Poród naturalny kleszczowy

Poród naturalny kleszczowy

Lekarze zaznaczają, że każdy poród niesie ze sobą pewne ryzyko dla matki i dziecka. Wszystkie przyszłe mamy marzą by poród naturalny przebiegł książkowo i bez komplikacji. Czasami jednak konieczne jest użycie kleszczy położniczych. Co to za narzędzie i jak jego użycie może wpłynąć na rodzącą i dziecko?

Poród naturalny może przebiegać w bardzo różny sposób. Niestety zdarzają się też komplikacje. Nawet ciążą, która przebiega prawidłowo, nie jest gwarantem książkowego porodu. W około pięciu na stu porodów lekarz musi użyć kleszczy położniczych. Kiedy stosuje się to narzędzie i w jakim celu? Piszemy w artykule. Sama nazwa- kleszcze położnicze- przywodzi na myśl sceny z horrorów. Czasami jednak okazuje się, że ich użycie podczas porodu naturalnego jest jedyną szansą na uchronienie noworodka i jego mamy przed komplikacjami okołoporodowymi. Poród kleszczowy nie cieszy się dobrą sławą i stosowany jest zazwyczaj w dwóch przypadkach, gdy kobieta jest zbyt wyczerpana by skutecznie przeć lub ma problemy z sercem a przebiegająca akcja porodowa uniemożliwia przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Umiejętnie użyte kleszcze mogą uratować życie i zdrowie matki oraz maleństwa, dlatego nie należy się ich obawiać.

Kleszcze położnicze zbudowane są z dwóch metalowych ramion, które są ze sobą skrzyżowane i połączone zamkiem. Ramiona kleszczy przybierają na końcu kształt łyżki, która jest tak wygięta by dopasowywała się do krzywizny główki dziecka i kanału rodnego kobiety. Lekarz trzyma je za pomocą rękojeści. Obecnie kleszcze stosowane są przy porodzie naturalnym w ostatniej fazie rodzenia, gdy zagrożone jest życie matki lub dziecka a wykonanie cesarskiego cięcia jest niemożliwe. W innym przypadku, jeśli poród siłami natury, przebiega prawidłowo, użycie kleszczy położniczych jest niepotrzebną instrumentalizacją porodu, która może mieć wiele negatywnych konsekwencji.

Użycie kleszczy położniczych, w celu ułatwienia dziecku przyjście na świat, jest możliwe tylko wtedy, gdy lekarz stwierdza odpowiednie ułożenie główki dziecka i pełne rozwarcie szyjki macicy. Wprowadzenie kleszczy do kanału rodnego przy niepełnym rozwarciu mogłoby doprowadzić do uszkodzenia pochwy i krocza. Kleszcze nie mogą być użyte, jeśli przoduje inna cześć ciała maluszka a nie główka. Jeśli zagrożone jest życie dziecka lub rodzącej lekarz podejmuje decyzję o użyciu kleszczy. Dzieje się to zazwyczaj bez zgody rodziców, gdyż decyzje podejmowane przez lekarza muszą być natychmiastowe. Budzi to u nich duży niepokój i poczucie krzywdy, choć jeśli kleszcze są użyte w sposób prawidłowy nie powinno być żadnych negatywnych konsekwencji. Kleszczy używa się w momencie, gdy przedłuża się druga faza porodu, rodząca traci siły i jest zagrożenie niedotlenienia płodu.

Porodowi z użyciem kleszczy towarzyszy zazwyczaj nacięcie krocza. Lekarz wkłada do kanału rodnego kobiety obie łyżki kleszczy i zakłada je na główkę maleństwa. Później kleszcze są spinane zamkiem. Maluszek wydobywany jest w czasie skurczów macicy, podczas parcia kobiety. Poród kleszczowy przeprowadzany jest w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub miejscowym. Gdy główka dziecka wydostanie się na zewnątrz dalsza część porodu przebiega w sposób naturalny.

Użycie kleszczy podczas porodu naturalnego niesie wiele konsekwencji dla matki i dziecka. Nacięcie krocza podczas takiego porodu jest większe, co wiąże się z odczuwaniem silnego bólu poporodowego w okolicach krocza. Kobieta potrzebuje znacznie więcej czasu na dojście do siebie. Dziecko, które przyszło na świat z pomocą kleszczy może mieć na główce niewielkie zaczerwienienia, ślady po kleszczach, czasami odkształcenia, sińce czy otarcia. Zazwyczaj znikają one po kilku dniach. Pęknięcia czaszki dziecka, krwawienia wewnątrzczaszkowe, uszkodzenia nerwu twarzowego czy porażenie splotu ramiennego zdarzają się niezwykle rzadko i tylko wtedy, gdy kleszcze są użyte w nieprawidłowy sposób. Poród kleszczowy wykonuje się tylko wtedy, gdy główka dziecka weszła do kanału rodnego i niemożliwe jest przeprowadzeni cesarskiego cięcia. Obecnie w Polsce stosuje się tą metodę coraz rzadziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here