Najlepszy czas na urodzenie dziecka

najlepszy czas na urodzenie dziecka

To pytanie zadaje sobie coraz więcej kobiet i mężczyzn. Pomijając małżeństwa, które po prostu nie chcą mieć dzieci, wiele par odkłada ą decyzję na coraz późniejszy okres. Z biologicznego punktu widzenia najlepszy czas na posiadanie potomstwa to dla kobiet wiek 20-25 lat. Na tym etapie życia jednak zdobywają wykształcenie, rozwijają się i przeważnie nie są jeszcze gotowe na założenie rodziny. Każda para ma prawo sama decydować o tym kiedy chce mieć dziecko, ale powinna mieć też świadomość z czym wiąże się zbyt późne podjęcie decyzji o rodzicielstwie.

Wątpliwości wykształconych kobiet

Wiele młody kobiet uważa, że zawsze może być lepszy moment na dziecko niż właśnie teraz. Przecież mają na głowie tak wiele rzeczy : uczą się, pracują, dbają o siebie, zarabiają pieniądze. Podobnie myślą ich partnerzy, którzy pragną osiągnąć wyższy status finansowy lub przynajmniej stabilność majątkową zanim zaczną myśleć o powiększeniu rodziny. Poza tym młodzi ludzie chcą się bawić, realizować swoje pasje, podróżować, nie tęsknią jeszcze za ciepłem ogniska domowego, które niedawno przecież opuścili. Lekarze przestrzegają przed takim myśleniem gdyż zegar biologiczny tyka. Naukowcy dowodzą, że im kobiety są lepiej wykształcone, tym rzadziej i później rodzą dzieci. Główny Urząd Statystyczny niedawno podał, że w ciągu ostatnich lat w Polsce znacznie przesunął się wiek, w którym kobiety decydują się na dzieci: z przedziału 20-24 lata na przedział 25-29 lat. Wzrost płodności pojawił sie też w grupie kobiet 30-34-letnich. Nie sposób nie zauważyć związku pomiędzy wzrostem poziomu wykształcenia wśród kobiet w Polsce – z 6,5 procent w latach 90-tych do 10,5 procent w 2002 roku, a spadkiem liczby rodzących się dzieci. Proces ten ma swoje dobre i złe strony gdyż posiadanie potomstwa to nie tylko kwestia biologiczna ale też psychologiczno-społeczna.

Jak długo można czekać?

Optymalny wiek rozrodczy u człowieka to 20-25 lat. Dotyczy to głównie kobiet gdyż wraz z upływem lat szansa na zajście w ciążę spada. Po 35 roku życia płodność znacząco maleje i zwiększa się ryzyko poronień, a także przedwczesnego porodu. Natomiast między czterdziestym i pięćdziesiątym rokiem życia wzrasta ryzyko wad wrodzonych i okołoporodowa śmiertelność kobiet. Z drugiej jednak strony przy podejmowaniu decyzji o ciąży trzeba brać pod uwagę warunki psychologiczne i społeczne. A tu okazuje się, że późniejsze macierzyństwo wypada znacznie lepiej. Kobieta powinna zachodzić w ciążę świadomie i najlepiej, żeby ta decyzja była uzgodniona z partnerem. Stabilność i jakość związku przyszłych rodziców jest istotna dla przebiegu ciąży i wychowania dziecka. Jest diametralna różnica w przygotowaniach na nadejście potomka, który był tzw. „wpadką” nieprzygotowanych dwudziestolatków, a planowanym dzieckiem świadomych i odpowiedzialnych ludzi. W większości przypadków właśnie ten spokój, stabilność i odpowiedzialność za siebie i innych przychodzi właśnie z wiekiem. W dobrze dobranym dojrzałym związku (dojrzałość niezależna od wieku) partnerzy wspierają się i posiadanie potomstwa nie stanowi dla nich ograniczeniem możliwości realizacji własnych celów. Najlepiej, gdy decyzję o ciąży partnerzy podejmują wspólnie. Wtedy, w kolejnych etapach rodzicielstwa, będą dzielić się obowiązkami, wzajemnie wspierać i być wzorem zachowań dla malucha.”Dobry czas” na zostanie rodzicem to osiągnięcie dojrzałości i gotowości do podjęcia nowych zadań przez oboje partnerów.

A co z finansami

Jak wiadomo posiadanie dziecka to nie tyko szczęście ale też duże obciążenie finansowe. Duża część kobiet rozważających ciążę odkłada ją właśnie ze względu na pracę. Brak pracy i stałego źródła utrzymania jest poważnym czynnikiem, który powstrzymuje ludzi przed zakładaniem rodziny. Również ludzie, którzy mają pracę obawiają się czy poradzą sobie finansowo gdy jedno z nich nie będzie mogło pracować. W dobie kryzysu finansowego nie trudno o perturbacje, które mogą znacznie utrudnić nam decyzję o posiadaniu potomstwa. Wielu pracodawców oferuje kobietom umowy czasowe, m.in. dlatego aby w przypadku zajścia przez nie w ciążę nie przedłużyć im tego kontraktu. Kobiety obawiają się więc zajść w ciążę gdyż mogą zostać zwolnione z pracy (oczywiście nie będzie to podane jako powód zwolnienia), że ominie je awans i podwyżka lub jakiś ciekawy projekt.
Czy warto jednak poświęcać się wyłącznie kwestiom zawodowym, nie jest to przecież najważniejsze. Karierę można zrobić będąc matka kilkorga dzieci, ale możliwość urodzenia dziecka nie będzie twoim przywilejem na zawsze.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here