Konspekt zajęć w grupie dzieci 3-letnich „Misie”
Temat: „Kolorowe kwiaty i motyle”
Cel główny: utrwalenie nazw kolorów (czerwony, żółty, niebieski, zielony), umiejętności przeliczania, przyporządkowywania i łączenia w pary.
Obszary:
4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują
w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Dziecko:
– grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do
tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Dziecko:
– liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
– ustala równoliczność dwóch zbiorów.
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Dziecko:
– zwraca się bezpośrednio do rozmówcy
– uważnie słucha, formułuje wypowiedzi.
8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
Dziecko:
– dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc.
9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
Dziecko:
– umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Dziecko:
– wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na
na łące.
Metody:
Oglądowa – pokaz;
Słowna – rozmowa;
Czynna.
Formy pracy:
indywidualna
grupowa
Przebieg zajęcia:
Zabawa muzyczno-ruchowa „Wiosenny spacer”.
Słuchanie wiersz A. Przemyskiej „Motylek” przedstawionego za pomocą sylwet.
Motylek lekki
fruwa nad łąką,
w dole są kwiaty,
w górze jest słonko.
Fii, fii, fruu, fruu! –
wesoło, wesoło mu.
Motylek lekki
fruwa nad światem,
myśli, że słońce,
jest dużym kwiatem..
Fii, fii, fruu, fruu! –
wesoło, wesoło mu.
Rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela: o jakim owadzie był wiersz? Gdzie fruwał motylek? Co motyl widział fruwając? Jaki nastrój miał motylek- czy był wesoły czy smutny? Gdzie znajdowało się słońce- na górze czy dole? A gdzie kwiaty?
„Fruwające motyle” zabawa ruchowa z ćwiczeniem ortofonicznym kształtująca prawidłowe rozumienie przyimków na, nad, pod, za, przed, w, koło, obok.
Wykonanie motyla z chusteczki higienicznej, Podczas muzyki z płyty CD dzieci poruszają się po sali. Podczas przerwy w muzyce mówią: „fii, fii, fru, fru”
i umieszczają swojego motyla zgodnie z poleceniem np. motyl fruwa nad głową, usiadł obok ręki.
„Kolorowe motyle” zabawa matematyczna: określanie koloru, przeliczanie, klasyfikowanie ze względu na daną cechę.
„Żółty jak…”- zabawa twórcza językowa.
„Motyle i kwiaty”- przyporządkowywanie motyla do kwiatka, ustalanie równoliczności zbiorów.
„Wiosenna łąka” zabawa orientacyjno-porządkowa.
„Motyl”- ozdabianie sylwety poprzez naklejanie gotowych elementów
z papieru kolorowego oraz plasteliny.
