Wyrzynanie się pierwszych ząbków jest bardzo ważnym etapem rozwoju dziecka. Kiedy u Twojego malucha pojawiają się niepokojące objawy takie jak wypieki, ślinotok i brak apetytu bardzo często nie ma powodów do paniki – to właśnie mogą być objawy ząbkowania.
Kiedy jest właściwy czas ?
Przeciętnie pierwszy ząbek pojawia się ok. dwunastego miesiąca życia, zwykle wyrasta on z przodu na dole. Jest to tylko statystyka, pierwszy ząbek może wyrosnąć również na górze i to o kilka miesięcy wcześniej lub później więc nie ma się co martwić że nasze dziecko w jakiś sposób odbiega od tej ogólnej normy. Zdarzają się też przypadki że noworodek przychodzi na świat już z ząbkami (są to jednak bardzo rzadkie przypadki). Uzębienie dziecka różni się od uzębienia dorosłego. Dzieci posiadają zęby przejściowe – mleczaki, które odróżniają się od zębów stałych m.in. cieńszym szkliwem i brakiem korzeni. Poza tym, zębów mlecznych jest znacznie mniej bo tylko 20 (po 10 w szczęce i żuchwie) z czego 8 to siekacze, 4 kły i 8 trzonowców (jak widać brak jest zębów przedtrzonowych). Również kolejność pojawianie się zębów nie jest przypadkowa, zwykle przebiega ona według takiego schematu: najpierw pojawiają się siekacze, pierwsze zęby trzonowe (ok. pierwszego roku życia), kły (ok. drugiego roku życia) i drugie zęby trzonowe (ok. trzeciego roku).
Objawy ząbkowania
W czasie ząbkowania błona śluzowa dziąsła jest powoli rozpychana a ostatecznie zostaje przebita, więc nie ukrywajmy proces ten nie należy do przyjemnych. Jest kilka symptomów, które pozwolą nam z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że u naszego dziecka właśnie rozpoczął się ten proces. Są to przede wszystkim: płacz, ślinienie się, wkładanie rączek (i różnych przedmiotów będących w zasięgu rączek) do buzi, niepokój. Ślinienie się i wkładanie rączek do ust wynika ze swędzenia dziąseł, które jest chwilowo uśmierzane przez ich dotykanie. W wyniku intensywnego ślinienia się wokół ust i na brodzie może pojawić się zaczerwienienie i wysypka, wiąże się to z obecnością enzymów trawiennych w ślinie. W czasie wyrzynania się zębów wiele objawów wiąże się z bólem. U każdego dziecka objawy wyglądają nieco inaczej, może pojawić się obrzęk dziąseł, gorączka, brak apetytu i problemy ze snem. Gorączka wywołana ząbkowaniem często może być mylona ze stanem chorobowym. Zanim udamy się z dzieckiem do lekarza należy je poobserwować i jeżeli nie stwierdzimy innych objawów chorobowych takich jak kaszel, katar, biegunka, wymioty itp., a zauważymy za to objawy ząbkowania nie ma potrzeby leczenia. W czasie ząbkowania temperatura może dochodzić nawet do 38 stopni, jest to jednak dolegliwość krótkotrwała. Symptomy towarzyszące ząbkowaniu zwykle pojawiają się nagle i mogą nasilać się falowo do czasu pojawienia się wszystkich zębów. Czasami pojawiają się tylko niektóre objawy, a uciążliwość dolegliwości zależy od intensywności bólu i jest sprawą indywidualną.
Jak ulżyć dziecku w cierpieniu
Jest wiele metod, które pomogą Twojemu dziecku uporać się z tą nieprzyjemną dolegliwością. Możesz zasięgnąć porady pediatry, jednak domowe sposoby często bywają równie skuteczne jeżeli nie skuteczniejsze. Bardzo dobrą metodą jest masowanie dziąseł malucha palcem (oczywiście czystym), przynosi to dużą ulgę. Innym domowym sposobem jest własnoręcznie wykonany gryzak zrobiony np. z rożka tetrowej pieluszki zamoczonego w zimnej wodzie. W aptece można też zakupić gotowe gryzaki, które nadają się do schładzania w lodówce, są wykonane z miękkiego żelu i również bardzo dobrze uśmierzają ból oraz swędzenie dziąseł. Podrażnioną przez ślinę skórę na buzi dziecka należy zabezpieczać tłustym kremem i często zmieniać śliniaczek na suchy. W aptece też możesz poprosić o specjalny preparat do smarowanie dziąseł. Jeżeli dolegliwości bólowe są duże i występuje gorączka możesz podać dziecku lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy (oczywiście dostosowany do jego wieku). Jak widać możliwości jest wiele ale żadna nie jest tak dobra jak miłość i wyrozumiałość rodziców, przytulanie i uspokajanie malucha niejednokrotnie działa lepiej niż specyfik przeciwbólowy.
pierwszy ząbek w 12 tygodniu życia? dziwne, moje dziecko ma dziewięć miesięcy i już pięć ząbków, szósty też już jest bardzo wysoko, słyszałam, że jak dziecko wcześniej ząbkuje to łatwiej znosi ten czas, ale nie u nas, bo było i jest ciężko, najgorsze bywają wieczory i noce, dlatego jak już jest bardzo źle podaję jej syropek na bazie ibuprofenu milifen, dobrze że jest tańszy od tych reklamowanych w telewizji a równie skutecznie działa