Zabieg inseminacji, to jedna z metod leczenia niepłodności refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. wystarczy posiadać skierowanie, a będzie wykonany za darmo. Skuteczność zabiegu jest podobna do metody in vitro, nie wzbudza jednak tylu kontrowersji. Na czym więc polega inseminacja?
Inseminacja jest metodą o wiele mniej popularną niż wspomniane wyżej in vitro. Jest polecana szczególnie parom, w której przyczną problemów z zajściem w ciążę jest nasienie. Przed zabiegiem dokonuje się selekcji plemników partnera, a następnie poprzez cewnik zostają one wprowadzone bezpośrednio do macicy. Istotny
jest sposób wprowadzania nasienia. Cewka omija trudną dla plemnika barierę, jaką jest śluz szyjkowy, dzięki czemu znacząco wzrastają szanse na skuteczne zapłodnienie. Niestety, im mniejsza jest jakość nasienia partnera, tym większe są szanse na to, że zabieg może zakończyć się klęską. Inseminacji nie powinno się wykonywać jeżeli u kobiety wykryto zmiany nowotworowe, czy mięśniaki. Przeciwskazaniem są także niedrożne jajowody i występujące w drogach rodnych stany zapalne. Po ustaniu tych problemów zdrowotnych, można dokonać zabiegu.
Zabieg inseminacji nie daje stuprocentowej gwarancji zapłodnienia. Leczenie może trwać bardzo długo. Z powodu kolejek, wiele par decyduje się więc na korzystanie z usług klinik prywatnych, przez co często słyszy się opinie o wysokiej kosztowności tego zabiegu, porównując go do metody in vitro, które to niewiele, ale jednak, jest skuteczniejsze.