Karmienie noworodka butelką

karmienie butelką dzieci

Niemowlęta w pierwszej fazie swojego życia, większość czasu spędzają na jedzeniu i spaniu. Bardzo ważne dla ich dziennego cyklu jest rodzaj karmienia.

Karmienie butelką, czyli mieszanką mleka sztucznego, różni się od naturalnego karmienia piersią głównie tym że nie może ono odbywać się na żądanie. Potrzebna jest 3- 4-godzinna przerwa między posiłkami, ponieważ noworodki gorzej trawią mleko sztuczne i brzuszek maleństwa musi być już pusty gdy podajemy następną porcję. Podczas przygotowywania mieszanki mlecznej, należy szczegółowo przestrzegać poleceń producenta i odmierzać dokładne porcje. Mleko powinno być przygotowywane tuż przed podaniem go dziecku, nie można go przechowywać, a resztki które dziecko wypiło należy od razu wylać, bo w kontakcie ze śliną zaczynają namnażać się w nim bakterie. Do przygotowania mleka, należy używać wody niskozmineralizowanej, zagotowanej bezpośrednio przed użyciem. Uważaj na temperaturę mleka! Sprawdź ją na nadgarstku, powinno być bardzo ciepłe, ale nie gorące!

Można też karmić dziecko mlekiem matki, ale z butelki, bo czasami dziecko nie potrafi poradzić sobie z ssaniem piersi, bądź też występuje jakieś podrażnienia brodawek lub mama zwyczajnie nie może być obecna przy niemowlęciu. Wtedy mleko należy odciągnąć za pomocą laktatora i takie mleko można spokojnie przechowywać w lodówce. Je

żeli jest to wciąż mleko mamy, to można dziecko karmić według jego potrzeb, bo jest ono trawione bez żadnych problemów.

Zasady karmienia butelką

Podobnie jak podczas karmienia piersią, podczas karmienia butelką obowiązuje kilka zasad. Przede wszystkim trzeba pilnować by dziecko nie „zjadało” powietrza, gdyż może to powodować problemy z kolką. W tym celu nachylamy butelkę tak by w całym smoczku było mleko. Główka dziecka podczas karmienia powinna być uniesiona, nie wolno karmić dziecka w pozycji leżącej, bo może się zakrztusić! Zalecane jest także by w trakcie karmienia, trzymać dziecko blisko siebie na rękach, bo potrzebuje ono bezpośredniego cielesnego kontaktu, które otrzymywałoby podczas naturalnego karmienia. Warto zwrócić uwagę, jak dziecko radzi sobie ze smoczkiem, bo może zdarzyć się tak, że będzie on miał za małą lub za dużą dziurkę. Wtedy wystarczy zmienić rozmiar smoczka, nigdy nie powiększajcie dziurki w smoczku same, bo może to się skończyć udławieniem dziecka! Jeżeli zdarzy się, że dziecko nie będzie chciało zjeść całej porcji, możnarobić mu małe przerwy, poklepać po pleckach, by mu się odbiło i możemy skończyć karmienie. Usunie to powietrze, które również podczas jedzenia zdarza się mu połykać.

Przygotowanie butelki

Przez pierwsze miesiące obowiązkowo należy sterylizować butelkę i smoczek. Jest to potrzebne, bo na tych elementach gromadzą się bakterie, które mogą spowodować u dziecka biegunkę. Możemy w tym celu zakupić specjalny sterylizator, albo też „wykąpać” te przedmioty w gotującej się wodzie. Ważne by czynność ta powtarzać bezpośrednio przed przygotowaniem jedzenia.

zp8497586rq

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here