Jakie zwierzę wybrać dla dziecka

Jakie zwierzątko wybrać dla dziecka

Jakie zwierzątko wybrać dla dziecka?

Wybór pupila dla naszego dziecka może nie być łatwy. Aby właściwie podjąć decyzję należy poważnie się zastanowić i mieć na uwadze przede wszystkim wiek dziecka jego bezpieczeństwo, ale też zdrowie i życie zwierzęcia.

Problem do przedyskutowania

Dla większości dzieci posiadanie w domu zwierzęcia jest wielkim marzeniem. Najczęściej skłaniają się one w stronę puchatych i miękkich ssaków (tj., psów, kotów, królików), starsze dzieci mogą się interesować też innymi zwierzakami takimi jak rybki, ptaki czy gady. Zwierzęta w domu przynoszą dziecku i rodzicom wiele radości, są też nieustanną lekcją odpowiedzialności, troskliwości i miłości. Poza tym na ich przykładzie można dzieciom przybliżyć wiele procesów biologicznych takich jak rozmnażanie się czy śmierć. Jednakże aby wszystkie te dobra płynące z faktu posiadania zwierzaków mogły zaistnieć musimy się nimi właściwie opiekować, stwarzać im odpowiednie warunki do spokojnego i szczęśliwego życia, a także traktować je jako gości, a nie więźniów w naszym domu. Rozważania na temat wyboru odpowiedniego zwierzęcia powinniśmy odbyć z partnerem i dzieckiem (chcemy przecież aby zwierzak cieszył nas wszystkich i nie stwarzał problemów dla nikogo). W takiej rozmowie musimy wziąć pod uwagę wiek i stopień zaradności i odpowiedzialności dziecka, problemy mogące wystąpić z utrzymaniem zwierzęcia, zagrożenie jakie może wywołać dane stworzenie, a także występujące wśród domowników alergie czy fobie. Ponieważ każdy typ pupila ma swoje wady i zalety przypisane do gatunku, a także własny unikalny charakter wybór wcale nie jest łatwy.

Pies

Pies jest najczęstszym wyborem dzieci, jest to związane z tym, że dzieci mają kontakt z psami w domach przyjaciół, na ulicach, w parkach czy w programach i filmach w telewizji. Już kilkulatki zdają sobie sprawę z wierności i oddania psa wobec człowieka, widzą też filmowe (i nie tylko) przykłady na to jak pies ratuje i ułatwia życie człowieka. Opieka nad psem uczy dzieci przyjaźni i miłości, kształtuje relacje z otoczeniem i sprawia, że maluch przestaje być agresywny gdyż widzi, że pupil nie toleruje jego ataków. Jednak posiadanie psa to nie tylko spacery i zabawy, ale też duża odpowiedzialność. Psa należy wyprowadzać 2-3 razy dziennie, karmić o stałych porach, odrobaczać co najmniej dwa razy do roku, opłacać podatek do urzędu miasta, a także dbać o higienę i strzyżenie. Zakup psa polecany jest dla dzieci powyżej piątego roku życia, mieszkających w większych mieszkaniach lub domach z podwórkiem. Pies niestety może być chwilami uciążliwy np. gdy często szczeka, a mamy niezbyt wyrozumiałych sąsiadów, gdy demoluje i brudzi nasze mieszkanie, gdy napastuje naszych gości itd. Ze źle zachowującym się psem trzeba odpowiednio pracować, aby nie zakłócał on życia rodziny. Koszt psa ze schroniska to około 100-150 zł, natomiast cena rasowych osobników może sięgać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wybierając rasę należy też sprawdzić, które są najodpowiedniejsze dla dzieci, a które mogą być agresywne. Odpowiednio dobrany pupil będzie oddanym przyjacielem na najbliższe 15 lat, lub dłużej.

