Nadżerka w ciąży

Nadżerka w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, przygotowuje ją ona zarówno fizycznie jak i psychicznie do zostania matką. Jest to okres, w którym z uwagi na zdrowie dziecka częściej się badamy, a co za tym idzie możemy się dowiedzieć jaki jest faktyczny stan naszego zdrowia. Nadżerka jest schorzeniem, które najczęściej pomimo, że trwa już od jakiegoś czasu, często bywa wykryte właśnie w czasie ciąży.

Co to jest nadżerka i co ją powoduje?

Nadżerka szyjki macicy jest jedną z najczęściej występujących chorób pochwowego odcinka szyjki macicy. Najczęściej spowodowana jest przez uszkodzenie mechaniczne nabłonka pochwy i obecność bakterii, grzybów lub wirusów oraz wywołanej przez nie infekcji. Można rozróżnić trzy rodzaje nadżerek: nadżerka prawdziwa, nadżerka rzekoma i nadżerki przednowotworowe. Nadżerka prawdziwa to taka, w której pojawia się ubytek nabłonka pochwowej części szyjki macicy (wywołanej przez urazy, stany zapalne i infekcje). Nadżerka rzekoma to zastąpienie nabłonka wielowarstwowego nabłonkiem płaskim w obrębie ubytku. To zjawisko zwane też dysplazją, jest zaburzeniem, gdyż nabłonek płaski normalnie pokrywa kanał szyjki macicy. Takie zmiany mogą się przekształcić w chorobę nowotworową, a taki stan określa się nadżerką przednowotworową.

Objawy nadżerki szyjki macicy

Bardzo wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma nadżerkę gdyż często przebiega ona bezobjawowo, przynajmniej do pewnego momentu. Są jednak symptomy które powinny nas zaalarmować, są to: ból i krwawienie w czasie stosunku, pieczenie i swędzenie pochwy, podrażnienie miejsc intymnych, upławy (żółtawe lub zielonkawe), bóle w dole brzucha, nieprzyjemny zapach z pochwy i plamienia międzymiesiączkowe. Objawy te pojawiają się dopiero wtedy kiedy nadżerka jest już zaawansowana, dlatego tak ważne są okresowe badania ginekologiczne. U ciężarnych nadżerka, która jest nazywana ektopią doczesnową, może się pojawić również jako powikłanie po porodzie lub poronieniu. Aby bezsprzecznie stwierdzić nadżerkę konieczne jest wykonanie badania cytologicznego, czasem też lekarz zaleca badanie kolposkopowe (jest zalecane u wszystkich ciężarnych).

Czy nadżerka jest niebezpieczna?

Z reguły nadżerki nie zagrażają zdrowiu i życiu płodu i są dosyć częste u kobiet ciężarnych, jednakże czynniki je wywołujące czyli bakterie, wirusy i grzyby mogą mieć wpływ na zdrowie dziecka, a nawet w skrajnych przypadkach spowodować poronienie. Dodatkowo krwawienia wywołane nadżerką mogą być mylnie zinterpretowane jako poronienie. Jeżeli nadżerkę stwierdzono przed zajściem w ciążę powinno się ją wyleczyć i dopiero później starać się o dziecko. Intensywne „staranie się” może spowodować ból i krwawienie oraz pogłębić stan zapalny pochwy. Infekcja pochwy może spowodować uogólniony stan zapalny organizmu, co również może być groźna dla dziecka.

Leczenie nadżerki w ciąży

Kiedy nadżerka jest w początkowym stadium i nie wykazuje dużych objawów lekarz zwykle zaleca leki przeciwzapalne. Często zdarza się, że nawet w bardziej zaawansowanych przypadkach nadżerki ginekolog ogranicza się jedynie do leczenia farmakologicznego, aż do porodu. Kiedy nadżerka jest już naprawdę poważna przeprowadza się zabieg fotokoagulacji, czyli „wypalenia” zmienionych przez nadżerkę tkanek promieniowaniem podczerwonym emitowanym przez laser. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny dla ciężarnej i płodu, rany bardzo szybko się goją i nie powstają po nich blizny. U kobiet nie będących w ciąży poza fotokoagulacją stosuje się też wymrażanie nadżerki. Po obu tych zabiegach należy odczekać pewien okres przed próbami spłodzenia potomstwa, ale nie niosą one ze sobą żadnych przeciwwskazań do zajścia w ciążę. Z kolei niewyleczona nadżerka może prowadzić do infekcji, które w znaczny sposób obniżają płodność, dlatego zachęcamy do badań profilaktycznych i dbania o swoje zdrowie.

1 KOMENTARZ

  1. Ja usunęłam nadżerkę przed ciążą, wymrażałam ją, nie mam żadnego śladu i nie miałam problemów aby zajść w ciążę czy też urodzić. Po zabiegu przez 4 tygodnie nie można współżyć a później należy zadbać o odbudowę mikroflory ja stosowałam probiotyk dopochwowy lactovaginal przez 7 dni. Niektórzy ginekolodzy zalecają obserwację nadżerki i cytologię ale ja wolałam ją usunąć i mieć problem głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here