Poronienie objawy

Większość rodziców, zwłaszcza tych, którzy spodziewają się pierwszego dziecka, przeżywa pierwsze tygodnie ciąży w obawie przed tym, aby poczętemu maleństwu nie groziło żadne niebezpieczeństwo. Poronienie, to jedno z najdotkliwszych doświadczeń dla przyszłych rodziców. W tym artykule dowiesz się jakie są objawy poronienia, dzięki czemu, jeżeli kiedykolwiek znajdziesz się w tej trudnej sytuacji, będziesz mogła odpowiednio wcześnie zareagować i niewykluczone, że uda ci się wówczas uratować życie dziecka.

Obawa przed utratą maleństwa najczęściej towarzyszy kobieto w początkach ciąży. Jest to całkiem zrozumiałe, gdyż do większości tego typu zdarzeń dochodzi w pierwszych 12. tygodniach ciąży. Część kobiet, których to dotczy, nawet nie zdawało sobie sprawy jeszcze z tego, że było w ciąży. Po 12. tyg. ryzyko poronienia maleje, ale wciąż jest ono możliwe. Jeżeli poczujesz cokolwiek niepokojącego w przebiegu ciąży, nie lekceważ tego objawu. Natychmiast zgłoś się do lekarza, który pomoże ci podjąć odpowiednie dalsze kroki.

Najczęściej spotykanymi objawami poronienia jest krwawienie z dróg rodnych, bóle i skurcze brzucha. Krwawienie może być zarówno obfite, jak i skąpe, porównywalne do plamień. Nieważne jednak jak bardzo jest nasilone, musisz pamiętać, że zawsze jest ono sygnałem ostrzegawczym. Nie każde musi prowadzić do poronienia, ale lekceważenie choćby najmniejszego plamienia, to największy błąd i zaniechanie, do jakiego może dopuścić się ciężarna kobieta. Bóle i skurcze zlokalizowane są najczęściej w dole brzucha. Ból może promieniować do kręgosłupa, pośladków oraz narządów płciowych. Może pojawić się także gorączka i ropny wyciek.

Kobiety, które wcześniej doznały utraty ciąży powinny w szczególności uważać w pierwszych miesiącach ciąży. O tym, które objawy pojawią się u danej kobiety decyduje etap ciąży i forma oraz przebieg poronienia. Do 12. tygodnia ciąży zazwyczaj pojawia się krwawienie. Po tym czasie częściej poronienie rozpoczyna się od bolesnych skurczów i promieniującego bólu. Zdarza się, że kobieta odpowiednio wcześnie zareaguje na pojawiające się u niej objawy. Może się okazać, że są one objawem poronienia zagrażającego. W takim przypadku lekarz zleci odpowiednie badania i ustali, czy jajo płodowe jest prawidłowo zbudowane, a gospodarka hormonalna pozwala na utrzymanie ciąży.
Poronienie zagrażające może się rozwinąć i wówczas następuje poronienie w toku. Krwawienie staje się intensywniejsze, a skurcze brzucha bardziej bolesne. Jeśli lekarz stwierdzi, że krwawienie wydobywa się z szyjki macicy, zleci badanie USG, by sprawdzić, czy ciąża jest żywa.

Po 12. tygodniu ciąży do 28. tygodnia istnieje zagrożenie wystąpienie poronienia późnego. W tym czasie obok objawów które zostały już wymienione, pojawia się także odejście płynu owodniowego. Utrata ciąży bardziej przypomina wówczas proces porodu, dlatego po 20. tygodniu ciąży częściej mówi się o porodzie martwego dziecka.
Poronieniu często mogą towarzyszyć także inne dolegliwości, np. wysoka gorączka (ponad 38 st.C), dreszcze, bóle mięśni, sztywność karku, czy zapalenie błony śluzowej macicy.

Pamiętaj, że małe plamienia nie musi być od razu oznaką poronienia. Inne możliwe przyczyny krwawień, to np. nadżerka, infekcja, krwawienie ze ścian odbytu, obtarcia wywołane stosunkiem seksualnym. Także ostry ból podbrzusza może być spowodowany innymi dolegliwościami, np. zaparciami, czy zakażeniem dróg moczowych. Mimo wszystko, objawów tych nie powinnaś lekceważyć. Jeżeli wystąpią one u ciebie, nie wpadaj w panikę, ale miej  na uwadze, że wizyta u lekarza jest w takim przypadku niezbędna. Ginekolog sprawdzi, czy twoja ciąża przebiega prawidłowo, a w razie jakiegokolwiek jej zagrożenia może pomóc ci ją utrzymać lub w najgorszym przypadku- zapobiegnie poważnym komplikacjom zdrowotnym w twoim organizmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here