Majowa łąka – quiz

Majowa łąka - quiz

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Grupa wiekowa: 6 – latki

Temat zajęcia: Majowa łąka- quiz powtórzeniowy

CELE OGÓLNE:

  • Kształtowanie umiejętności wymienienia popularnych zwierząt domowych i hodowlanych
  • Utrwalenie i usystematyzowanie wiedzy z zakresu wychowania dla poszanowania zwierząt


CELE OPERACYJNE:

  • rozróżnia zwierzęta domowe od zwierząt hodowlanych
  • wie, jak należy dbać o zwierzęta
  • potrafi grać w kalambury
  • rozwiązuje krzyżówkę tematyczną
  • potrafi współdziałać w grupie
  • potrafi utożsamiać się z określonym zwierzątkiem
  • potrafi wykonać pracę plastyczną – technika origami
  • umie rozwiązywać zadania z treścią i wskazać odpowiednią cyfrę.
  • umie porównywać liczebności zbiorów i zna pojęcia: ”mniej”, „więcej”, i „tyle samo”.
  • współpracuje w grupie
  • potrafi pogodzić się z porażką

POMOCE:

  • Krzyżówka tematyczna, kłębek wełny, losy z nazwami zwierząt domowych i hodowlanych, karteczki do namalowania buziek na koniec zajęć, kartoniki z cyferkami, podkład muzyczny do zabawy w ćw. ortofonicznym, rozsypanka wyrazowa, karta pracy, materiały do pracy plastycznej- kartki farby plakatowe, kropelki jako punkty za zadania


FORMA PRACY:

  • zajęcia z całą grupą
  • praca indywidualna


METODY PRACY:

  • czynna
  • słowna
  • oglądowa

Przebieg zajęć:

Zabawa muzyczno-ruchowa z wykorzystaniem  gazet „Na wiosennej łące”
N. zaprasz dzieci do zabawy mówiąc: Pachnie łąka, kłania się rumianek, zaprasza wszystkich na łąkowy taniec.
Jesteśmy na łące, świeci słońce, oddychamy głęboko. Na hasło:

Wieje wiatr – dzieci dmuchają w gazety by łopotały na wietrze
Pada deszcze – dzieci stukają paluszkami o gazetę
Parasol- dzieci chowają się pod gazetę
Wieje wiatr – dzieci poruszają gazetami
Na koniec dzieci kładą się na plecach i wdychają nosem świeże powietrze, a N. zbiera gazety.

1. Pogadanka wprowadzająca;
– O jakich mieszkańcach łąki mówiliśmy w tym tygodniu? Na jakie grupy podzieliliśmy poznane zwierzęta? (owady, ptaki, ssaki). Czym się charakteryzują te grupy zwierząt? – owady: np. mrówka, biedronka, są pożyteczne, zjadają szkodniki i oczyszczają las ze śmieci; – ptaki –(pokryte piórami, mają 2 nogi, mają dziób) ssaki (pokryte sierścią, futrem, ma 4 kończyny, ssą mleko matki)

  1. Powitanie- iskierka przyjaźni
  1. Zabawa ruchowo – rytmiczna ,, Marsz ze zmianą kierunku’’

Dzieci maszerują po obwodzie koła na palcach, piętach i stopach- na umówione hasło ( klaśnięcie) zmieniają kierunek

  1. Rozwiązywanie zagadek- dzieci odgadują zagadkę i wybierają odpowiedni kartonik z napisem

Kolorowe i pachnące,
czy w ogrodzie, czy na łące,
zawsze chętnie je zbieramy,
na bukiecik dla swej mamy.” (kwiaty)

„Tu cytrynek, tam paź królowej,
wszędzie piękne, kolorowe.
Lekko unoszą się nad łąką,
gdy tylko zaświeci słonko.” (motyle)

Skrzydełka mam jak płatki, choć nie jestem kwiatem,

i nad kwiatami w słońcu wesoło fruwam latem.

„Choć deszcz nie padał, kropel tysiące,
zmoczyło rano, trawę na łące”. (rosa)

Ten dobrze nam znany robaczek
ma bardzo szykowny kubraczek,
kubraczek wytworny, czerwony,
czarnymi plamkami zdobiony. (biedronka)

Nie przyniesie dzieci,
dom skleci na dachu,
gdy go widzi żaba,
omdlewa ze strachu. (bocian)

Nie liść – a na łące i zielony

Nie zegar – a cyka jak szalony.

Konik polny

Wesoło skacze, ale ucieka,

gdy dziób czerwony ujrzy z daleka.

Żaba

Na pastwisku, w sadzie, drąży korytarze,

Kopce z ziemi sypie, połyka szkodniki,

Dosyć pożyteczny, choć nie zawsze grzeczny.

Kret

  1. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej.

dzioby. | Ptaki | mają |

ma | Biedronka | kropki .

Ptaki|wysoko |latają |.

