Niepłodność dotyka co ósmą parę w Polsce. Na szczęście coraz rzadsze są przypadki, w których jednoznacznie i z całą pewnością można stwierdzić, że danej parze nie uda się począć dziecka. Niepłodność można dziś skutecznie leczyć różnymi metodami. Mogą być one farmakologiczne, operacyjne, wspomagające lub po prostu zmieniające tryb życia. Takie leczenie można prowadzić zarówno u kobiety, jak i mężczyzny lub równocześnie u obojga. Sposoby leczenia takiego stanu zależą od przyczyn, przez które do niego doszło.
Podstawowym krokiem, które powinna podjąć para przy staraniu się o dziecko bez efektów jest wizyta u lekarza. Partnerzy powinni odbyć szczegółową konsultację z nim, następnie wykonać podstawowe badania diagnostyczne i laboratoryjne oraz omówić ich wyniki. W ten sposób lekarz będzie już mniej więcej wiedział, jaka metoda będzie w pierwszym etapie leczenia najskuteczniejsza. Najbardziej prawdopodobne jest, iż zleci on planowanie stosunków płciowych z pomocą testów owulacyjnych dostępnych w aptekach lub terapię hormonalną. Na tym etapie możliwe jest także skierowanie pary na wykonanie zabiegu inseminacji domacicznej. Pozwala on ominąć problem interakcji spermy ze śluzem szyjki macicy.
Terapię hormonalną lekarz zaleca w przypadkach, gdy przyczyną niepłodności są problemy hormonalne. Blisko 80 proc. kobiet pozytywnie reaguje na taką stymulację. Gdyby natomiast przyczyną były nieprawidłowości związane z fizycznymi uwarunkowaniami budowy macicy lub jajowodów, wówczas może pomóc operacyjny sposób leczenia, np. laparoskopia. Operacyjnie leczy się też znaczną endometriozę, czyli rozrost błony śluzowej macicy i jej wszczepianie się w jajniki, jajowody czy inne narządy jamy brzusznej. Częstym problemem jest także zespół policystycznych jajników. W tym przypadku można stosować zarówno leczenie hormonalne, jak i chirurgiczne, poprzez usunięcie torbieli i nadmiaru tkanki z obu jajników. Jeżeli żadne z wymienionych powyżej sposobów nie pomoże w rozwiązaniu problemu niepłodno