Niepłodność pierwotna i wtórna

niepłodność pierwotna i wtórna

Od wielu lat lekarze próbują znaleźć wszystkie przyczyny niepłodności i skutecznie jej zaradzić. Wśród wielu pojęć towarzyszących niepłodności pojawiają się określenia niepłodność wtórna i pierwotna. Na czym polega ten podział, postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Lekarze definiują niepłodność, jako niemożność zajścia w ciąże u par, które ponad rok regularnie (czyli około cztery razy w tygodniu) współżyje bez zabezpieczeń. Problem ten dotyka w Polsce i na świecie coraz więcej osób. Niepłodności często mylona jest z bezpłodnością, która oznacza trwałą niezdolność do posiadania potomka przez kobietę lub mężczyznę. Bezpłodność diagnozowana jest jednak bardzo rzadko. Niepłodność dzieli się na pierwotną, diagnozowaną u kobiety bądź mężczyzny, którzy nie mają jeszcze dzieci lub wtórną, rozpoznawaną u par, które już posiadają potomstwo. Podział ten jest bardzo umowny, gdyż większość przyczyn niepłodności można stwierdzić zarówno u tych par, które posiadają dziecko jak i u tych, które starają się o swojego pierwszego potomka. Kryterium w tym przypadku jest jedynie czas i fakt posiadania dziecka.

Niepłodność wtórna dotyczy par, które mają przynajmniej jedno dziecko a starania o kolejne nie przynoszą rezultatu. Przyczynami jest zazwyczaj wiek, różnorodne stany zapalne, przebyte choroby bądź zabiegi operacyjne, które mogły uszkodzić narządy rozrodcze zarówno kobiety i mężczyzny. Kobieta może mieć problemy z powtórnym zajściem w ciążę, jeśli wcześniejszemu porodowi towarzyszyło obfite krwawienie i została zachwiana jej gospodarka hormonalna. Nie bez znaczenia jest też wpływ środowiska, na przykład praca w szkodliwych warunkach, która może prowadzić do obniżenia ilości i jakości plemników u mężczyzn. Niepłodność wtórna może być też związane z problemami genetycznymi. Pierwsze dziecko urodziło się, gdyż wada genetyczna nie ujawniła się u niego. Jeśli natomiast kolejne próby kończą się poronieniem, można przypuszczać, iż przyczyną jest właśnie ta genetyczna anomalia. Do najczęstszych przyczyn niepłodności wtórnej u kobiet zalicza się między innymi niedrożność jajowodów, zrosty wewnątrzmaciczne, powikłania po poronieniach czy ciąży pozamacicznej.

Niepłodność pierwotną stwierdza się natomiast u pary, która nie ma jeszcze potomka. Jej przyczyny w takiej samej skali ( 40 procent) znajdują się po stronie kobiety jak i mężczyzny. Niedrożność jajowodów, różnorodne patologie macicy i szyjki macicy czy pochwy są zazwyczaj źródłami niepłodności pierwotnej u kobiet. Przyczyną niepłodności pierwotnej u mężczyzn są zazwyczaj patologie układu płciowego mężczyzny. Najważniejsza jest ilość i jakość nasienia, która może zostać obniżona za sprawą różnorodnych chorób genetycznych, nowotworowych, mechanicznych uszkodzeń, stanów zapalnych, toksyn (w tym używek), zaburzeń hormonalnych czy żylaków powrózka nasiennego.

Warto pamiętać, że pewne czynniki, które oddziałują zarówno na kobietę jak i mężczyznę mogą prowadzić do niepłodności zarówno wtórnej jak i pierwotnej. Wśród nich obok przyczyn związanych z układem rozrodczym przyszłej mamy czy ojca, wymienia się także niedożywienie, niedokrwistość, stres, zmęczenie, nałogi, nadużycia seksualne, lęki i różnorodne psychiczne zaburzenia a także choroby tarczycy i nadnerczy, konflikt immunologiczny oraz cukrzycę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here