Podjęcie decyzji o kolejnym potomku, to naprawdę trudna decyzja. Powinna być więc w pełni świadoma i odpowiedzialna. W jej podjęciu przyszli rodzice powinni wziąć pod uwagę zarówno sytuację psychologiczną, rodzinną jak i materialną.
Nie ma idealnej recepty, która podpowie rodzicom, kiedy powinni zdecydować się na drugie dziecko. Z badań statystycznych wynika, że najczęściej spotyka się rodziny, w których dzieci dzieli różnica wieku od 2 do 4 lat. Rodzicom zazwyczaj trudniej zdecydować się na drugie dziecko, im większa jest ta różnica, choć dość popularny jest również model dystansu ok. 6-8- letniego. Pierwsze dziecko wówczas powoli staje się samodzielne, a matka może w pełni oddać się opiece nad najmłodszym potomkiem. Z biologicznego punktu widzenia kolejne ciąże nie powinny następować w bardzo krótkim odstępie czasowym. Minimalnie taki okres „przygotowania” organizmu po porodzie naturalnym powinien trwać jeden rok, natomiast po cesarskim cięciu przynajmniej 2 lata. Także karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do posiadania kolejnego dziecka. Podczas laktacji kobieta może mieć problem z zaspokojeniem zapotrzebowania na składniki odżywcze zarówno karmionego już dziecka, jak i płodu. Ssanie piesi przez niemowlę powoduje także wytwarzanie oksytocyny, hormonu który może wywoływać skurcze macicy, te natomiast tylko niepotrzebnie będą stresować nienarodzone maleństwo.
Zanim zdecydujesz się na kolejną ciążę, dokładnie przemyśl swoją sytuację. Jeżeli chcesz odstawić antykoncepcję ze względu na naciski ze strony otoczenia, na przekonanie, że twoja starsza latorośl absolutnie musi mieć rodzeństwo, to odłóż decyzję o noworodku jeszcze na jakiś czas. Kolejne dziecko nie może być także traktowane jak panaceum na kłopoty w małżeństwie, okazją do zwrócenia na siebie uwagi, ani próbą zrehabilitowania się po pierwszej ciąży, kiedy jeszcze wszystko było dla ciebie nowe i nie potrafiłaś w pełni cieszyć się macierzyństwem i teraz chciałaby to wszystko naprawić. Jeżeli jednak odczuwasz silny instynkt macierzyński i pragniesz dziecka, bo chcesz go obdarować bezwarunkową miłością, zapewniając przy tym odpowiednie warunki do wychowania, to nie wahaj się ani chwili! Nie rezygnuj ze starań ze strachu przed utratą pracy. Coraz więcej pracodawców woli poczekać na powrót pracownicy z urlopu macierzyńskiego, niż zatrudniać kogoś niedoświadczonego. Nie stresuj się także „efektami ubocznymi”, które wciąż pamiętasz po poprzedniej ciąży- nudności, senność, ból- na szczęście wiesz, że i one szybko się kończą. Rodzeństwo, to jedna z najlepszych kwestii, jakie możesz zapewnić posiadanemu już dziecku. To doskonała szkoła tolerancji i życzliwości.