Kot

Kot to „zupełnie inna bajka” niż pies. Jest zdecydowanie cichszy i nie wyrządza tylu szkód w mieszkaniu, nie brudzi, sam się myje i bawi, a także nie musi być wyprowadzany. Dla wielu rodzin kot będzie idealnym pupilem. Jednakże zanim zdecydujemy się takie właśnie zwierzątko musimy liczyć się z jego charakterem, który nie jest jednakowy dla wszystkich kotów, można nawet powiedzieć że jest odmienny u każdego osobnika. Kot jest zwierzęciem terytorialnym, co nie znaczy, że nie przywiązuje się do domowników. Jest wręcz odwrotnie, gdy jest dobrze traktowany ludzi uznaje za istoty, o które powinien się troszczyć. Zachowania kota mogą być najprzeróżniejsze i dlatego dziecko w kontakcie z nim uczy się tolerancji. Koty mają również tendencję do zabiegania o pieszczoty właściciela, bardzo lubią się też z nim bawić i dlatego świetnie nadają się dla dzieci szukających bliskiego kontaktu ze zwierzęciem. Dodatkowym plusem posiadania kota jest to, że nie zakłóca on czynności domowych, jeżeli właściciel jest zajęty lub nieobecny zwierzak sam organizuje sobie czas. Koty są polecane raczej domatorom, ale też osobom zwyczajnie żyjącym w niewielkich mieszkaniach bądź nielubiącym spacerów. Wybór kotka jako pupila polecany jest również dla starszych dzieci, młodsze mogą reagować na niego jak na zabawkę co może skończyć się podrapaniem dziecka lub skrzywdzeniem zwierzęcia. Jeżeli chodzi o higienę to żwirek w kuwecie należy zmieniać raz w tygodniu, ale odchody trzeba usuwać nawet kilka razy dziennie. Kot w zależności od wieku powinien dostawać 2 posiłki dziennie, można też całodniową porcję zostawić w miseczce, a zwierzak sam zdecyduje ile i kiedy chce zjeść. Kotek może niestety uczulać, dlatego przed zakupem czy adopcją należy sprawdzić, czy któryś z domowników nie ma takiego problemu. Młode koty domowe są najczęściej dostępne nieodpłatnie w schroniskach, można też poszukać ogłoszeń na ten temat w lokalnej gazecie lub w sklepie zoologicznym. Rasowe osobniki mogą osiągać cenę nawet kilku tysięcy złotych.

Królik

Królik to łagodny długouchy pupil, który bardzo podoba się dzieciom. Jednakże próby skomunikowania się z nim mogą przynieść nieco rozczarowania. Jest tak dlatego, że trudno nawiązać z nim bezpośredni i oczywisty kontakt. Nauka imienia jest długotrwała, a nauka higieny praktycznie niemożliwa. Królik nie reaguje na bodźce tak jak np. kot czy pies, gdy go głaszczemy czy przytulamy zwykle jest obojętny. Młodszym dzieciom może wystarczać śliczny pupil kicający po domu, ale starsze oczekują raczej większego kontaktu. Królika nie trzeba wyprowadzać, niestety jednak kiedy jest poza klatką nie ogranicza swoich potrzeb fizjologicznych dlatego trzeba często po nim sprzątać. Królik poruszający się po domu może natknąć się na zagrożenie ze strony kabli, podgryzanie których może go nawet doprowadzić do śmierci, dlatego należy je zabezpieczyć przed wypuszczeniem królika. Zwierzak powinien być karmiony dosyć często, ale niekoniecznie regularnie. Często należy też sprzątać jego klatkę i uzupełniać wodę w poidełku. Futerko królika również może powodować alergię.

Rybki

Rybki nadają się nawet dla dzieci uczulonych na wszystkie pozostałe zwierzęta, a dodatkowo są niezwykłą dekoracją mieszkania czy dziecięcego pokoju. Patrząc na rybki dzieci uspokajają się, a opieka nad nimi nie jest dużym wysiłkiem. Już kilkulatki można nauczyć karmić rybki, starsze dzieci mogą pomagać przy myciu akwarium czy wymianie filtra. Z rybkami raczej trudno o jakikolwiek kontakt dlatego polecane są dla dzieci lubiących obserwować, ale niekoniecznie bawić się ze zwierzętami. Decydując się na wybór tych zwierząt musimy uważać aby nie kupić gatunków będących drapieżnikiem i ofiarą w łańcuchu pokarmowym, gdyż może to się skończyć bardzo nieciekawie i to na oczach dziecka. Dodatkowo wybierając rybki musimy się liczyć z tym że nie jest to mała inwestycja, akwarium, termometr, podgrzewacze wody, lampy, filtry, glony czy wyszukane gatunki rybek nie są tanie.

Chomik, świnka morska

Chomiki i świnki morskie wydają się być doskonałymi pupilami dla maluchów, gdyż są małe, puchate i stosunkowo proste do oswojenia. Jednakże należy uważać kupując je kilkulatkowi gdyż może on wyrządzić im krzywdę nieumiejętną zabawą. Takie zwierzaki polecane są raczej dla dzieci w wieku przedszkolnym i starszych. Na początku zabawę powinien obserwować dorosły aby uniknąć ugryzienia dziecka lub skrzywdzenia zwierzątka. Utrzymanie tych gryzoni jest proste, należy regularnie zmieniać im ściółkę i karmić oraz wyposażyć klatki w poidełka. W przypadku chomików niezastąpione są też kołowrotki i tunele do zabawy, sprzyja to utrzymaniu dobrej formy i sprawia, że pupil się nie nudzi gdy nas nie ma. Do oswajania należy podchodzić stopniowo, najpierw wkładając rękę do terrarium i dając po niej chodzić zwierzętom, później można próbować delikatnie je głaskać i brać do ręki, ostatnim krokiem jest wyjmowanie ich z klatki. Chomiki i świnki morskie są idealne dla dzieci, które potrzebują intensywnego kontaktu ze zwierzęciem, są wskazane też dla rodzin mieszkających na niewielkiej powierzchni i nie mających czasu na opiekę nad większymi pupilami.