  1. Krzyżówka tematyczna- dzieci rozwiązują krzyżówkę. Odgadnięte hasło jest jednocześnie tematem zajęć.

HASŁA DO KRZYŻÓWKI:

  1. Mały pies
  2. Hodujemy w nim rybki
  3. Najlepszy przyjaciel człowieka
  4. Lekarz zwierząt
  5. Ma długie uszy, kuzyn zająca
  6. Daje mleko, lecz nie krowa
  7. Dziecko krowy
  8. Lubi mleko, chodzi swoimi drogami
  9. Zwierzę hodowlane, ma kręcone rogi, samiec owcy
  1. Ćwiczenie ortofoniczne „Śpiew ptaków” – zespoły otrzymują nazwy ptaków. Każdy zespół wydaje odgłosy otrzymanych zwierzątek z wykorzystaniem melodii „Panie Janie”. Nauczyciel wskazuje, kiedy dana grupa zwierzątek ma zaśpiewać.
  2. Quiz tematyczny wiedzy o życiu i zwyczajach zwierząt łąkowych – dzieci odpowiadają na zadane pytania
  1. Czym żywią się motyle? Po czym poznasz, gdzie przebywa kret? Tam gdzie jest kopiec kopce świadczą o obecności kreta
  2. Dlaczego biedronki są pożyteczne? Co zawdzięczamy pszczołom?
  3. Dlaczego bocian samiec wcześniej przylatuje z ciepłych krajów?
  4. Co jest pożywieniem biedronki?
  5. Dlaczego dzdzownica jest pożyteczna?
  6. Dlaczego pszczoły są ważne w życiu człowieka?czy pszczoły daja tylko miód
  7. Co to znaczy określenie pracowity jak pszczoła?
  1. Prawda czy fałsz” – zabawa dydaktyczna.- Dzieci udzielają odpowiedzi na pytania n-lki

Na łące rośnie wysoka trawa.

Na łące możemy spotkać biedronki, koniki polne, motyle.
Pszczoły zbierają nektar z kwiatów i robią z nich lizaki.
Pod ziemią długie korytarze ryje kret.
 Wiosną na łące dzieci lepią bałwana.
Po łące przechadza się bocian i szuka żabek na śniadanie.
A żabki chowają się przed nim w trawie i wołają kra, kra.

  1. Porównywanie liczebności zbiorów- mniej, więcej o, tyle samo- Dzieci otrzymują w kopertach kwiaty różnego koloru. Nauczyciel prosi, aby po prawej i lewej stronie położyły odpowiednią ilość kwiatów. Porównują, gdzie jest więcej, mniej, tyle samo, więcej o, mniej o.
  1. Rozwiązywanie zadań tekstowych.

Nad łąką latały cztery kolorowe motyle. Po chwili przyleciały trzy białe motyle. Ile motyli lata razem nad łąką?

Razem za słonkiem wędrowały po niebie 2 małe chmurki ale wkrótce dołączyły do nich jeszcze 8. Ile chmurek wędrowało po niebie?

Wysoko na niebie fruwały 3 skowronki. Razem ze skowronkami wesoło śpiewały 4 słowiki. Ile ptaszków śpiewało na cześć wiosny ?

Nad łąką zaroiło się od barwnych motylków. 5 motyli fruwało nad wodą a 3 przysiadły na kwiatach. Ile razem motyli witało wiosnę ?

Wspólnie z motylkami tańczyło na łące 5 biedronek. 2 z nich odfrunęły. Ile biedronek zostało na łące?

Na łące zakwitło 5 kwiatów żółtych i 5 niebieskich. Ile to razem?

Na powitanie wiosny 9 żabek śpiewało w chórze, ale 3 z nich szybko się zmęczyły i wskoczyły do stawu. Ile żab teraz śpiewa w chórze?

Głośne kumkanie żab zwabiło na łąkę 3 bociany, a potem przyleciały jeszcze 4. Ile bocianów chodziło po łące?

  1. Kalambury- wybrane dziecko z grupy losuje nazwę mieszkańców łąki i naśladuje je ruchem swojego ciała. Grupa odgaduje.
    Hasła do losowania: bocian, pszczoła, konik polny, żaba
  1. Sieć przyjaźni- dzieci siedzą w kręgu- nauczyciel rzuca kłębek wełny do wybranego dziecka zadając pytanie- Jakim chciałbyś być mieszkańcem łąki?”. Dziecko odpowiada, rozwija kłębek i rzuca do kolejnego uczestnika zabawy.
  1. Podsumowanie i ocena zajęcia.

Dzieci oceniają zajęcie rysując buzię wesołą ( podobało się), buzię smutną ( nie podobało się) – uzasadniają swój rysunek buźki

  1. Moje ulubione zwierzątko- praca plastyczna
  2. Podziękowanie za wspólną zabawę i wręczenie naklejek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here