Poród naturalny po cesarskim cięciu

Poród naturalny po cesarskim cięciu

Poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy. Naukowcy udowadniają, że około 85 procent kobiet, które urodziły przez cesarkę pierwsze dziecko, kolejne może ona urodzić siłami natury. Oczywiście spełnione muszą być pewne warunki. Piszemy o nich w naszym artykule. Kwestia porodu naturalnego po wcześniejszym cesarskim cięciu budziła i budzi spore kontrowersje. Przekonanie, że pierwsze dziecko urodzone przez cesarkę sprawia, że nie możliwy jest poród naturalny nie jest obecnie wcale takie oczywiste.
Lekarze zaznaczają jednak, że poród siłami natury po cesarskim cięciu wiąże się z pewnym zagrożeniem. Najważniejszy jest przebieg ciąży, stan przyszłej mamy oraz rozmiary dziecka, które muszą być w normie. Istotne jest także główkowe ułożenie malucha przed i w trakcie porodu. Jeśli spełnione są wymogi, wtedy lekarz może rozważać poród naturalny, oczywiście opierając się też na wiedzy dotyczącej poprzedniego porodu i przyczyn cesarskiego cięcia. Upieranie się jednak za wszelką cenę nad porodem siłami natury może wiązać się z zagrożeniem życia matki i dziecka. Gdy kobieta decyduje się na poród naturalny po cesarce przygotowany musi być na to personel szpitala, by w razie jakiegokolwiek zagrożenia natychmiast zareagować.
Jeśli podczas wcześniejszego porodu cięcie wykonywane było poprzecznie w dolnej części macicy, poród naturalny może być możliwy. Warto zauważyć także, że kobiety ze sporą nadwagę mogą mieć większe problemy z porodem naturalnym po wcześniejszym cesarskim cięciu. Nie bez znaczenie jest także wiek matki. Lekarze sugerują, że kobiety po 40 roku życia są bardziej narażone na powikłania w czasie porodu siłami natury po wcześniejszej cesarce. Przeciwwskazaniem do porodu naturalnego po wcześniejszym cesarskim cięciu mogą być też niektóre choroby matki, na przykład okulistyczne czy ortopedyczne oraz ciąża bliźniacza. Ważny jest także czas między wykonaniem cesarskiego cięcia a kolejnym porodem siłami natury. Lekarze uważają, że najkorzystniejszy odstęp czasu to około18-25 miesięcy.

Jakie jest największe ryzyko związane z porodem siłami natury po cesarskim cięciu? Zagrożeniem może być niebezpieczeństwo pęknięcia macicy w czasie porodu. Ponad połowa tego typu przypadków związana jest właśnie z wcześniejszą cesarką. Operacyjne rozwiązanie ciąży wiąże się obecnością blizny, która w trakcie porodu siłami natury może się rozejść. Otworzenie się rany może spowodować poważne konsekwencje dla matki i dziecka. W miejscu blizny pojawia się ból, krwawienie z dróg rodnych, bóle w klatce piersiowej a nawet osłabienie tętna u dziecka. Może dojść także do zatrzymania skurczów macicy i w efekcie do zatrzymania całej akcji porodowej. Krwawienie wewnątrz jamy brzusznej może wywołać szok hipowolemiczny, który może być śmiertelny zarówno dla dziecka jak i matki. Jeśli podczas porodu siłami natury po wcześniejszej cesarce dojdzie do pęknięcia macicy, konieczne jest przeprowadzenie najszybciej jak cesarskiego cięcia. Przeprowadza się również transfuzję krwi i nawadnianie. Gdy sytuacja zostanie opanowana macica jest ponownie zszywana. W bardziej tragicznych przypadkach konieczne może być nawet jej usunięcie.

Podczas porodu siłami natury po cesarskim cięciu najważniejsze jest monitorowanie stanu dziecka i rodzącej. Lekarze zaliczają taki poród do tych z grupy zwiększonego ryzyka. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości czy zaburzenia czynności serca maluszka, lub osłabienie tętna lekarze zazwyczaj przeprowadzają kolejną cesarkę by zmniejszyć ryzyko niebezpiecznych dla matki i dziecka powikłań okołoporodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here