Nie bierzemy nic od obcych

Nie bierzemy nic od obcych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Prowadząca: mgr Ewelina Jeszke

Grupa: „ Motylki”

Temat zajęć: „ Nie bierzemy nic od obcych”

Data: 14.10.2014r.

Cele główne:

– uczulenie na kontakty z nieznajomymi

– kształtowanie prawidłowej postawy w sytuacji kontaktu z osobą nieznajomą

– doskonalenie umiejętności liczenia

– doskonalenie percepcji słuchowej, wzrokowej

– rozwijanie sfery ruchowej

– rozwijanie mowy

Cele operacyjne:

Dziecko :

– wie, że nie należy brać nic od osób nieznajomych

– uczestniczy w zajęciach

– wykazuje pomysłowość w porannej zabawie ruchowej

– prawidłowo przelicza w zakresie czterech

– słucha opowiadania

– odpowiada na pytania związane z utworem

– wykonuje prace plastyczną

– wykonuje polecenie podane przez nauczyciela

Formy:

– indywidualna

– zbiorowa

Metody:

– czynne

– słowne

– oglądowe

Środki dydaktyczne:

-odtwarzacz CD, płyty z nagraniami muzyki, grzechotka, tekst opowiadania „ Zaczarowane cukierki”, cukierki, papierowe kolorowe, szablony cukierków, kredki, kolorowanki

Przebieg zajęć:

  • Powitanie piosenką „ Dzień dobry” oraz „ Wyciszanką”

  • Przypomnienie podstawowych wiadomości przed każdymi zajęciami: „ Jaka pora roku”, „ jaki dzień tygodnia”, „ Jaki obecnie mamy miesiąc”- wypowiedzi dzieci, podział na sylaby.

  • Poranna gimnastyka ciała do utworu z płyty „ Smerfne Hity” pt. „ Smerfuj z nami”. Dzieci tworzą koło, po kolei każde dziecko wchodzi do środka koła i wykonuje różne rytmiczne ruchy – pozostali je naśladują. Poranna gimnastyka trwa dopóki nie skończy się piosenka, która towarzyszy zabawie.

  • Słuchanie opowiadania D. Niewoli „ Zaczarowane cukierki”. Rozmowy z dziećmi na temat opowiadania.

  • Częstowanie cukierkami przez nauczyciela.

  • Zabawa relaksacyjna „ Papierowy motylek”. Dzieci po zjedzeniu cukierka rozprostowują papierek, ściskają go pośrodku i otrzymują motylka. Dotykają nim wymienionych przez nauczyciela części twarzy.

  • Zabawa „ Nie bierzemy słodyczy od obcego”. Dzieci wraz z nauczycielem tworzą koło. Nauczyciel gra rolę nieznajomego i wypowiada słowa: „ Dzieci,dzieci chcecie cukierka”, dzieci mówią chórem : „ Nie chcemy”, N-l: „ Dlaczego,te cukierki są pyszne!”, dzieci: „ Bo nie bierzemy od obcego!”, n-l „ To uciekajcie szybko!”- w tym momencie dzieci biegają po sali, na dźwięk grzechotki ponownie tworzą koło i zabawę powtarzamy.

  • Zabawa dydaktyczna „ Cukierki”. Nauczyciel rozkłada przed dziećmi papierowe sylwety cukierków- przeliczanie cukierków, określanie jakiego mogą być smaku na podstawie kolorów, segregowanie.

  • Scenka sytuacyjna : „ nieznajomy częstuje cukierkami”. Scenka stanowi podsumowanie zajęć dydaktycznych . Ma na celu utrwalenie ważności tematu zajęć.

  • Praca indywidualna przy stolikach-dzieci otrzymują kolorowanki z narysowanymi cukierkami do pokolorowania.

  • Zakończenie zajęć zabawą „ Iskierka radości” –dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce. Nauczyciel mówi: „ Iskierkę radości wysyłam w krąg ,niech powróci do moich rąk” i lekko ściska rękę dziecka stojącego obok niego. Iskierka jest przekazywana po kolei, aż powróci do nauczyciela.

  • Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here