SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
„STARY CZŁOWIEK I MORZE”
Temat: „Człowiek nie jest stworzony do klęski” – charakterystyka głównego bohatera przypowieści E. Hamingwey’a „Stary człowiek i morze”.
Cele lekcji:
Uczeń:
– zna treść lektury i potrafi ją opowiedzieć,
– potrafi pracować z tekstem,
– formułuje sądy wartościujące związane z walką o godne człowieczeństwo,
– umiejętnie prezentuje swoje poglądy na forum klasy.
Formy:
– praca zbiorowa,
– indywidualna.
Metody:
– praca w grupach,
– drama,
– praca z tekstem.
Przebieg lekcji:
Część wstępna:
Sprawdzenie listy obecności oraz pracy domowej.
Jeden z uczniów odczytuje przygotowany przez nauczyciela fragment utworu: sytuacja Santiago podczas połowu.
Część właściwa:
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy.
Ćwiczenie dramowe. Każda grupa ma przygotować miniscenkę dotyczącą jednego uczucia głównego bohatera (np. nadzieja na udany połów, radość z połknięcia przynęty przez rybę, zdumienie na widok jej wielkości, obawa o swoje siły, bezsilność).
Prezentacja efektów pracy grup.
Dyskusja dotycząca cytatu zawartego w temacie lekcji. Uczniowie kolejno dzielą się opiniami dotyczącymi tego zagadnienia. Odwołanie się do emocji. Nauczyciel stara się naprowadzić ucznia na temat emocji, uczniowie uczą się nazywać uczucia. Przykładowe pytania:
– Jakie niepowodzenia spotykały bohatera utworu?
– Z czego one wynikały?
– Jaka jest różnica znaczeniowa między słowami „zniszczyć” a „pokonać”?
– Jak Santiago przeżywał swoją starość?
– Jak walczył z przeciwnościami losu, morzem i własną słabością?
– Czy i dlaczego – mimo klęski – można nazwać Santiago człowiekiem niepokonanym?
– Jaka jest symboliczna wymowa opowiadania?
Praca domowa:
Jesteś dziennikarzem. Twoim zadaniem jest przeprowadzenie wywiadu z bohaterem lektury „Stary człowiek i morze”.
