Rzadko zdarza się by być „świadomie” w ciąży od samego początku. Zazwyczaj kobiety dowiadują się o „stanie błogosławionym” po pierwszym miesiącu ciąży, ponieważ dopiero wtedy da się zauważyć pierwszy sygnał, czyli brak miesiączki.
Brak menstruacji w terminie oczywiście nie świadczy jeszcze o ciąży, ale jeżeli kobieta ma regularne cykle, to jest tego duże prawdopodobieństwo. Panie które miewają nieregularne cykle, mogą żyć w nieświadomości nieco dłużej, a czasem nawet test ciążowy zakupiony w aptece może nie dać czytelnych wyników. Najpewniejsza będzie wizyta u lekarza, który zleci min. badanie krwi i moczu, a na podstawie wyników będzie mógł jednoznacznie stwierdzić czy będziemy rodzicami.
Czy można „wyczuć” ciąże?
Wiele kobiet miewa bardzo jasne sygnały tego iż zaszły w ciąże, ale zajęte dniem codziennym nie łączą ich ze stanem ciąży. Początkowo możemy czuć się całkiem zwyczajnie, ale pewnymi zmysłami zaczynamy odczuwać w nieco inny sposób, np. na początku ciąży wyostrza się węch. Przyszła matka zaczyna inaczej odbierać bodźce z zewnątrz, ponieważ w jej organizmie zachodzą już znaczące zmiany. Często pojawiają się objawy takie jak zmęczenie, senność, rozdrażnienie, bolesność piersi, częste oddawanie moczu, zaparcia, wzdęcia. Nasz organizm zaczyna inaczej reagować na dotychczas dobrze znane nam zapachy czy smaki, mogą pojawiać się mdłości. Kobiety ciężarne często odczuwają uderzenia gorąca, dlatego w pierwszej fazie gdy np. przybywamy w dusznym pomieszczeniu mogą również zdarzyć się omdlenia. Organizm kobiety zmienia się pod wpływem hormonów, które zaczynają przygotowywać go na przyjęcie nowego lokatora.
Warto też pamiętać, że jest to zupełnie nowa sytuacja, która prawdopodobnie zaważy na całym naszym życiu, dlatego nie jest niczym dziwnym gdy zaczną pojawiać się lęk i obawy, jednak z czasem będą oczywiście malały. Każda przyszła mama od momentu gdy dowie się, że jest w ciąży powinna szczególnie o siebie dbać, bo odpowiada już nie tylko za siebie.
Ty i On
Wraz z pojawieniem się ciąży, nadciągają zmiany, ale nie tylko dla przy
szłej mamy, lecz także i dla przyszłego taty. Jeżeli dziecko jest wyczekiwane, to nowy stan zapewne wzmocni wasze więzy, zdarza się jednak, że nie planowaliśmy w tym akurat czasie dziecka, wtedy ważne jest wzajemne zrozumienie i wsparcie, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży gdy sytuacja jest naprawdę nowa. Jeżeli chodzi o sprawy łóżkowe, zazwyczaj nie ma przeciwskazań przed uprawianiem seksu w ciąży, chyba że jest ona zagrożona. Niemniej jednak, mimo że kobieta podczas ciąży promieniuje, czasami może po prostu nie mieć nastroju lub siły na miłosne uniesienia. W takich wypadkach również bardzo ważne jest wzajemne zrozumienie partnerów i szczera rozmowa, gdy tylko pojawiają się jakieś niejasności czy lęki. W tym wypadku kobieta jest najważniejsza, bo nosi pod sercem małego człowieka, ale bywa i tak, że mężczyźnie też nie do końca radzą sobie z tą sytuacja bez żadnych oporów, zwłaszcza gdy jest to wasze pierwsze dziecko.
Gdy już wiesz…
Gdy tylko dowiesz się że jesteś w ciąży, musisz podjąć stanowcze kroki, by chronić swoje przyszłe dziecko. Unikaj papierosów i alkoholu, leki bierz tylko jeżeli zaleci ci je lekarz, albo dokładnie czytaj ulotki. Unikaj zatłoczonych miejsc, gdzie łatwo złapać jakąś infekcje. Jeżeli nie zawsze pamiętałaś o warzywach i owocach, zacznij się zdrowo odżywiać. Unikaj promieniowania rentgenowskiego, chemikaliów, jeżeli masz z nimi kontakt w pracy, niezwłocznie poinformuj o tym lekarza i porozmawiaj z szefem o zmianie warunków pracy. Odstaw kawę i sztuczne napoje gazowane, które nie mają żadnych składników odżywczych, a mogą tylko powodować wzdęcia. Warto pomyśleć także o jakimś ruchu na świeżym powietrzu, pamiętaj że twoje życie się zmienia i niedługo będziesz musiała być w formie!
Odliczanie
Przeciętna ciąża trwa 38 tygodni, ewentualnie 2 tygodnie krócej lub dłużej. Ciężko jest dokładnie określić datę poczęcia, bo nawet gdy potrafimy określić datę stosunku, nie koniecznie musiało wtedy dojść do zapłodnienia, ponieważ plemniki mogą przeżyć w macicy do 3 dni, a owulacja następuje w różnych terminach. Lekarze biorą więc za punkt wyjścia pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Oblicza się to dodając do tego dnia siedem dni i odejmując 3 miesiące. Przy cyklach nieregularnych jest to mniej wymierne, ale pamiętajmy, że i tak nie da się dokładnie obliczyć daty porodu, można tylko przewidywać, a wszystko zależy od przebiegu ciąży.