Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność, to stan, kiedy para jest aktywna seksualnie, współżyje ok. 3-4 razy w tygodniu bez stosowania żadnych środków antykoncepcyjnych, a mimo to, kobieta wciąż nie zaszła w ciążę. Często przyczyn występowania tego problemu szuka się u kobiety. Tymczasem niemal 40% przypadków niepłodności leży po stronie mężczyzn.

Niepłodność męska jest zwykle efektem  jąder oraz zaburzeń związanych z jakością plemników, ale czynników powodujących ten stan może być więcej- ogólny stan organizmu, zaburzenia równowagi hormonalnej, stan układu nerwowego. Mężczyznom zazwyczaj trudniej jest przyznać się do tego, że mają taki problem i ciężko jest nakłonić ich do specjalistycznych badań, które pomogą w diagnostyce i wyleczeniu problemu. Wizyta u urologa czy seksuologa pozwoli na rozwianie wątpliwości. Mężczyzna powinien zgłosić się do lekarza jeżeli zauważy u siebie niepokojące objawy takie jak np. zaburzenia erekcji, mniejsza objętość ejakulatu, lub jego inny kolor, konsystencja, bóle jąder, prostaty, zniekształcenie moszny, a także ból w trakcie lub po stosunku. Jednym z najważniejszych badań w drodze starania się o dziecko powinno być badanie nasienia mężczyzny. Istnieje wiele czynników, które negatywnie wpływają na jego jakość. Jedne z nich można wyeliminować, takie jak np. spożywanie alkoholu, narkotyków, kofeiny, palenie tytoniu, inne natomiast mogą wymagać rozpoczęcia leczenia lub zmiany stosowanych do tej pory lekarstw, np. antybiotyki, leki stosowane w chorobach układu pokarmowego, w chorobach serca, czy nadciśnieniu.

Największy wpływ i najczęściej diagnozowanymi przyczynami niepłodności u mężczyzn są choroby urologiczne, takie jak przerost prostaty, infekcje układu moczowo-płciowego, zaburzenia erekcji, czy występowanie żylaków nadjądrzy.
Na niepłodność męska mają wpływ także inne powszechnie występujące choroby takie jak np. grypa, świnka, nadciśnienie, cukrzyca, czy choroby tarczycy. Należy pamiętać także, że leczenie chorób nowotworowych może prowadzić do bezpłodności, czyli nieodwracalnego stanu niemożności poczęcia dziecka, ponieważ leczenie chemioterapią i napromieniowanie zakłóca produkcję plemników w jądrach.

Podczas problemów z zajściem w ciążę nie można całej winy za niepowodzenie zrzucać na barki partnerki. Równie często zdarza się, że na niepłodność cierpią mężczyźni. Najważniejsze, to aby w takich sytuacjach nie poddawać się i nie bać się wykonać badań. Pamiętaj, że niepłodność, to choroba, ale nie ujmuje nic z twojej męskości. Dopiero obarczanie winą partnerki i niewykonanie specjalistycznych badań jest oznaką tchórzostwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here