Piętnasty tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży

W 15 tygodniu ciąży ciało dziecka nabiera proporcji. Wydłużają się nóżki i rączki. Główka może pokryć się włosami. Nie jest to regułą, ponieważ dziecko równie dobrze może urodzić się łyse. Skóra malucha jest nadal przezroczysta i widać przez nią sieć naczyń krwionośnych. Dziecko ma już 11 cm i waży około 40 gramów.

Podnosi się teraz dno macicy, dlatego kobiety mogą odczuwać zmniejszony nacisk na pęcherz. To dobra wiadomość, częste wizyty w toalecie staną się rzadsze. W ciele kobiety zachodzą też zmiany, który nie zauważa. Między innymi powiększyło się jej serce i bije teraz szybciej. Musi pompować większą ilość krwi. Kobiety w tym okresie skarżą się na bezsenność. Natłok myśli związanych z przygotowaniami do przyjęcia nowego członka rodziny nie pozwala zasnąć. Warto jest wietrzyć pokój przed pójściem spać. Pomocny może okazać się także wygodny materac.

Poza natłokiem myśli kobieta czuje się wprost wspaniale. Dawno już nie pojawiają się nudności i wymioty. Teraz jest najlepszy czas na chwile odpoczynku z partnerem. Może warto wyjechać na kilka dni i wykorzystać ten czas na relaks.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here