Konspekt zajęć muzykoterapia

Scenariusz zajęć muzykoterapia

Opracował: Paweł Janoś

Scenariusz zajęć oparty na założeniach MRM lub łączący wykorzystanie muzyki z innymi technikami arteterapeutycznymi dla dzieci w wieku przedszkolnym.

pt. „W krainie bajek”

  1. Charakterystyka grupy:

Dzieci w wieku przedszkolnym, które często są spięte. Celem będzie zmniejszenia napięcia psychofizycznego.

  1. Cele:

– zmniejszenie napięcia psychofizycznego.

  1. Liczba dzieci w grupie: maksymalnie 20 osób.
  2. Środki dydaktyczne: Tekst i linia melodyczna „My jesteśmy krasnoludki”, muzyka relaksacyjna dla dzieci, zabawy rytmiczno-muzyczne, instrumenty muzyczne.
  3. Przebieg zajęć: Każda zabawa nie może trwać zbyt długo, gdyż musi być dostosowana do specyfiki rozwoju, charakterystycznego dla tego okresu wiekowego.

URUCHOMIENIE:

  1. Powitanie dzieci. Dzieci ustawiają się gęsiego, tworząc pociąg i na sygnał muzyki „Jedzie pociąg z daleka”, krążą z nauczycielem po obwodzie koła.
  2. Marsz w różnych kierunkach w trakcie gry na trójkącie. W czasie przerwy dzieci witają się wzajemnie, różnymi częściami ciała, np. witają się dłonie, stopy, brzuchy, ucho, nos, pupa, itd.
  3. Zabawa relaksacyjna- dzieci nabierają głęboki wdech i wydech, unosząc ręce do góry przy wdechu, opuszczając na wydechu.

ZRYTMIZOWANIE:

  1. Zabawa rytmiczno-muzyczna: „Wesołe Smerfy”- dzieci dobierają się w pary i ustawiają jedno za drugim. Podczas wesołej i skocznej muzyki Smerfy są wesołe i poruszają się na paluszkach w przód. Natomiast gdy muzyka zmienia swój nastrój na smutny, Smerfy stają się ponure i idą na całych stopach, poruszają się wolno w tył.

ODREAGOWANIE:

  1. Zabawa rytmiczno-muzyczna: „My jesteśmy krasnoludki”

Wszystkie dzieci siedzą na dywanie tworząc koło. Nauczyciel rozdaje dzieciom różne instrumenty, za pomocą których będą się starały wyrazić smutek lub zadowolenie. Prowadzący pokazuje dzieciom przygotowane wcześniej obrazki smerfów i Gargamela. Gdy nauczyciel pokazuje dzieciom obrazek smerfa, dzieci starają się grać na swoich instrumentach w sposób wesoły i zabawny, natomiast gdy pojawia się Gargamel, dzieci starają się zagrać smutno. Podczas zabawy możemy zaproponować, by inne dziecko pokazywało ilustracje.

UWRAŻLIWIENIE i RELAKSACJA:

  1. Nauczyciel puszcza muzykę Jezioro Łabędzie autorstwa Piotra Czajkowskiego (muzyka dostępna jest na płytach CD oraz http://www.youtube.com/watch?v=MRiQoIxzx_c ). Dzieci kładą się lub siadają w pozycji wygodnej dla nich i słuchają oraz starają się naśladować dźwięki z wykorzystaniem gazet (gniecenie i szeleszczenie) i kredek(stukając). Dzieci starają się zrelaksować i leżą swobodnie w pozycji wygodnej.

AKTYWIZACJA:

  1. Nauka piosenki metodą ze słuchu „My jesteśmy krasnoludki”;
  2. Śpiewanie piosenki z nauką choreografii;
  3. Spontaniczny, luźny, improwizacyjny ruch dzieci do muzyki w/w piosenki.

ROZMOWA:

  1. Chętne dzieci opisują swoje wrażenia z zajęć, podsumowanie zajęć.

 

Bibliografia:

  1. Staniek M. Konspekty zajęć rytmiczno-muzycznych, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2007

Netografia:

1. http://www.youtube.com/watch?v=MRiQoIxzx_c

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here