Mały niejadek. Czym charakteryzuje się 28. miesiąc życia dziecka?

Mały niejadek. Czym charakteryzuje się 28. miesiąc życia dziecka?

Każdy miesiąc życia dziecka to fascynujący okres. Jeśli dokładnie będziesz przyglądać się rozwojowi swojego malucha to zauważysz duże zmiany. W 28. miesiącu życia pociecha sama zaczyna korzystać z nocnika, coraz więcej mówi i chętnie bawi się z innymi dziećmi. Na co zwrócić szczególną uwagę w 28. miesiącu życia dziecka, podpowiadamy w artykule.

Największą radość wciąż sprawiają dziecku zabawy ruchowe. Spędzaj, więc z maluchem dużo czasu na świeżym powietrzu. Organizuj zawody z dzieckiem, kto więcej razy podskoczy na jednej nodze, kto zrobi więcej pajacyków, kto szybciej przeczołga się na dywanie. Wspólne wygłupy sprawią dziecku ogromną radość. A jego rączki i nóżki stają się coraz bardziej sprawne. Maluszek coraz pewniej koordynuje swoje paluszki. Próby samodzielnego ubierania się, zakładania bucików, czy zapinania rzepów, przynosi coraz lepsze rezultaty. Pamiętaj jednak by nigdy nie wyręczać dziecka, nawet, jeśli wiesz, że zrobisz coś szybciej i dokładniej. Nauka samodzielności wymaga dużej cierpliwości zarówno ze strony dziecka jak i rodziców.

Dwulatki potrafią już coraz lepiej kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne. Samodzielnie zdejmują spodenki i siadają na nocniczku bądź sedesie. Czasami chcą by towarzyszyła im przy tym mama bądź tata. To całkowicie naturalne. Dwulatek powinien także nauczyć się dbać o higienę jamy ustnej. Pierwsze próby używania szczoteczki do zębów powinny odbyć się w towarzystwie rodziców. Maluchy bardzo lubią słodki smak pasty i zamiast szorować nią ząbki potrafią ją zjadać. Dlatego też wciśnij pastę mocno we włoski szczoteczki do zębów i zadbaj o to by pasta była dobrana do wieku dziecka i odpowiedniej zawartości fluoru.

Każdy dwulatek jest ogromnym egocentrykiem i samolubem. Dopiero około trzeciego roku życia maluch zacznie chętnie dzielić się swoimi zabawkami z innymi. Na razie traktuje je jak przedłużenie własnej osoby, dlatego nie dziw się, że twoje próby przekonania malucha do dzielenia kończą się wybuchami złości. Gdy w piaskownicy między dziećmi wybuchnie konflikt nie interweniuj od razu. Daj dzieciom szansę na samodzielne rozwiązanie konfliktu a jeśli nie ma takiej możliwości to zaproponuj inna zabawę lub jakiś smakołyk. Dziecko chętnie jednak obserwują inne maluchy bawiące się na placu zabaw i naśladuje ich zabawy. Pozwalaj więc maluchowi spędzać czas z innymi dziećmi. Będzie to dla pociechy doskonała nauka współpracy.

Słownik dwulatka powiększa się każdego dnia. Maluszek z coraz większym zapałem dzieli się swoimi myślami. Potrafi konstruować też coraz dłuższe zdania. Czasami dziecko chce bardzo szybko wyrazić swoje myśli, brakuje mu jednak słów. Możesz wtedy mieć wrażenie, że maluszek zaczyna się jąkać. Nie jest to jednak powód do zmartwień. Nie wolno także poprawiać malucha czy wyśmiewać się z niego, gdyż może to doprowadzić do pogłębienia się problemu z jąkaniem. Zawsze jednak, w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z logopedą. Z dwulatkiem można także rozpocząć naukę liczenia. W sklepie, na spacerze można razem z dzieckiem liczyć produkty, ławki czy drzewa. Używaj także przy dziecku liczb. Warto nauczyć malucha numerów telefonów alarmowych. Dzięki temu w nagłych wypadkach dziecko będzie wiedziało jak zareagować i gdzie szukać pomocy.

Dwulatki zazwyczaj chętnie poznają nowe potrawy i smaki. Zdarzają się niestety także niejadki, które jedzą bardzo mało lub tylko wybrane przez siebie potrawy. Na takie maluchy można zastosować kilka rad z naszych artykułów. Najważniejsze to pamiętać, by potrawy przygotowywane były dla dziecka zawsze ze świeżych i zdrowych produktów. Warto zachęcać pociechę do wspólnego kupowania składników na obiad i prosić malucha by pomógł wam, w miarę swoich możliwości, w przygotowaniach. Porcje dziecka podawaj na dużych talerzach, by wydawały się mniejsze lub na ulubionych naczyniach swojej pociechy. Dawaj dziecku do wyboru różne produkty i potrawy. Nie podawaj dziecku sycących i słodkich przekąsek między posiłkami. Zastąp je warzywami i owocami. Zamiast gęstych owocowych przecierów podawaj dziecku wodę. Jeśli maluch odmawia zjedzenia jakiegoś produktu, warto zastanowić się czy nie jest na niego przypadkiem uczulony. Wątpliwości najlepiej rozwiać wizytą u specjalisty.

Co powinno zaniepokoić rodzica 28. miesięcznego dziecka? Po pierwsze, nienaturalne zafascynowanie dziecka jednym przedmiotem lub dziedziną. Mogą one świadczyć o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Warto skonsultować się wtedy z psychiatrą lub psychologiem. Niepokojące są także objawy towarzyszące niejadkom. Podwyższona temperatura, apatia, męczliwość, spadek wagi, rozdęty brzuszek i zaparcia są sygnałami alarmowymi, po których należy udać się z dzieckiem do lekarza pediatry. Także na wizytę do logopedy nigdy nie jest za wcześnie. Jeśli zauważasz, że twoje dziecko ma problemy z płynnym mówieniem skonsultuj się z logopedą, który podpowie, jakie ćwiczenia robić z maluszkiem i jakich błędów unikać. Pilnuj ile czasu twój maluszek spędza przed telewizorem. Dzieci bardzo szybko wciągają się w oglądanie bajek, które nie zawsze są kierowane do takich maluchów. Choć chwila spokoju, kiedy dziecko siedzi przed telewizorem jest dla rodziców chwilą odpoczynku, to nie należy z telewizją przesadzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here