Najlepsza Pora na dziecko

Najlepsza pora na dzieci

Współczesne kobiety nie śpieszą się do macierzyństwa. W ciągu ostatnich lat znacznie przesunął się wiek, w którym kobiety decydują się na potomstwo. Dzisiaj nikogo nie dziwi 45-letnia matka nowo narodzonego dziecka, a jeszcze dekadę temu kobietę w takim wieku prędzej uznałoby się za babcię. Świat się zmienia, ale niektóre kwestie wciąż pozostają nierozstrzygnięte- kiedy jest najlepszy czas na urodzenie dziecka?

Z biologicznego punktu widzenia odpowiedź jest jedna: idealny moment na ciążę, to przedział wiekowy 20- 25 lat. Zazwyczaj kobieta jest zdolna do zajścia w ciążę ok 3- 4 lata po pierwszej miesiączce, czyli gdy ma 18- 20 lat. Płodność kobiety jest natomiast w szczytowej formie na kilka lat przed osiągnięciem ćwierćwiecza, a ryzyko poronień i przedwczesnego porodu jest wtedy znikome. Problem jednak polega na tym, że dojrzałość biologiczna nie zawsze idzie w parze z dojrzałością społeczną. Psychologowie podkreślają, że na decyzję o zajściu w ciążę wpływ powinny mieć także takie czynniki jak dojrzałość emocjonalna, wykształcenie przyszłych rodziców oraz ogólny poziom ich życia. Tak więc coraz częściej par odwleka decyzję o macierzyństwie stawiając na pierwszym miejscu studia i doświadczenie zawodowe chcąc w ten sposób polepszyć sobie byt i zapewnić dogodne warunki niezbędne do wychowania dziecka. W ciągu ostatnich lat zmienił się przedzial wiekowy, w którym kobiety decydowały się na dziecko: z 20-25 lat na przedział 25- 30. Psychologowie oceniają, że jest to najlepszy moment na poczęcie dziecka. Matki w tym wieku mają za sobą okres młodzieńczego buntu, czas żmudnej wspinaczki po szczeblach kariery zawodowej, są ustabilizowane emocjonalnie i mogą w pełni oddać się wychowaniu dziecka. Ginekolodzy natomiast alarmują, aby nie zostawiać decyzji o dziecku na późniejszy przedział, czyli na wiek ponad 30 lat. Z medycznego punktu widzenia, zajście w ciążę jest wówczas znacznie trudniejsze, a po 35. roku życia płodność drastycznie spada, wzrasta natomiast ryzyko urodzenia chorego dziecka. Zwracają także uwagę na fakt, że gdyby okazało się, że któreś z partnerów jest niepłodne, ich leczenie rozpoczyna się dopiero po dwóch latach starania się o ciążę. W przypadku, gdy kobieta decyduje się na macierzyństwo po 30 roku życia, 2 lata to naprawdę dużo czasu. Należy bowiem pamiętać, że po 40 roku życia nawet zapłodnienie in vitro w większości przypadków nie daje szansy na zajście w ciążę, a jeżeli nawet, to znacznie zwiększa się ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest najlepsza pora na urodzenie dziecka. Taką decyzję powinna każda kobieta podjąć świadomie sama. Planując macierzyństwo powinna jednak brac pod uwagę wszystkie biologiczne i społeczne aspekty. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie organizmu do posiadania dzieci. Lekarze zalecają, aby na 3. miesiące przed aktem zapłodnienia przygotować organizm matki i ojca. Głównie w tym czasie należy wykonać odpowiednie badania, zmienić trybu życia na zdrowszy, pozbyć się zbędnego stresu i skoncentrować na życiu osobistym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here