Poród wywołuje u kobiet bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony jest radość i oczekiwanie na maluszka. Z drugiej strach i obawa przed bólem. Wiele kobiet chce by podczas porodu towarzyszył jej partner lub mama. O tym jak wygląda poród rodzinny, jego zaletach i wadach piszemy w naszym artykule.
Narodziny dziecka to sytuacja dla każdej kobiety bardzo intymna. Niektóre przyszłe mamy nie chcą by podczas porodu towarzyszyła jej bliska osoba. Inne nie wyobrażają sobie by w tak ważnej chwili miałoby przy niej zabraknąć ojca dziecka. Jeszcze kilkanaście lat temu było to w Polsce niemożliwe. Dziś coraz więcej par decyduje się na wspólne przywitanie maluszka na świcie. Decyzja o porodzie rodzinnym przyszli rodzice powinni podjąć wspólnie. Moda, presja społeczeństwa czy namowy znajomych nie powinny być żadną przesłanką. Specjaliści zaznaczają, że obecność partnera podczas porodu ma więcej plusów, niż minusów. Obowiązująca zasadą jest jednak- nic na siłę. Mężczyzna może, ale nie musi brać udziału w porodzie.
Osoba, która będzie uczestniczyła w porodzie rodzinnym, bo nie koniecznie musi to być partner, może być też mama lub siostra, musi się do niego odpowiednio przygotować, by podczas przyjścia na świat maleństwa pomagać rodzącej ze stresem i bólem. Doskonałym wyjściem są zajęcia w szkole rodzenia. Podczas nich omawiany jest przebieg porodu oraz sposoby wspierania kobiety między innymi techniki oddychania czy masażu podczas skurczów. Mężczyźni obawiają się, że podczas porodu będą tylko przeszkadzać. Okazuje się jednak, że mogą być dla przyszłej mamy konkretną pomocą. Kobiety, które mają za sobą poród rodzinny podkreślają, że szczególnie ważne było dla nich poczucie bezpieczeństwa, które stojący obok nich partner im dawał. Pomagał także zmienić pozycję, odpowiednio oddychać, zwilżał usta, masował plecy czy towarzyszył przy ćwiczeniach na rozwarcie szyjki macicy. Nawet, jeśli nie pomagał aktywnie rodzącej to jego obecność zazwyczaj działała na rodzącą w sposób kojący. Czasami jednak kobieta mimo, iż wcześniej zdecydowała się na udział partnera podczas porodu, w jego trakcie wyrzuca go z sali. To też naturalne. Przewidzenie własnych reakcji podczas porodu nie jest do końca możliwe.
Wiele par ma duże obawy przed porodem rodzinnym. Mężczyzna obawia się, że nie zniesie fizjologii porodu i cierpienia swojej partnerki. Kobiety martwią się, że jeśli partner będzie uczestniczył w porodzie to zniechęci się do seksu. Oczywiście takie sytuacje mają miejsce, ale bardzo sporadycznie. Dojrzały emocjonalnie mężczyzna, którego łączy silna więź z partnerką na pewno będzie dla niej podczas porodu wsparciem. Jak zaznaczają specjaliście przekraczanie granic intymności najpierw podczas seksu, później w czasie porodu może jeszcze silniej zespolić parę. Potrzeba jednak do tego dojrzałości i wiedzy na temat tego jak przebiega poród.
Kilka rad dla przyszłych ojców uczestniczących w porodzie:
- Widok krwi sprawia, że nogi stają się jak z waty? Podczas porodu asystuj partnerce stojąc przy jej głowie, trzymaj za rękę, podtrzymuj od tyłu pleców, podnoś na duchu, pomóż w prawidłowym oddychaniu. Specjaliści zaznaczają jednak, że podczas porodu krwi i innych wydzielin wcale nie jest tak dużo.
- Jeśli poród się przedłuża pamiętaj by podnieść sobie poziom cukru. Mała przekąska zabrana w domu może uratować przyszłego tatę przed zasłabnięciem.
- Skup się na swojej partnerce. Twoje złe samopoczucie jest niczym w porównaniu do tego, co przeżywa rodząca.
- Gdy emocje okażą się za duże wyjdź z sali porodowej. Najtrudniejsza dla obojga będzie końcowa faza parcia. Jeśli trwałeś przy swojej partnerce przez cały wcześniejszy okres na pewno nie będzie ona zła, jeśli nie wytrwasz do końca.
Narodziny dziecka to niezwykłe wydarzenie w życiu każdej pary. Wspólny poród to moment, kiedy przyszli rodzice mogą wspominać przez wiele lat, jako spoiwo ich miłości. Wspólne przeżywanie, wspieranie się, bycie razem w trudnym momencie, jakim jest poród zazwyczaj wzmacnia związek. Specjaliści zauważają także, że ojcowie obecni podczas porodu bardziej angażują się w wychowywanie swoich pociech. Nawet najwięksi twardziele wspominają, że nie mogli powstrzymać łez wzruszenie widząc po raz pierwszy swoje maleństwo.
Plusy porodu rodzinnego
Poczucie bezpieczeństwa. Mężczyzna, który wie jak wygląda poród może interweniować, jeśli działania położnej lub lekarza wydają mu się nieprawidłowe.
Pomoc ze strony partnera: wspólne prawidłowe oddychanie, pomoc podczas kąpieli czy ćwiczeń wywołujących skurcze, ocieranie potu, nawilżanie ust, robienie chłodnych kompresów, masowanie pleców, pomoc przy zmianie pozycji porodowej.
Minusy porodu rodzinnego
Strach partnera przed krwią, pobytem w szpitalu.
Obawa, że po porodzie rodzinnym mężczyzna straci zainteresowanie seksem.
Świadomość rodzącej, że partner widzi ją cierpiąca, co może być dla niego trudne do zniesienia.