Podróż w ciąży samochodem

Podróż w ciąży samochodem

Dla współczesnych, często zapracowanych kobiet ciąża jest stanem, w którym nadal chcą korzystać na ile to możliwe z przyjemności życia. Chcą być aktywne, jeśli ich stan zdrowia pozwala nie rezygnować z pracy, ograniczają się tylko w przypadkach, jeśli lekarz to zaleci. Jedną z czynności, z której wiele kobiet nie chce rezygnować będąc w ciąży jest podróżowanie autem. Jak więc jeździć by czuć się bezpiecznie i komfortowo? Czy przyszłe mamy muszą rezygnować z prowadzenia auta oraz jakie sytuacje można wcześniej przewidzieć i zaplanować, by podróż do celu była nie tylko bezpieczna ale także maksymalnie wygodna?

Przede wszystkim ważne dla ogólnego poczucia bezpieczeństwa ciężarnej, jak i też innych współpasażerów jest to, by kierowca był osobą odpowiedzialną i nie szarżował na drodze. Nadmierna prędkość może powodować stres i obawę przed wypadkiem. Ponadto warto wybierać trasy mniej uczęszczane, ponieważ korki także mogą powodować pewne napięcia w trakcie podróży. Dla kobiety w ciąży zwłaszcza przy dłuższej trasie podróży ważne jest także by zajęła jak najbardziej wygodną pozycję, najlepiej na tylnej kanapie, jeśli jednak podróżuje z przodu auta, fotel powinien być maksymalnie oddalony od deski rozdzielczej.

Należy także pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa, mimo, iż ciężarne z zaawansowaną ciążą nie mają w Polsce obowiązku zapinania pasów, to jednak odpowiednio zapięty pas naprawdę chroni życie matki i dziecka. Trzeba pamiętać, że pas musi być zapięty na biodrach, nigdy natomiast nie może być skrzyżowany na brzuchu, a jego górna część powinna być umieszczona między piersiami na wysokości obojczyka. Warto także zaopatrzyć się w adapter, który poprawi komfort jazdy w zapiętych pasach.

Jeśli podróż ma być długa, warto tak ją zaplanować, aby średnio co dwie godziny móc robić postoje. To niezwykle ważne ponieważ oprócz możliwości skorzystania z toalety można rozprostować nogi a także rozluźnić spięte w trakcie podróży mięśnie i odetchnąć świeżym powietrzem. Długie siedzenie w samochodowym fotelu i brak ruchu powoduje także puchnięcie stóp i łydek, dlatego można w czasie jazdy zdjąć obuwie ze stóp i wykonywać lekkie ćwiczenia, które poprawią ukrwienie nóg i zapobiegną opuchnięciom.

Mimo, iż podróż autem jest z reguły dużo bardziej komfortowa niż odbywana komunikacją publiczną warto pomyśleć także o odpowiednim ubiorze adekwatnym do aury na zewnątrz, najlepiej sprawdza się ubranie na tzw. „cebulkę”, ponieważ w razie konieczności można zrzucać zbędne warstwy ubrań. Nie należy natomiast przesadzać z klimatyzacją i jazdą z otwartymi oknami, ponieważ łatwo się przeziębić. Nie można zapomnieć także o odpowiednim ekwipunku, woda mineralna, owoce lub herbatniki, to należy mieć pod ręką w razie ewentualnych spadków poziomu cukru we krwi lub uczucia nudności.

Bywają jednak sytuacje, że to ciężarna musi prowadzić samochód. Jak wtedy powinna się zachowywać i jakich sytuacji unikać? Wiele kobiet nie potrafi zrezygnować z komfortu jaki daje podróż własnym autem, dlatego tak trudno im jest zrezygnować z prowadzenia w trakcie ciąży. Jednak wielu lekarzy uważa, że prowadzenie auta przez kobiety w drugim i trzecim trymestrze ciąży nie jest do końca bezpieczne. Ciąża i hormony powoduje w organizmie szereg zmian, które niekoniecznie są korzystne w trakcie prowadzenia auta. Kobiety w ciąży miewają problemy z koncentracją, są bardziej podatne na sytuacje stresowe, łatwiej ulegają emocjom, ich szybkość reakcji także jest ograniczona. Oprócz tego zdarzają się sytuacje, że pojawiają się nagle bóle i zawroty głowy lub szybko stają się zmęczone, to wpływa na szybkość ich reagowania na drodze. Poza tym problemem może być także powiększający się z tygodnia na tydzień brzuch, a także ruchy dziecka, które bardzo łatwo potrafią zdekoncentrować. Często bywają także sytuacje, że ciężarna zażywa leki, które wykluczają możliwość prowadzenia przez nią auta.

Jak doskonale widać, kobieta wcale nie musi rezygnować z podróżowania autem, warto jednak, by zwłaszcza w późniejszych okresach ciąży podróżowała jako pasażerka, a nie samodzielnie prowadziła auto. W ten sposób zapewnia bezpieczeństwo zarówno sobie, dziecku jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here