Żółw

Żółw to wyjątkowy pupil mający specyficzne wymagania. Tak jak w przypadku rybek czy królika nie jest polecany dla dzieci, które pragną intensywnego kontaktu ze zwierzęciem, gdyż z zasady nie okazuje on uczuć czy emocji. Żółwia można obserwować, zabierać ze sobą na spacery i wypuszczać aby sobie pochodził bez obaw, że ucieknie (należy go oczywiście trzymać w zasięgu wzroku). Żółwie nie są trudne w utrzymaniu i pielęgnacji. Piasek czy trociny w terrarium należy mu wymieniać raz w tygodniu, a raz na kilka tygodni trzeba go umyć w wodzie i nasmarować jego skorupę oliwą (może być olej spożywczy). Warto też dbać o urozmaicony pokarm gdyż niedobór witamin może spowodować zapalenie spojówek (grozi śmiercią) lub utratę twardości skorupy. Duża większość żółwi lądowych to umiarkowani jarosze, oznacza to że można im podawać rozmaity pokarm roślinny, najczęściej surowy ale czasem też ugotowany (np. marchewka), od czasu do czasu dietę należy uzupełnić o mięso np. pokrojonego ślimaka lub dżdżownicę (lepiej aby takie „danie” przyrządził rodzic), można też urozmaicać dietę karmą kupioną w sklepie zoologicznym. Jeżeli jesteśmy posiadaczami żółwia wodnego należy dosyć często zmieniać mu wodę w terrarium i pamiętać że żywi on się tylko pokarmem zwierzęcym. Żółwie lądowe zapadają w sen zimowy, rozpoczyna się to zwykle w połowie jesieni, a kończy na wiosnę. Należy wówczas umieścić zwierzę w skrzynce z ziemią i suchymi liśćmi i wynieść do piwnicy. Kupno żółwia to niestety dość duży wydatek, czasem rzędu kilkuset złotych.

Myszy i szczury

Myszy i szczury podobnie jak świnki morskie i chomiki są niewielkie i tanie w utrzymaniu. Dziecko posiadające takie zwierzątka musi dbać o czystość ich klatek, a także regularne podawanie pokarmu i uzupełnianie wody w poidłach. Zwierzaki powinny mieć też różne przybory do zabawy tj. kołowrotki, drabinki, tunele i odpowiednio duże klatki. O ile z myszkami dziecko ma zwykle ograniczony kontakt to bardzo wielu właścicieli chwali sobie towarzystwo szczurków. Mogą one odstraszać przez swoje długie ogonki i niezbyt dobrą opinię, ale są zwierzętami niezwykle towarzyskimi i inteligentnymi. Zachęcamy zatem do zabawy ze szczurkami, bardziej oswojone osobniki pozwalają nawet nosić się na ramieniu po mieszkaniu czy wypuszczać na spacery po podłodze. Posiadacze myszy i szczurów powinni uważać na ich ucieczki i dobrze zamykać klatki. Wypuszczone samopas zwierzątko może wyrządzić dużo szkód w gospodarstwie domowym i zmusić nas do zastosowania wobec niego środków ostatecznych, co na pewno nie będzie dobrze odebrane przez dziecko.

Ptaki

Klatka z ptaszkiem wewnątrz będzie ozdobą każdego domu. Dzieci bardzo szybko zaprzyjaźniają się z tymi zwierzętami zwłaszcza gdy potrafią one naśladować ludzką mowę. Pomimo, iż takich pupili jak kanarki czy papugi nie można brać w ręce dzieci czerpią dużo przyjemności z obserwowania ich poczynań. Utrzymanie ptaszków też jest stosunkowo proste, należy pamiętać aby uzupełniać pojemniczki z karmą i wodą, a także od czasu do czasu czyścić klatkę i okolice klatki, gdyż te zwierzątka mają tendencję do rozrzucania karmy czy wyrwanych piórek, a także wylewania wody. Ptaki nadają się dla nawet najmłodszych dzieci, z tym że wtedy pielęgnacją klatki i zapewnianiem pożywienia powinien zajmować się rodzic. Część ptaszków lubi polatać na wolności (czyli w naszych warunkach po pokoju), należy mu wówczas zapewnić do tego odpowiednie warunki (np. zabezpieczyć okna aby ptak się z nimi nie zderzył, powinny być zasłonięte firanką, inaczej pupil nie zauważy szyby i w nią uderzy), a także nauczyć go wracania do klatki. Ptaki mogą niestety również uczulać, jest to stosunkowo rzadko występująca alergia. Niestety zakup ptaka zależnie od gatunku jest również sporym wydatkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here