Poród naturalny w domu

Poród naturalny w domu

Coraz więcej kobiet nie tylko tych, które mają już jeden poród w szpitalu za sobą, decyduje się na poród w domu. Jest to pomysł dla przyszłych mam, które cenią sobie spokój i potrafią słuchać swojego instynktu. Poród w domu pozwala uniknąć nieprzyjemnej, stresującej atmosfery szpitala, akcesoriów medycznych czy jasnych lamp, przy których intymność nabiera nowego znaczenia. Maluszek może przyjść na świat w warunkach domowych, jeśli spełnione zostaną pewne rygorystyczne warunki. Po pierwsze przyszła mama powinna być zdrowa a ciąża przebiegać bez komplikacji. Konieczny jest także udział, najlepiej z partnerem w odpowiednim szkoleniu oraz wybór położnej, która ma kwalifikacje do przeprowadzania porodów domowych. Taka położna opiekuje się przyszłą mamą przez całą ciążę, przygotowuję ją na moment porodu i wspólnie z rodzącą sporządza plan awaryjny, jeśli poród nie będzie mógł odbyć się w domu. Poród domowy jest porodem naturalnym, więc przebiega według określonego schematu, który przybliżamy w artykułach dostępnych na naszej stronie.

Istnieje wiele przeciwwskazań, które sprawiają, że nie każda kobieta może doświadczyć porodu domowego. Nawet, jeśli ciąża przebiega bez komplikacji nie oznacza to, że poród również. Najważniejsze jest bezpieczeństwo matki i dziecka. Poród naturalny w warunkach domowych jest niemożliwy, jeśli ciąża była zagrożona, kobieta wcześniej poroniła lub rodziła przez cesarskie cięcie. Przyszła mama musi być zdrowia, dlatego też anemia, cukrzyca, nadciśnienie, choroby krążenia lub niewydolna szyjka macicy sprawia, że poród w domowych warunkach jest dużym zagrożeniem. Także przeziębienie i różnego rodzaju infekcje są przeciwwskazaniem do porodu domowego. Podobnie jak zielone lub brązowe wody płodowe, poród przedwczesny i zdiagnozowane wcześniej u dziecka wady wrodzone. Na poród w warunkach domowych nie powinny się decydować kobiety w ciąży mnogiej oraz te, których maluszek jest bardzo duży. Niebezpieczne jest także przodujące łożysko, czyli takie, które znajduje się bliżej kanału rodnego niż dziecko. Poród domowy uniemożliwia także inne niż główkowe ułożenie płodu. Jeśli kobieta nie jest w pełni przekonana do porodu domowego, powinna zdecydować się na poród w szpitalu, gdzie w razie jakichkolwiek komplikacji zostanie jej i maleństwu udzielona natychmiastowa pomoc.

Poród siłami natury w warunkach domowych ma wady i zalety. Kobiety rodzące w ten sposób zaznaczają, że niezwykle ważna była dla nich możliwość aktywnego uczestnictwa w porodzie i decydowania o tym, co ma się wydarzyć. Przyszłą mama sama decyduje, w jakiej pozycji chce urodzić, jak łagodzić ból czy się poruszać. Po porodzie kobieta natychmiast dostaje maluszka w swoje objęcia, szybciej odzyskuje siły i zaczyna karmić piersią. Poród naturalny jest także lepszy dla dziecka, które rodzi się w momencie, gdy jest na to gotowe a przeciskanie się przez kanał rodny pobudza jego narządy do pracy. Zaletą porodu naturalnego w domu jest także to, że przebiega on w swoim własnym rytmie, spokojnie, bez popędzania i stresu. Kobiecie towarzyszą tylko najbliżsi, więc atmosfera jest dużo bardziej intymna.

Minusem porodu naturalnego w domu jest jego nieprzewidywalność, która charakteryzuje tak naprawdę każdy poród. Kobieta nie może zaplanować, kiedy się zacznie i jak długo potrwa. Zazwyczaj jest on dość bolesny i wyczerpujący zarówno fizycznie, jaki i psychicznie. Czasami podczas porodu domowego dochodzi do pęknięcia lub nacięcia krocza, bardzo rzadko może dojść do niebezpiecznego dla matki krwotoku. Poród w warunkach domowych sprawia, że rodząca i jej dziecko nie mogą liczyć na natychmiastową specjalistyczną pomoc medyczną w razie jakichkolwiek komplikacji. Czasami konieczne okazuje się przewiezienie rodzącej do szpitala. Problemy mogą pojawić się także po porodzie, gdy kobieta będzie chciała zaszczepić swoje maleństwo. Nie wszystkie przychodnie są wyposażone w odpowiednie szczepionki. Trudne może być także umówienie się na wizytę w szpitala na oddział neonatologiczny. Kwestie te należy dużo wcześniej ustalić z lekarzem prowadzącym lub w szpitalu. Największą wadą porodów domowych jest chyba to, że nie są one refundowane. Ceny za poród domowy zaczynają się od 1500 złotych wzwyż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here