Noworodek wymiotuje

Jeżeli twój maluch wymiotuje po spożytym posiłku nie możesz bagatelizować tego problemu. Należy jak najszybciej znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy i postarać się ulżyć w cierpieniu małemu organizmowi. Oczywiście nie musisz od razu wpadać w panikę, ale powinnaś mieć na uwadze, że u takiego maluszka może nastąpić szybkie odwodnienie organizmu, dlatego też przy częstych i obfitych wymiotach należy udać się z nim jak najszybciej do lekarza.

Do ok. szóstego miesiąca życia częstym zjawiskiem występującym u maluchów jest tzw. ulewanie. Nie powinno ono budzić u Ciebie żadnych obaw, gdyż wynika zwyczajnie z nie w pełni rozwiniętego przełyku. Polega natomiast na tym, że po obfitym posiłku niewielka część pokarmu cofa się dziecku do przełyku, a następnie pojawia się ponownie na zewnątrz. W takiej sytuacji karm maleństwo częściej, nawet co 2 godziny, ale podawaj mu mniejsze porcje. Po jedzeniu staraj się przez kwadrans przytrzymać dziecko na rękach w pozycji pionowej lub półpionowej. Jeżeli ulewanie jest obfite i zdarza się nawet 2–3 godziny po jedzeniu, wówczas zgłoś się do lekarza.
Wymioty, to zjawisko zdecydowanie bardziej niebezpieczne dla małego organizmu niż ulewanie. Łatwo je od siebie odróżnić, gdyż są bardziej obfite i chlustające. Ich skutkiem jest to, że dziecko traci cenne składniki odżywcze i słabo lub wcale nie przybiera na wadze, ponieważ większość tego co zje, oddaje. Jeżeli wymioty zdarzyły się raz, wówczas nie panikuj, nie karm go powtórnie, podaj kilka łyków wody. Jeżeli natomiast zdarzają się one częściej, wówczas mogą być spowodowane chorobą albo silnym refluksem żołądkowo-przełykowym. Należy więc skorzystać z natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Czasami zdarza się, że wymiotom towarzyszy biegunka. W takiej sytuacji może bardzo łatwo dojść do odwodnienia dziecka, należy więc wtedy także jak najszybciej skontaktować się z pediatrą. Pojawiające się chlustające wymioty mogą być wskazówką do wykrycia wrodzonej wady nowordka nazywanej przerostowym zwężeniem odźwiernika. Niedrożność odcinka łączącego żołądek z dwunastnicą objawia się u noworodków już w pierwszym miesiącu życia. W przypadku przerostowego zwężenia niezbędny jest zabieg chirurgicznym. Takich objawów nie należy więc bagatelizować! Jeżeli zauważysz niepokojące sygnały u maleństwa po spożywanym posiłku natychmiast udaj się z nim do lekarza! Z tą dolegliwością nie ma żartów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here