Obawy przyszłego taty początek ciąży

obawy przyszłego taty

Będziesz ojcem! Te dwa słowa wywracają do góry nogami świat niejednego mężczyzny. Obok radości pojawiają się także obawy i pytania. Na niektóre z nich postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Nic nie jest w stanie opisać mieszanki uczuć, jakie towarzyszą mężczyźnie w momencie, gdy dowiaduje się, że za dziewięć miesięcy zostanie tatą. Radość przeplata się z niepewnością, duma ze strachem a w głowie roi się od pytań o przyszłość swoją, związku czy maleństwa. W artykule spróbujemy opisać najczęstsze niepokoje, które zaprzątają głowy przyszłych tatusiów.

Pieniądze

Mężczyzna to głowa domu i odpowiada za finanse. Niektórzy stwierdzą, że to bardzo staroświeckie podejście. Problem pieniędzy podczas ciąży staje się jednak dla przyszłego taty jednym z największych zmartwień. Mężczyzna zastanawia się czy będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby swojego maluszka. To nic dziwnego. Jak wyliczają eksperci wychowanie dziecka może kosztować nawet pół miliona złotych do momentu osiągnięcia przez pociechę pełnoletniości. Uspokajamy. Na początku dla maluszka wystarczy podstawowa wyprawka, którą można kupić w bardzo rozsądnych cenach. Jeśli chcesz czuć się pewniej załóż maluszkowi specjalne konto, na które co miesiąc będziesz odkładać 100- 200 złoty. Takie działanie na pewno trochę uspokoją przyszłego czasu. Warto rozejrzeć się także po swoich najbliższych, którzy mają dzieci. Czasami zarabiają mniej i jakoś sobie radzą z wychowaniem malucha.

Życie towarzyskie

Narodziny dziecka to dodatkowe obowiązki. Wielu mężczyzn martwi się, że przez nie będzie musiało całkowicie zrezygnować z życia towarzyskiego a spotkania z kumplami zastąpią pieluchy i smoczki. Oczywiście o małe dziecko trzeba troszczyć się cały czas. Także ciąża, poród czy okres połogu mogą sprawić, że rzadziej przyszły tata będzie spotykał się ze znajomymi. Wszystko zależy jednak od organizacji swojego czasu i szczerych rozmów, z partnerką. Wszystko można dogadać tak, że zarówno mama jak i tato znajdą czas dla siebie. Zarówno w czasie ciąży jak i po rozwiązaniu warto pielęgnować swój związek. Wspólne wyjścia do kina, teatru czy na koncert są w zasięgu ręki rodziców nawet kilkutygodniowych maluszków.

Seks

W czasie ciąży wielu mężczyzn rezygnuje z seksu z partnerką. Przede wszystkim obawiając się, że zrobią krzywdę maleństwu. Przyszli tatusiowie boją się także, że po porodzie kobieta skupi się tylko na dziecku i zabraknie im czasu na intymność. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań prawie wszystkie pary mogą kochać się do momentu porodu. Później przez sześć tygodni po porodzie trzeba zrezygnować z współżycia. Okres ten jest jednak prawie niezauważalny, bo cała energia rodziców skupiona jest na maluszku. Po tym okresie wszystko wraca do normy i do od waszej pomysłowości zależy jak szybko wrócicie do seksu. Maluszka można przecież na chwilę zostawić z babcią i spędzić chwile tylko we dwoje.

Koniec z marzeniami

Narodziny dziecka oznaczają dla mężczyzny, że czas już dorosnąć. Wzięcie odpowiedzialności za czyjeś życie wydaje się dla niektórych przerażające. Potomek zmienia podejście do życia, hierarchę celów i marzeń. Zmieniają się wybory i plany wielu mężczyzn. Jednocześnie otwierają się nowe możliwości i zwiększa chęć do działania. Przecież, dla chcącego nic trudnego, nawet z dwójką dzieci na ramionach.

Czy będę dobrym ojcem? Czy pokocham moje dziecko?

Nie każdy przyszły tata ma dobre wspomnienia dotyczące swojego ojca. Niektórzy boją się, że ich relacje z dzieckiem też nie będą idealne. Specjaliści uspokajają i twierdzą nawet, że mężczyźni, którzy mieli trudną relację ze swoim rodzicem są najlepszymi ojcami. Ciąża jest dla mężczyzny pewną abstrakcją. W jego ciele nie następują zmiany fizjologiczne, więc pokochanie maluszka, którego się nie widzi i czuje może być trudne. Daj sobie czas. Towarzysz swojej partnerce w badaniach. Rozmawiaj z brzuszkiem. Kiedy maluszek się urodzi na pewno oszalejesz na jego punkcie. Nie obawiaj się też, że nie będziesz umiał zająć się dzieckiem. Wszystkiego na pewno się nauczysz.

Wsparcie podczas ciąży

Wielu mężczyzn zastanawia się, czy są wystarczającym wsparciem dla swojej partnerki, która nosi pod sercem maleństwo. Wątpliwości najlepiej rozwieje szczera rozmowa o potrzebach i oczekiwaniach przyszłych rodziców. Bądź wsparciem, nawet, jeśli sam miewasz gorsze dni. Pamiętaj też żeby nie brać wszystkiego do siebie. Czasami przykre słowa ze strony partnerki to tylko efekt burzy hormonów, którą w czasie ciąży przechodzi jej organizm. Rozmawiajcie o przyszłości waszego dziecka, o opiece nad maleństwem, podziale obowiązków. Zapiszcie się do szkoły rodzenia i razem chodźcie na badania kontrolne. Twoja obecność podczas ciąży będzie dla kobiety olbrzymim wsparciem.

Poród rodzinny

Zastanów się czy chcesz uczestniczyć w porodzie. Przedyskutuj tę kwestię z żoną. Decyzja o porodzie rodzinnym musi być podjęta razem. Przygotuj się na bardzo mocne emocje, wrażenia i wzruszenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here