Plamienie w ciąży

Plamienie w ciąży

Plamienie (inaczej krwawienie) w czasie ciąży zdarza się dosyć często. Nie każde jest wywołane jakimś niebezpiecznym stanem, ale absolutnie każde musi być skonsultowane z lekarzem, a czasem leczone.

Przyczyny plamienia w ciąży

Powodów, dla których ciężarna plami może być bardzo wiele. Plamienia często wywołują panikę u przyszłych matek gdyż przywodzą na myśl poronienie. Jest to niewykluczone ale warto też poznać inne prawdopodobne przyczyny.

Jeżeli krwawienie pojawiło się w terminie normalnej miesiączki ale było bardzo skąpe, możliwe jest, że śluzówka macicy pod wpływem zmian hormonalnych zareagowała krwawieniem. Nie jest to powód do obaw, ale żeby mieć pewność czy to właśnie jest przyczyną krwawienia konieczna jest wizyta lekarska. Pomimo, że nie jest to groźne dla pewności podaje się progesteron. Krwawienia zbliżone do miesiączek mogą pojawiać się nawet do trzech miesięcy od zajścia w ciążę.

Natomiast, jeżeli krwawienie pojawiło się około szóstego tygodnia ciąży, kobietom zaleca się bardzo oszczędny tryb życia, unikanie wysiłku fizycznego i gorących kąpieli. Zaleca się lekkostrawną dietę i dużo odpoczynku. Dla podtrzymania ciąży podaje się również progesteron. Ciężarna powinna być pod obserwacją i zgłaszać się na USG aby wykluczyć poronienie. Poronienie charakteryzuje się silnym spinającym bólem w dole brzucha (podlonym do bólu miesiączkowego) i brunatnym krwawieniem.

Czasami winnymi krwawienia są polipy doczesne lub nadżerka. Polipy powstają z nadmiaru śluzówki wyścielającej szyjkę macicy i mogą krwawić. Częstym zabiegiem jest ukręcanie takich polipów, dobre efekty daje też leczenie przeciwzapalne (globulkami dopochwowymi z antybiotykiem lub środkiem przeciwgrzybicznym). Nadżerka to ubytek śluzówki wyścielającej część pochwową szyjki macicy. Taki ubytek może powstawać w wyniku uszkodzenia mechanicznego lub infekcji. Zmiana pH pochwy wywołana zmianami hormonalnymi w ciąży może przyczyniać się do powstania nadżerki. Często też zdarza się, że kobieta przed zajściem w ciążę cierpiała na nadżerkę. Krwawienie wywołane nadżerką często pojawia się po stosunku. Nadżerki leczy się zazwyczaj podobnie jak polipy z użyciem leków przeciwzapalnych. Innym rozwiązaniem jest wypalenie nadżerki (zabieg ten wykonuje się gdy nadżerka jest bardzo zaawansowana), polega to na użyciu lasera emitującego promieniowanie podczerwone na zmienione miejsca, zabieg jest zupełnie bezbolesny i bezpieczny. Leczenie nadżerki jest bardzo ważne, gdyż zaniechanie tego może powodować groźne zapalenie, które może skutkować poronieniem.

Innym powodem plamienia w ciąży jest wystąpienie ciąży pozamacicznej czyli ulokowanej poza macicą najczęściej w jajowodzie. Charakteryzuje się skąpymi przypominającymi miesiączkę krwawieniami ale nie koniecznie w jej terminie. Może wystąpić ból w dole brzucha często tylko z jednej strony. Na USG widać wtedy że macica ma silnie pogrubiałą śluzówkę co wskazywałoby na ciążę ale nie ma w niej zarodka. Występowanie ciąży pozamacicznej jest stosunkowo rzadkie i może wynikać z niewłaściwej budowy układu rozrodczego (np. zbyt długi jajowód), endometriozy, przebytego zapalenia przydatków lub obecnością wkładki domacicznej. W przypadku wystąpienia ciąży pozamacicznej niestety najczęściej zakańcza się ją przedwcześnie powodując poronienie lub usuwa przy pomocy laparoskopu. Zaniechanie poronienia może spowodować pęknięcie jajowodu, krwawienie wewnętrzne, wstrząs, a nawet śmierć kobiety.

Znane są tez przypadki krwawień z powodu nadmiernego wysiłku i/lub upału. Wówczas łożysko delikatnie odkleja się od macicy i dochodzi do pęknięcia jakiegoś naczynia krwionośnego. Lekarz zaleca wówczas unikanie jakiegokolwiek wysiłku i leżenie. Pod koniec ciąży łożysko może zasłonić ujście macicy i wywołać krwawienie, mówimy wtedy o zstępującym łożysku (jest to stan predysponujący ciężarną do cesarskiego ciecia). Również przedwczesne odklejanie się łożyska skutkuje krwawieniem. Zdarza się, że krew nie wydostaje się zewnątrz tylko gromadzi się pod łożyskiem co może zagrażać życiu matki. Taki stan objawia się bólem w dole brzucha i w krzyżu. Innymi powodami krwawienia w takcie ciąży są: ciche pęknięcie macicy (następuje pod koniec ciąży, zdarza się to u kobiet które miały już kilka cesarskich cięć) oraz wydalenie tzw. czopa śluzowego czyli różowej galaretowatej masy i krwi ( to znak że rozpoczyna się akcja porodowa i należy szykować się do szpitala).

Jak zapobiegać niebezpiecznym dla matki i dziecka stanom

Jak już wspomniano wcześniej każde plamienie może być niebezpieczne i wymaga badania lekarskiego. Aby możliwie najlepiej zapobiegać plamieniem należy regularnie się badać przed zajściem w ciążę aby wiedzieć czy nie występują u nas jakieś zmiany lub nieprawidłowości w budowie anatomicznej oraz czy nie cierpimy na nadżerkę. W ciąży należy unikać upałów, słońca i solariów, a także intensywnego wysiłku oraz nadmiernej ekscytacji podnoszącej ciśnienie. Zaleca się też dbanie o zdrową dietę i gimnastykę oraz unikanie zaparć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here