Król Midas – konspekt zajeć

Król Midas - konspekt zajeć

KONSPEKT ZAJĘCIA

Temat tygodnia: Baśnie z różnych krajów Europy.

Temat dnia: Bajka A. Gordziejewskiego Król Midas na podstawie mitu greckiego

Grupa wiekowa: 4 lata

Cele: • poznanie bajki Król Midas,

rozpoznawanie flagi Grecji,

rozwijanie motoryki dużej i małej,

doskonalenie umiejętności liczenia,

kształtowanie umiejętności poprawnego formułowania odpowiedzi na zadawane pytania

kształtowanie uważnego słuchania.

uświadomienie znaczenia miłości w życiu człowieka.

Metody: słowna, czynna, oglądowa.

Środki dydaktyczne: tekst piosenki na powitanie, tamburyno, demonstracja flagi Grecji, zdjęcie starożytnych ruin i strojów jaki nosili Grecy, tekst bajki A. Gordziejewskiego Król Midas z ilustracjami, bryłka złota z masy solnej, plansze woreczków z monetami, woreczek z monetami z masy solnej, rysunek z konturem korony, nożyczki, żółta krepina, klej.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA:

1. Piosenka na powitanie:

Miło witaj każdy dzień,

I uśmiechnij do mnie się,

Klaśnij w ręce raz i dwa,

Usiądź w kole tak jak ja.

2. Demonstracja flagi Grecji, ilustracje dotyczące Grecji – krótka charakterystyka kraju, podanie tytułu bajki, którą dzieci poznają.

II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA:

1. Zabawa orientacyjno-porządkowa Posągi.

Dzieci biegają po dywanie, gdy nauczyciel gra na tamburynie. Kiedy nauczyciel przestaje grać dzieci mają stanąć nieruchomo, są zaczarowane w posągi. Nauczyciel zwraca uwagę dzieciom, które poruszyły się. Gra na tamburynie odczarowuje dzieci, znów biegają.

2. Słuchanie bajki A. Gordziejewskiego Król Midas.

Cel słuchania: Jaką moc otrzymał król Midas?

3. Rozmowa o bajce. Przykładowe pytania:

a. Jak nazywał się kraj w jakim mieszkał król Midas?

b. Jakim człowiekiem na początku bajki był król Midas?

c. Czego najbardziej na świecie pragnął król Midas?

d. Kto podarował królowi wyjątkową moc?

e. Co się stało z córką króla Midasa?

f. Co zrobił król Midas z bogactwem, które posiadł dzięki swojej mocy?

4. Wyjaśnienie dzieciom z jakich kruszców wytwarzano monety w starożytnych czasach.

5. Zabawa dydaktyczna: na tablicy znajdują się rysunki z różnymi ilościami monet ułożonymi w złej kolejności. Zadaniem wskazanych dzieci jest ułożenie rysunków w odpowiedniej kolejności. Inne dzieci wyjmują monety z masy solnej z woreczka.

6. Zabawa w kole Tańczymy labada.

7. Wykonanie pracy plastycznej Korona króla Midasa. Wycięcie zarysu korony i wyklejenie jej kulkami z żółtej krepiny.

III. CZĘŚĆ KOŃCOWA:

1. Dzieci pokazują swoje prace. Pochwalenie najlepiej wykonanych.

2. Utrwalenie wiadomości dotyczących bajki.

a. Z jakiego kraju pochodzi bajka, którą dzisiaj poznaliście?

b. Kim był i jak nazywał się główny bohater?

c. Czego pragnął król Midas?

d. Kto pomógł królowi spełnić jego pragnienie?

e. Co stało się, gdy spełniło się pragnienie króla?

3. Podziękowanie za grzeczne zachowanie. Nagroda: rozdanie odznak uśmiechniętej buzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here