę, na nią kładą nasionko. Trzymając w jednej ręce tekturkę z nasionkiem próbują dotrzeć jak najszybciej do mety. W nagrodę otrzymują zielone listki.

8. Odszukanie swoich doniczek oznaczonych imieniem i zajęcie miejsc przy stolikach.

Dzieci siadają do stolików, odszukując swoje imię na doniczce.

9. Przypomnienie kolejności czynności, samodzielne sadzenie, podlewanie cebulek, umieszczenie ich na parapecie i porządkowanie miejsca pracy.

Dzieci sadzą cebulki, ustawiają je na parapecie, podlewają (pod kontrolą nauczyciela), porządkują stoliki.

 

10. Mycie rąk, z przestrzeganiem kolejnych etapów wykonywania tej czynności.

Po zakończonej pracy dzieci myją ręce.

 

11. Wspólna ocena efektów pracy, „odznaczenie” dzieci zielonym listkiem za starannie wykonaną pracę. Zawarcie umów dotyczących codziennej pielęgnacji roślin w sali.

Na zakończenie oglądają powstałą hodowlę i otrzymują od nauczyciela znaczki w kształcie listka, które będą przypominać dzieciom o codziennym podlewaniu roślin w sali.

 

 

Opracowała: Anna Dudka

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here