Jestem przedszkolakiem! 36. miesiąc życia dziecka

Jestem przedszkolakiem! 36. miesiąc życia dziecka

Twój maluszek ma już pełne trzy latka. Sprawnie się porusza, komunikuje i z chęcią uczy nowych rzeczy. Przed nim najtrudniejsze z wszystkich zadań- przedszkole a co się z tym wiąże rozstanie z mamą. Jak wygląda rozwój fizyczny i intelektualny malca w 36. miesiącu życia odpowiadamy w artykule.

Trzylatek nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu. Ciągle musisz mieć go na oku, bo przychodzą mu do głowy niesamowite pomysły. Wdrapuje się na meble, chowa w szafie lub pod łóżkiem. Nie zawsze jego zabawy są bezpieczne. Maluch uwielbia bawić się z innymi dziećmi w kółku. Tańczy i śpiewa. Choć je coraz większe porcje to nie przybiera na wadze. To naturalne dla dzieci, które aktywnie spędzają swój czas. Maluszek powinien urosnąć przez rok około 10-12 centymetrów. Jeśli waży około 16 kilogramów przy około 100 centymetrach wzrostu to nie ma powodów do obaw. Skonsultować z lekarzem należy się, jeśli dziecko ma zbyt małą wagę lub podejrzewacie, że ma nadwagę. W diecie malucha warto ograniczyć słodycze, które nie tylko psują ząbki, ale zmniejszają apetyt na zdrowe produkty, takie jak warzywa czy owoce.

Na obrazkach trzyletniego dziecka pojawiają się pierwsze ludzie postacie. Nazywane są one przez specjalistów „głowonogami”. Dlaczego? Bo maja zazwyczaj tylko głowę, z której wyrastają kończyny. Zachowaj najpiękniejsze lub najbardziej niezwykłe obrazki w albumie malucha w przyszłości będzie to dla niego doskonały prezent. Pociecha z niecierpliwością czeka na swoje urodziny. Nawet najskromniejsze przyjęcie, na które zaproszeni zostaną gości na długo zostanie w pamięci dziecka. Trzylatek zna już prawie tysiąc słów, z których buduje coraz poprawniejsze i dłuższe zdania. Znajdź czas by zagrać z maluchem w jakąś planszową lub karcianą grę, oczywiście, taką, w której reguły nie są zbyt skomplikowane. Dzieci lubią na przykład „Chińczyka” czy karcianą „Świnkę”, która polega na zbieraniu kart w tym samym kolorze. Trzylatek potrafi się przez kilkanaście minut zająć się zabawą, w której nie musi mu towarzyszyć rodzic.

Starsza się wychować swoje dziecko na dobrą i uczciwą osobę. Ze zdumieniem odkrywasz, że twój trzyletni maluch kłamie i potrafi zabrać zabawkę koledze. Nie świadczy to o twoich błędach wychowawczych, lecz o ciekawości dziecka i nieznajomości wszystkich reguł, którymi rządzi się społeczeństwo. Przypominaj maluchowi o najważniejszych zasadach i normach. Rozmawiaj z maluchem. Nie krzycz, nie bij i nie karz. Pokaż natomiast jak pomagać innym i wspólnie z dzieckiem nazywaj uczucia, które się w nim rodzą.

Maluszek może skarżyć się na bóle nóg w nocy. Zazwyczaj są to tak zwane bóle wzrostowe. Lekarze zaznaczają, że występują one u około 40 procent dzieci, zawsze w nocy. Jeśli twój maluszek skarży się na ból w udzie, kolanie lub łydce staraj się by w ciągu dnia zbyt długo nie skakał i biegał. Zadbaj też o odpowiednią dietę wzmacniającą kości. Gdy dziecko ma katar, który ciężko wyleczyć zazwyczaj jest to związane z przebywaniem w przedszkolu, gdzie aż roi się od wirusów. Może być to także objaw alergii. Jeśli masz takie podejrzenia skonsultuj się z lekarzem. U przedszkolaków może pojawić się także choroba lokomocyjna.

Gdy maluszek skończy trzy latka rodzice zaczynają myśleć o przedszkolu. Samodzielny maluch doskonale dogaduje się ze swoimi kolegami i koleżankami na placu zabaw. Oczywiście niektóre maluchy są nieśmiałe lub bardzo słabo mówią. To naturalne. Każdy maluch rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Zadaniem rodzica jest wspomagać rozwój dziecka dając mu możliwość najczęstszego kontaktu z rówieśnikami. Czytajcie dziecku przed snem i opowiadajcie bajki. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można skonsultować się ze specjalistami: lekarzem, psychologiem czy logopedą. Wielu rodziców zastanawia się czy ich dziecko da sobie radę w przedszkolu. Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź. Trzeba spróbować. Okazuje się bowiem, że nieśmiały introwertyk doskonale radzi sobie w kontaktach z rówieśnikami a maluszek, który na placu zbaw ma wielu przyjaciół ma trudności z adaptacją do nowego miejsca.

Przedszkole nie musi być złem koniecznym. Daje szansę maluchowi nauczyć się bardzo wielu nowych umiejętności. Dziecko doświadcza zabawy w grupie, rozwija się społecznie, uczy się dzielenia, czekania na swoją kolej, ale także walki o swoje prawa. Na zajęciach maluch rozwija kreatywne myślenie, wyobraźnię i wrażliwość. Ćwiczy także samodzielne zachowania. Z czasem nawet rozstanie z rodzicami przestaje być takie straszne zarówno dla dzieci jak i rodziców. O tym jak wybrać najlepsze przedszkole i przygotować na zmianę malucha oraz kiedy interweniować i przenosić dziecko do innej placówki podpowiadamy we wcześniejszych artykułach na naszej stronie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here