SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ
Temat: „Co zrobić z konfliktem?”
Cele ogólne:
- uczeń zna pojęcie konflikt;
- uczeń zna przyczyny konfliktów;
- uczeń wie jak zapobiegać konfliktom:
- uczeń potrafi wymienić czynniki sprzyjające porozumieniu;
- uczeń potrafi pracować w grupie;
Metody:
- Aktywizujące;
- Czynne;
- Słowne;
Forma pracy:
- praca indywidualna;
- praca w grupie;
- burza mózgów;
- pogadanka;
Pomoce dydaktyczne:
- papier, kolorowe flamastry, przysłowia do złożenia;
Przebieg zajęć:
- Nauczyciel sprawdza listę obecności.
- Przygotowanie sali do zajęć. Uczniowie siedzą w kręgu.
- „Zakupy”
Uczniowie siedzą w kręgu. Zabawę zaczyna nauczyciel. Mówi: „Dziś byłem/byłam na zakupach kupiłam/kupiłem sobie… następnie nauczyciel pokazuje gestem, co sobie kupił, np. wachlarz, grzebień itd. Kolejna osoba powtarza zdanie, pokazuje, co kupił nauczyciel i następnie dodaje swój przedmiot.
- „Wprowadzenie w tematykę zajęć.”
Nauczyciel mówi uczniom, że na dzisiejszej lekcji będą zajmować się konfliktem, jego przyczynami i sposobami radzenia sobie z nim.
- „Konflikt”
Nauczyciel dzieli klasę na czteroosobowe grupy. Każda dostaje arkusz papieru i mazaki. Na środku kartki uczniowie zapisują hasło „konflikt” i tworzą mapę skojarzeń. Następnie każda grupa omawia swoją mapę skojarzeń.
- „Rozmowa”
Uczniowie siedzą na krzesłach. Tworzą dwa koła tak by jedno było w drugim. Osoby siedzą naprzeciwko siebie. Każda para ma dwie minuty by porozmawiać na tematy związane z konfliktem. Na sygnał nauczyciela para przerywa rozmowę. Nauczyciel instruuje uczniów jak mają się przesunąć, np.: trzy miejsca w prawo. Nauczyciel sugeruje kolejny temat, pary rozmawiają i znów następuje zmiana. Przykładowe tematy: Co Twoim zdaniem może wywołać kłótnię? Czy kłótnia może mieć tylko negatywne aspekty? Z kim najczęściej się kłócisz? W jaki sposób rozwiązujesz konflikty ze swoimi przyjaciółmi?
- „Przysłowia”
Nauczyciel dzieli uczniów na mniejsze grupy. Każda grupa dostaje dwa-trzy przysłowia do złożenia. Przysłowia dotyczą konfliktu. Po wykonaniu zadania przysłowia są odczytywane i omawiane. Przykładowe przysłowia:
- Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny.
- Nie kłóć się z nikim bez powodu, jeśli ci nie wyrządził nic złego.
- Łatwiej się w kłótnię nie wdać, niż się z niej wycofać.
- Po śniadaniu nawet najmniejsza kłótnia wpływa ujemnie na samopoczucie.
- Dwie kobiety w domu – kłótnia w domu.
- „Praca w grupach”
Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy. Każda z nich dostaje przykładową sytuację konfliktową, np.: bójkę, przezywanie się, konflikt, kto, z kim ma siedzieć w jednej ławce. Zadaniem uczniów jest odegrać zaplanowane przez nich scenki. Następnie uczniowie wypisują zagrożenia, jakie może stwarzać dana sytuacja oraz podają przykładowe sposoby rozwiązania konfliktu lub jego uniknięcia. Ważne by uczniowie wymienili także osoby i instytucje, do których mogą zgłosić konflikt. Po każdej sytuacji przedstawionej przez uczniów nauczyciel prowadzi krótką dyskusję z dziećmi.
- „Zabawa na zakończenie”
Uczniowie siedzą w kręgu. Każdy po kolei kończy zdanie. „Warto rozwiązywać konflikty, bo…”
- Podsumowanie i zakończenie zajęć.
