Poród dla dwojga

Poród dla dwojga

Jeszcze 15 – 20 lat temu mężczyźni mieli całkowity zakaz wstępu na porodówkę. Rodzenie dziecka i w ogóle cała

ciąża uznawane były za tylko i wyłącznie kobiecą sferę, a rola ojca w tym okresie była bardzo ograniczona. Wynikało to z jasnego podziału zadań w rodzinie i specyficznego pojmowania męskości. Dziś na szczęście ojcowie mogą w pełni uczestniczyć w cudzie narodzin i od pierwszych chwil angażować się w wychowanie dziecka. Wspólny poród stał się symbolem nowoczesnej rodziny.

 Możliwość uczestniczenia ojca dziecka lub innej bliskiej osoby w porodzie wynika z praw człowieka i praw pacjenta. Sala porodowa nie jest przecież miejscem odosobnienia ciężarnej. Rodząca ma zagwarantowaną możliwość opieki i wsparcia ze strony partnera i nikt, nawet personel szpitala, nie może jej tego zabronić. Patrząc na to z drugiej strony, ojciec dziecka, który w równym stopniu, co matka przyjmuje na siebie obowiązki rodzicielskie, ma prawo uczestniczyć w jego życiu od pierwszych chwil. Także w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu noworodka, może on zostać na sali.

 Należy pamiętać, że, jeśli poród odbywa się na wieloosobowej sali, mężczyzna może zostać wyproszony, jeśli któraś z rodzących uzna jego obecność za naruszenie swojego prawa do intymności. Chociaż sale porodowe powinny być tak wyposażone, by zagwarantować kobietom jak największą prywatność, dla niektórych już sama świadomość obcego mężczyzny za parawanem jest krępująca.

 Aby uniknąć tej sytuacji najlepiej skorzystać z sali jednoosobowej, która zapewni pełen komfort i swobodę. To w niej kobieta przygotowuje się do porodu, dlatego często znajdują się tam piłki i wanna, które pomagają się rozluźnić. Po porodzie rodzice mogą w spokoju nacieszyć się swoim maleństwem i bez skrępowania uczyć się nowych, skomplikowanych czynności, na przykład przewijania i karmienia. Sale jednoosobowe najczęściej umeblowane są na wzór zwykłego pokoju, by zapewnić rodzącej, a także jej rodzinie, złudzenie domowego zacisza. Oprócz szpitalnego łóżka zwykle jest tam kanapa, fotele, stolik, szafa i oczywiście łazienka. Niektóre placówki pozwalają nawet spędzać bliskim osobom noc w szpitalu.

 Musicie liczyć się z tym, że w niektórych szpitalach wymagana jest opłata za uczestnictwo ojca w porodzie i za oddzielną salę. Chociaż jest to niezgodne z prawem, placówki medyczne tłumaczą to wyższym standardem opieki lub wewnętrznym regulaminem. Cena porodu rodzinnego to kilkaset złotych, a koszt jednoosobowej sali to nawet 1000 zł. Przed wybraniem szpitala warto zorientować się w cenach i porównać oferty placówek.

 Musicie pamiętać, że czasem szpitale wymagają wcześniejszego poinformowania o tym, że para decyduje się na poród rodzinny. W niektórych placówkach praktykowane są wizyty kwalifikujące, podczas których przeprowadzana jest rozmowa z rodzicami, wyjaśniane są procedury i prezentowane sale. Może się także zdarzyć, że zostaniecie poproszeni o zaświadczenie o odbyciu kursu w szkole rodzenia oraz o aktualne wyniki badań ojca. Wybierając szpital koniecznie zapytajcie o formalności związane z obecnością partnera przy porodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here