Scenariusz „Pasowania na przedszkolaka w grupie dzieci trzyletnich”
Cele ogólne:
– zaprezentowanie dotychczasowych umiejętności dzieci
– wspomaganie dziecka w jego procesie adaptacyjnym
– przyjęcie do społeczności przedszkolnej nowych dzieci
– wzmacnianie więzi emocjonalnej z przedszkolem
– wspomaganie dziecka w budowaniu pozytywnego obrazu siebie
Cele operacyjne:
– bierze udział w ceremonii pasowania na przedszkolaka,
– potrafi cieszyć się ze wspólnego występu,
-inscenizuje ruchem opowieść nauczycielki,
– potrafi zaprezentować swoje umiejętności artystyczne,
– pokonuje lęk przed występami publicznymi,
Metoda: słowna, czynna
Pomoce: czapeczki misia, pamiątkowe dyplomy, duże lizaki, płyty CD z nagraniami, farby, duży tekst przysięgi, duży dyplom , na którym składają pieczątki wszystkie przedszkolaki, upieczone przez dzieci ciasteczka, duży ołówek do pasowania
Przebieg:
1. N – Witam wszystkich bardzo serdecznie na uroczystości przygotowanej z okazji „Pasowania na przedszkolaka”.
Dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym dla maluszków. Od tej chwili staną się grupą prawdziwych przedszkolaków, których nazwa będzie brzmiała „Misie” i „Krasnoludki”. A pomogą nam wkroczyć w tę społeczność przedszkolną dzieci z naszych najstarszych grup wiekowych, które powitają nas krótkim występem artystycznym. Powitajmy ich brawami.
2. N – podziękujmy straszakom brawami za to, że ułatwiają nam wstąpienie w progi naszego przedszkola.
3. Pukanie do drzwi, wchodzi Pani
– Dzień dobry. Czy to przedszkole ,,Bajeczka”?
– Dzień dobry . Tak to jest przedszkole nr 73 ,,Bajeczka”.
– Przyniosłam przesyłkę dla najmłodszych dzieci z tego przedszkola.
– To się świetnie składa, bo to właśnie my jesteśmy tą grupą. A od kogo ta przesyłka?
– Od misia Uszatka i od Krasnala Hałabały
– Ciekawe, co też jest w tej paczce– nauczycielka otwiera paczkę i wyciąga list. Zaczyna czytać.
Witajcie Drogie Przedszkolaki!!!!
Nazywam się miś Uszatek i krasnal Hałabała. Słyszeliśmy, że chcecie być prawdziwymi przedszkolakami. Rozmawialiśmy nawet na ten temat ze swoimi kolegami i koleżanka, misiami i krasnoludkami . Wszyscy zgodnie stwierdzili, że bardzo chętnie przyjmą was do naszej misiowej i krasnalkowej rodziny, ale to nie będzie takie proste. Postanowiliśmy przygotować dla Was kilka ciekawych zadań. W tym celu wysłałem do Was misia i krasnoludka , będą sprawdzać jak sobie radzicie z proponowanymi konkurencjami. Jeżeli je wykonacie, to na pewno staniecie się najlepszymi PRZEDSZKOLAKAMI w całej Warszawie.
N – Jak myślicie, czy poradzimy sobie z zadaniami, które przygotowały dla nas misie i krasnoludki ? Tak – odpowiadają dzieci. Ja też tak myślę – odpowiada nauczycielka.
4. Oto pierwsze zadanie: my misie i krasnoludki znamy wiele wesołych piosenek
i bardzo lubimy je śpiewać. Śpiewamy w domu, w przedszkolu, a nawet podczas pracy. Śpiewamy nie tylko z naszymi rodzicami, ale także z naszymi kolegami. Ciekawi jesteśmy, czy wy także znacie jakieś piosenki. Jeżeli tak, to nam zaśpiewajcie. Chętnie posłuchamy.
N – W takim razie zaśpiewajmy piosenkę pt. „Miś w przedszkolu”. gr. I,
- Pewien bardzo mały miś
do przedszkola przyszedł dziś.
I powiedział mi do uszka,
że najlepiej jest w maluszkach.
I powiedział mi do uszka,
że najlepiej jest w maluszkach.
- Pewien bardzo mały miś
do przedszkola przyszedł dziś.
Wszyscy bardzo Cię lubimy:
Popatrz, misiu, jak tańczymy!
Wszyscy bardzo Cię lubimy:
Popatrz, misiu, jak tańczymy!
