SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W LICEUM
Temat: „Skąd się bierze stres?”
Cele ogólne:
- Uczeń poszerza wiedze dotycząca problematyki stresu;
- Uczeń zna definicję stresu;
- Uczeń potrafi wymienić różnorodne przyczyny stresu;
- Uczeń bada swoją odporność na stres;
- Uczeń zna reakcje fizjologiczne, emocjonalne, behawioralne i poznawcze na stres;
- Uczeń ćwiczy współpracę w grupie;
Metody:
- Aktywizujące;
- Czynne;
- Słowne;
Forma pracy:
- praca indywidualna;
- praca w grupie;
- pogadanka;
- dyskusja;
Pomoce dydaktyczne:
– kartki papieru, kolorowe długopisy, mazaki, kłębek włóczki;
Przebieg zajęć:
- Nauczyciel sprawdza listę obecności. Przygotowanie sali do zajęć. Ustawienie krzesełek w kręgu.
- „Ćwiczenie wstępne”
Uczniowie siedzą w kole. Każdy kolejno wymienia swoje imię następnie za pomocą dźwięku dzieli się z grupą nastrojem, z jakim rozpoczyna zajęcia. Ćwiczenie powinien rozpocząć nauczyciel.
- „Burza mózgów”
Nauczyciel zapisuje na tablicy słowo „stres”. Zachęca by uczniowie wypowiadali na głos wszystkie skojarzenia, jakie przychodzą im do głowy w związku z tym pojęciem. Ochotnik zapisuje propozycje na tablicy. Gdy wyczerpią się pomysły, nauczyciel rozpoczyna dyskusję. Pyta o źródła stresu i sposoby przeżywania i zwalczania. Ważne by zwrócił uwagę uczniów na różne sposoby rozumienia i przeżywania stresu.
- „Szukamy źródeł stresu”
Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy. Zadaniem każdej grupy jest wypisanie na kartce największej liczby źródeł stresu, które przychodzą im do głowy. Grupa pierwsza wypisuje źródła fizjologiczne, druga źródła psychologiczne a trzecia źródła socjologiczne. Gdy uczniowie skończą pracę, dzielą się z grupą swoimi pomysłami następnie wspólnie dyskutują i proponują swoje propozycje na temat źródeł stresu w otaczającym świecie.
- „Jak reagujesz na stres?”
Uczniowie przygotowują sobie kartę odpowiedzi. Na kartce papieru wypisują w szeregu cyfry od jeden do dziesięciu. Nauczyciel czyta uczniom listę pytań, na które mają odpowiedzieć według następującej punktacji: 1-nigdy, 2- czasem, 3- często, 4- bardzo często. Punktację można zapisać na tablicy, by uczniowie mogli się do niej odwoływać.
Pytania:
Czy w ciągu ostatniego miesiąca zdarzyły ci się:
- bóle głowy spowodowane stresującym wydarzeniem? 1 2 3 4
- problemy ze snem?
- ciągłe zmęczenie?
- objadanie się?
- odreagowywanie stresu za pomocą używek (papierosy, alkohol, narkotyki)?
- problemy ze zdrowiem (infekcje, katar, przeziębienie)?
- obniżenie nastroju?
- brak apetytu?
- napady złości?
Następnie uczniowie zliczają swoje odpowiedzi. Im wyższy wynik tym mniejsza odporność na stres.
- „Co wiem o stresie?”
Uczniowie siedzą w kręgu. Nauczyciel trzyma kłębek włóczki. Rzuca nim do wybranej osoby i zadaje jej pytanie dotyczące stresu. Uczeń odpowiada i rzuca kłębek kolejnej osobie zadając jej dowolne pytanie na temat stresu. Ważne by każdy trzymał włóczkę, tak by tworzyło się coś w rodzaju sieci. Jeśli uczniowie nie mają pomysłu na pytania nauczyciel może im pomagać i zadawać pytania z wcześniej przygotowanej puli pytań. Przykładowe pytania:
– Spróbuj zdefiniować stres?
– Podaj przynajmniej jedno źródło stresu?
– Jakie znasz reakcje na stres?
– Jakie metody radzenia ze stresem znasz? Itd.
Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel podsumowuje pracę i podkreśla, że między uczniami narodziła się symboliczna nić wiedzy o stresie.
- „Ćwiczenie na zakończenie”
Uczniowie siedzą w kręgu. Na zakończenie każdy wypowiada się, z czym kończy zajęcia, jakie ma wnioski.
- Podsumowanie i zakończenie zajęć.
