Niepłodność a bezpłodność

Wiele par z niepokojem oczekuje na poczęcie dziecka. Niestety, co piąta para nie może się doczekać potomstwa, ponieważ przynajmniej jedno z partnerów ma kłopoty z płodnością. Statystyki są bezlitosne. Liczba par, których dotyka ten problem stale się powiększa. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje znacząca różnica między bezpłodnością, a niepłodnością.

Wiele osób wciąż myli podane wyżej terminy używając ich znamiennie. Tymczasem zasadnicza różnica między nimi pojawia się już w samych ich nazwach. W akademckich podręcznikach anatomii patologicznej możemy je znaleźć po pojęciem ‚sterilitas’ (bezpłodność) oraz ‚infertilitas’ (niepłodność). Kompletnie inny wydźwięk słów niesie ze sobą inne znaczenie. Według WHO bezpłodność, to trwała niezdolność partnerów do zostania rodzicami. Jest ona spowodowana przez trwały uraz, bądź chorobę, np. przez usunięte jajniki lub macicę u kobiet. Przyczyna bezpłodności u mężczyzny może być np. niewytwarzanie plemników spowodowane utratą obu jąder wskutek choroby czy wypadku. Bezpłodności nie da się wyleczyć metodami farmakologicznymi. Jednym ze sposobów zajścia w ciążę jest sztuczne zapłodnienie, np. metodą in vitro. Niepłodnością natomiast WHO określa niezdolność zajścia w ciążę lub spłodzenia dziecka będącą stanem odwracalnym. O niepłodności można mówić, kiedy para jest aktywna seksualnie, współżyje ok. 3-4 razy w tygodniu bez stosowania żadnych środków antykoncepcyjnych, a mimo to, kobieta wciąż nie zaszła w ciążę. Teoretycznie jest przypadłością odwracalną, jednak ze względu na mnogość przyczyn, które się na nią składają, medycyna wciąż nie jest w stanie pomóc wszystkim cierpiącym na tę chorobę. Problem niepłodności dotyczy 20-25% społeczeństwa, przy czym w 35% przypadkach zależny jest od jednego z partnerów, a w pozostałej części odpowiadają za nią oboje lub nie można ustalić przyczyny.

Jeżeli staniesz w obliczu diagnozy niepłodności, to pamiętaj, że najważniejsze w takim momencie, to nie poddawać się i wierzyć! W dziedzinie medycyny wciąż widać wyraźny postęp, współcześnie niepłodność jest wyleczalna, a w niektórych wypadkach wymaga jedynie zmiany trybu życia przyszłych rodziców, albo przyjmowania odpowiednich leków stymulujących czy regulujących i po niedługim czasie, starania o potomstwo przynoszą wyczekiwany efekt. Istnieje wiele metod leczenia niepłodności. Można w takich przypadkach stosować metody hormonalne, których zadaniem jest poprawienie zdolności funkcjonowania narządów partnerów. Jeżeli problem niepłodności spowodowany jest np. urazami mechanicznymi lub endometriozą, wówczas można stosować leczenie operacyjne. Wiele par decyduje się na inseminację, czyli zabieg w trakcie którego umieszcza się w szyjce macicy uprzednio wybrane plemniki. Stosunkowo świeżą i całkowicie naturalną metodą jest tzw. naprotechnologia, czyli terapia oparta na skrupulatnej obserwacji indywidualnego cyklu miesięcznego kobiety.

Pamiętaj, że niepłodność nie jest nieodwracalnym wyrokiem. Wielu parom udaje się zmienić ten stan i mogą później cieszyć się ze zdrowego, szczęśliwego potomka. Najważniejsze, to nie poddawać się po usłyszeniu diagnozy oraz wspierać się nawzajem, być dla siebie oparciem w tej niezwykle trudnej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here