Miś i krasnoludek – Wspaniale poradziliście sobie z tym zadaniem.
Chyba było za łatwe. Dlatego mamy dla was kolejne o wiele trudniejsze.
„My jesteśmy krasnoludki”- gr.II
5. Ciekawi jesteśmy, czy nauczyliście się w przedszkolu jakiegoś wiersza.. Bardzo chętnie posłuchamy, jak pięknie recytujecie.
N- Czy uczymy się w przedszkolu wierszyków? Tak – odpowiedź dzieci. Oczywiście macie rację. Mam pomysł.
Powiemy misiom wierszyk pt. „Mam trzy latka”.
Mam trzy latka, trzy i pół,
sięgam głową ponad stół,
mam fartuszek z muchomorkiem,
do przedszkola chodzę z workiem.
Pantofelki ładnie zmieniam,
myję ręce do jedzenia,
zjadam wszystko z talerzyka,
tańczę kiedy gra muzyka.
Umiem wierszyk o koteczku,
o tchórzliwym koziołeczku
i o piesku, co był w polu
nauczyłam się w przedszkolu.
Miś i krasnoludek – Brawo! Jestem zachwycony. Musicie nas kiedyś odwiedzić, aby nas nauczyć tego wierszyka.
Teraz czeka na was najtrudniejsze zadanie. Niedawno
w naszym misiowym i krasnalkowym przedszkolu odbył się wielki bal. Były śpiewy, konkursy, a także wesołe tańce.
6. A czy wy potraficie tańczyć?
N – Cóż za pytanie – czy my potrafimy tańczyć? Oczywiście, że tak – prawda? Tak- odpowiedź dzieci.
W takim razie zatańczmy misiom i krasnalkom do piosenki „Tu paluszek”.
Tu paluszek, tu paluszek,
tu pośrodku jest mój brzuszek.
Tu jest rączka, tutaj druga,
a tu oczko do mnie mruga.
Tu jest buźka i ząbeczki,
tu wpadają cukiereczki.
Tu jest nóżka i tu nóżka,
Zatańcz ze mną jak kaczuszka.
Miś i krasnoludek – Wyśmienicie radzicie sobie z każdym zadaniem, jakie dla was przygotowaliśmy. Brawo! Kolejne zadanie zaliczone.
7. „Pasowanie” – czyta nauczycielka
Kalendarz dziś datę ważną wskazuje,
bo pani dyrektor na przedszkolaka Was pasuje.
Ale zanim to się stanie niech każde z was wykona zadanie:
- Niech stanie na jednej nodze
- Wykona trzy podskoki
- Zrobi wesołą minkę
8. Przed wami następne wyzwanie. Aby wstąpić do naszej rodziny musicie złożyć przysięgę. Posłuchajcie jej uważnie i dokładnie zapamiętajcie.
Super poszły wam zadania.
Więc zapraszam do ślubowania.
Wyciągnijcie dwa paluszki,
Równiuteńko złączcie nóżki,
Wszystkiego uważnie słuchajcie
I wyraźnie powtarzajcie.
My maluchy przyrzekamy:
- Zawsze mieć oczy wesołe
- Dbać o nasze przedszkole
- Uśmiechać się codziennie
- I uczyć się sumiennie
- Kolegom pomagać dużym i małym
- Panie w przedszkolu kochać sercem całym
- Rodzicom przynosić z przedszkola wieści wspaniałe
- Rosnąć rodzicom a paniom na chwałę.
N – Dzieci słuchają przysięgi. Na koniec wyciągają rękę do przodu
i wypowiadają słowo: „przysięgamy”.
9. Drogie dzieci już niewiele brakuje abyście stali się prawdziwymi przedszkolakami. Pomoże wam w tym wasza pani dyrektor. Wypowie magiczne słowa, które was zaczarują (niech spadnie na was pył mądrości, grzeczności oraz dobroci). Poprosiliśmy również panią dyrektor aby dokonała w naszym imieniu pasowania was na przedszkolaka. W tym celu przesłaliśmy naszą wielką, zieloną, zaczarowaną kredkę. Ale to nie wszystko mamy dla was także miłe upominki – dyplomy.
D – Pani dyrektor dokonuje pasowania na przedszkolaka, wręcza dyplomy.
Miś i krasnoludek – Gratulacje. Od dziś jesteście prawdziwymi przedszkolakami, które z dumą mogą nosić nazwę „Misie” i „Krasnoludki”.