Noworodki 23 godziny dziennie spędzają na spaniu, jedzeniu, bądź na płaczu, gdy atakuje ich katar niestety te proporcje zmieniają się w dużej mierze na korzyść płaczu. Dziecko nie potrafi jeszcze wydmuchać noska, nie może spokojnie zasnąć ani jeść, bo musi oddychać buzią, co jest dla niego męczące. Dlatego jednym z pierwszych objawów kataru u noworodka jest płacz i rozdrażnienie.
Jak pomóc naszemu maluszkowi?
Katar to częsta dolegliwość. Nie zawsze musi świadczyć o przeziębieniu, może to też być efekt alergii. Wydzielina, które gromadzi się w nosie, utrudnia normalne funkcjonowanie, a dodatkowo nos staje się podrażniony od ciągłego wycierania i dziecko cierpi jeszcze bardziej. Czasami kataru nie widać, ale możemy zaobserwować, że nosek jest niedrożny i dziecko musi oddychać buzią. Bez względu na stopień dolegliwości, nie ma leków które bezpośrednio leczą katar, możemy tylko stosować środki, które poprawiają komfort oddychania. Mogą to być leki przeciwalergiczne, które wysuszają błonę śluzową co pomaga pozbyć się nadmiernej wydzieliny. Gdy wydzieliny jest dużo, warto „przepłukać” nos roztworem soli morskiej, bądź wpuścić do niego kropelki, albo też mechanicznie usunąć wydzielinę np. aspiratorem (gruszki nie są zalecane, bo mają ostre końcówki, które niewiele pomogą a mogą zaszkodzić). Do snu układamy dziecko by miało wyżej główkę (ale nie podkładamy poduszki, bo może się udusić!), możemy w tym celu podłożyć pod jedną stronę łóżeczka np. książkę lub zwinięty ręcznik pod materacyk. Skuteczne jest także poklepywanie dziecka po pleckach w pozycji leżącej na brzuszku.
Możemy nawilżać błonę śluzową, usuwać wydzielinę mechanicznie, ale nie zaleca się smarowania żadnych maści! To może bardziej zaszkodzić, niż pomóc, bo unieruchamia naturalne odruchy o
bronne przed wirusami. Ewentualnie możemy użyć maści majerankowej, którą smarujemy skórę pod noskiem dziecka co ma na celu poprawić jego drożność. Warto zadbać również o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu, może nam w tym pomóc zwykły mokry ręcznik położony na kaloryfer. Do udrożnienie noska, możemy tez znaleźć różne preparaty zapachowe w aptece, które umieszczamy blisko dziecka np. na ścianie łóżeczka by nie miało ono z nim bezpośredniego kontaktu, ale by działo na drogi oddechowe.Nie zapomnij również o tym by poić dziecko dodatkowo wodą, jeżeli karmisz butelką. Podczas karmienie piersią, otrzymuje ono wszystko co potrzebne, łącznie z przeciwciałami, które pomogą zwalczyć wirusa. Kolejnym sposobem na pozbycie się wydzieliny z noska naszego dziecka jest znaleźć sposób żeby dziecko kichnęło, wtedy samo oczyści nosek. Przed nocą jest to bardzo ważne, bo będzie się mu po prostu lepiej spało.
Czy można dziecko kąpać gdy ma katar?
Wszystko zależy od tego jak poważne jest przeziębienie, ale to możemy sami ocenić na podstawie obserwacji. Gdy dziecko się zgrzeje i spoci, to kąpiel może być dla niego kojąca. W trakcie kąpieli błony śluzowe się nawilżają i ma to również pozytywny wpływ na walkę z katarem. Podczas kąpieli można delikatnie przemywać nosek, żeby pomóc wydostać się wydzielinie. Warto więc przemyśleć sprawę, zamiast od razu rezygnować z kąpieli.
Kiedy do lekarza?
Zwykły katar czasem jest niegroźny, ale może on też świadczyć o czymś poważniejszym. Jeżeli nie wiesz jak sobie z nim poradzić, zawsze możesz zasięgnąć rady lekarza. W niektórych przypadkach jest to obowiązkowe, zwłaszcza gdy zauważymy że wydzielina z noska jest zielonkawa. Powikłania jakie mogą wystąpić u noworodków podczas kataru, może to być bardzo bolesne i groźne zapalenie ucha.
Katar jest przenoszony drogą kropelkową więc nawet gdy bardzo się będziemy starały, to nie mamy gwarancji, że uda nam się uniknąć go u naszych pociech. Ważne jest by umieć złagodzić jego objawy, a w odpowiednim momencie zasięgnąć rady lekarza, bo lekceważony może być bardzo groźny.