Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Polskie prawo zwalnia kobiety ciężarne z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa w czasie podróży samochodem. Jednak czy takie działania naprawdę poprawiają bezpieczeństwo przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka? Otóż okazuje się, że nie. Pasy bezpieczeństwa powinny być zapinane przez przyszłe mamy, bo w ten sposób chronią zarówno życie jej jak i dziecka. Ciężarne często nie zapinają pasów tłumacząc to uczuciem dyskomfortu i troską o bezpieczeństwo dziecka, tymczasem, jak wynika z policyjnych statystyk, w Europie najwięcej zgonów nienarodzonych dzieci w wypadkach spowodowanych jest właśnie przez śmierć lub obrażenia ciała matki, które powstały wskutek niezapiętych pasów bezpieczeństwa. Kobiety zwykle tłumaczą, że nie zapinają pasów, jednak zapierają się mocno rękami i nogami, co ma w równym stopniu ochronić je i dziecko. Jednak natury nie da sie oszukać. Samochód jadący z prędkością 50 km/h przy gwałtowniejszym hamowaniu sprawia, ze ciało kobiety uderza z siłą trzech ton. Takiej siły nie są w stanie utrzymać nawet najmocniej zaparte ręce i nogi. Pasy tak. Nawet jeśli siła uderzenia nie ocali życia dziecka to z pewnością ocali życie kobiety.

Pasy, by spełniły swoją rolę i dobrze chroniły ciężarną a także nie powodowały jej dyskomfortu w trakcie podróży powinny być dobrze zapięte. Odcinek biodrowy pasów powinien znajdować się pod brzuchem ciężarnej, a nie jak w przypadku zwykłych pasażerów na brzuchu. Pas musi opierać się na kości miednicy, wówczas w razie wypadku nie uszkadza brzucha ani klatki piersiowej. Problemem jest niewłaściwe ułożenie i zapięcie pasa, wówczas wiele kobiet uskarża się na ucisk bioder. Stosują wówczas tylko część ramieniową, która chroni tylko górną część tułowia. W razie zderzenia niestety, przy braku zapiętych pasów w całości, biodra zsuwają się z fotela i uderzają w deskę rozdzielczą, łamiąc lub uszkadzając stawy biodrowe i kolanowe.

Kobiety są także chronione przez poduszki powietrzne, które wbudowana są zazwyczaj w deskę rozdzielczą i w drzwi. Ich głównym zadaniem jest oddzielenie w razie wypadku głów pasażerów od szyby a także zmniejszenie napięcia pasów. W przypadku zderzenia airbag styka się z głową i klatką piersiową pasażera. Jednak w przypadku ciężarnych poduszka styka się także z brzuchem, co często wywołuje poronienie. Niektórzy dlatego zalecają wyłączanie poduszek powietrznych, gdy w samochodzie ma podróżować ciężarna kobieta.

Kobieta jednak nie tylko podróżuje w aucie jako pasażer ale także często bywa jego kierowcą. Jak zatem ma się zachowywać ciężarna, która siada za kierownicą? Powinna siadać jak najdalej od kierownicy, ale jednocześnie trzymając ręce na kierownicy w pozycji kwadrans po dziewiątej musi mieć także ręce zgięte w łokciach. Siadając za kierownicą powinna ustawić fotel tak, by przy wciśniętym do oporu sprzęgle miała nogę lekko ugiętą w kolanie. Panie w zaawansowanej ciąży natomiast powinny zrezygnować z prowadzenia auta.

Przyszła mama wsiadając do auta powinna pamiętać, że zapinając pasy bezpieczeństwa chroni życie swoje jak i swojego nienarodzonego jeszcze dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here