Pierwszy tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży lekarze wyznaczają od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Kobiecy organizm przygotowuje się, jak co miesiąc, do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Początek nowego cyklu oznacza początek przemian zachodzących w kobiecym ciele. Macica złuszcza się i wydala niezapłodnione jajeczko z ostatniego cyklu. Pozbywa się także błony śluzowej, którą zastąpi nowa, gotowa na przyjęcie zarodka.

Pomimo tego, że nie doszło jeszcze do zapłodnienia, kobieta powinna się przygotować do tej chwili. Przede wszystkim należy odstawić alkohol, papierosy i inne używki na rzecz zdrowej diety. Lekarze zalecają, aby już na kilka miesięcy przed planowaniem ciąży zacząć przyjmowanie preparatów zawierających kwas foliowy. Zapobiega on występowaniu u płodu chorób układu nerwowego. Ważne jest także zbadanie obecności przeciwciał niektórych chorób. Między innymi toksoplazmozy, która może być niebezpieczna dla matki i dziecka w okresie ciąży.

Warto jest przygotować się wcześniej, ale nie zawsze jest  to możliwe. Nie warto popadać zatem w panikę, jeżeli na przykład kobieta nie przyjmowała kwasu foliowego. Na pewno przy pierwszej wizycie u lekarza, ciężarna dostanie odpowiednie zalecenia, dotyczące badań i przyjmowania suplementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here