Czy obecnie przy tylu placówkach przedszkolnych zarówno prywatnych jak i państwowych istnieje to jedno idealne dla naszego dziecka? Tak, jeśli poszukiwań przedszkola nie zostawimy na ostatnią chwilę i jeśli nie damy się zwariować modzie na kształcenie geniuszy i rywalizacji dorosłych, czyje dziecko ma więcej zajęć dodatkowych, a czyje zna trzy języki obce.
Trzeba myśleć z wyprzedzeniem
Ofertę przedszkoli lepiej zacząć przeglądać na rok wcześniej, zanim zdecydujemy się wysłać naszą pociechę. Może się to wydawać za długo, ale są ku temu powody. Najlepiej przejrzeć ofertę placówek w najbliższej okolicy. Na początku może się to wydawać bez znaczenia, ale po kilku miesiącach, a nawet latach, które dziecko ma spędzić w przedszkolu odczujemy tracony na przejazdach czas. Placówki organizują często tzw. drzwi otwarte. Oczywiście panuje opinia, że wizyta w tym okresie nie odzwierciedla codziennej sytuacji w przedszkolu, zabawki są wystawione na pokaz, a panie przemiłe by zachęcić rodziców. Mimo wszystko, warto jednak się wybrać w odwiedziny razem z dzieckiem. To jego pierwsza reakcja może nam dać do myślenia.
Na co trzeba patrzeć?
Przyjazne otoczenie i atmosferę można poczuć od początku, gdy przekroczymy próg przedszkola. Na pewno w tym dniu ktoś wita przychodzących rodziców, odpowiada na pytania, zachęca dziecko. Aby potwierdzić to, co zobaczyliśmy podczas tej wizyty, możemy się wybrać kilka dni później. Przy okazji sprawdzimy czy przedszkole przykłada dużą uwagę do bezpieczeństwa. Jeżeli możemy wejść i nie zostaniemy przez nikogo zatrzymani, oznacza to, że nasze dziecko może być narażone na kontakt z zupełnie obcymi ludźmi, więc warto się nad tym zastanowić. Również wydawałoby się, że to drobne szczegóły, ale istotne jest pokrycie podłóg w salach i na korytarzu, dopasowanie mebelków z zabawkami do wysokości, na jaką może sięgnąć maluch, bez zbędnego kombinowania, krzesełka i stoliki adekwatne do wieku i bez ostrych kantów, umywalki i toaleta dopasowane do małych potrzeb. Wielkość grup i dopasowana do tego rozmiarem sala z pewnością wpłynie na samopoczucie dziecka, a co za tym idzie, chętnie będzie przebywać w przedszkolu gdzie ma pewną swobodę, a jednocześnie czuje się komfortowo i bezpiecznie. Oceniając wnętrza budynku, warto zainteresować się otoczeniem zewnętrznym. Czas przebywania dziecka na świeżym powietrzu jest również bardzo istotny. Jeżeli przedszkole posiada ogródek z zielenią, zainteresujmy się czy znajdują się tam przyrządy do zabawy i w jakim są stanie, czy nie stwarzają zagrożenia dla najmłodszych.
Specjalne wymagania?
Jeżeli dziecko ma alergię pokarmową, powinniśmy się zainteresować czy placówka dysponuje własną kuchnią i jest w stanie dopasować menu do naszych potrzeb. Oczywiście ostateczną weryfikacją będzie to, czy dziecko uniknie wszelkiego rodzaju wysypek, czy innych objawów jadłospisu odbiegającego od jego wymagań. Nie podlega wątpliwości, że powieszone w widocznym miejscu menu na cały tydzień pomaga rodzicom kontrolować na bieżąco, czy nie pojawia się składnik nie tolerowany przez pociechę.
Istotnym elementem jest plan dnia zorganizowany w przedszkolu. Stałe pory na codzienne czynności uczą dziecko systematyczności i dają mu poczucie bezpieczeństwa, gdy nic go nie zaskakuje. Niektórzy z nas mają upiorne wspomnienia z dzieciństwa dotyczące pory leżakowania. Aktualnie panuje zasada, by nie zmuszać dzieci do tego punktu dnia. Coraz częściej podejście w tej kwestii jest bardzo indywidualne. Część dzieci, która zaczyna bardzo wcześnie dzień w przedszkolu chętnie zasypia, a pozostałe maluchy, które nie mają takiej potrzeby są wyciszane po intensywnym przedpołudniu przez opiekunów przez czytanie bajek, słuchanie muzyki relaksacyjnej, itp.
Czy coś więcej?
Każde przedszkole powinno realizować podstawę programową wychowania przedszkolnego. Oprócz pani w przedszkolu, dziecko z pewnością najbardziej polubi zajęcia dodatkowe. Warto się jednak zastanowić nad wyborem, by nie przesadzić i za bardzo nie obciążyć dziecka. Na typową naukę przyjdzie jeszcze czas.
Nawet, gdy już znajdziemy to według nas, najlepsze przedszkole, nie zapomnijmy, by odpowiednio nastawić dziecko do nowej sytuacji. Organizowane dni adaptacyjne i stopniowe zwiększanie liczby godzin spędzanych w przedszkolu są niezwykle ważne.
Obserwujmy nasze dziecko i rozmawiajmy z nim o przedszkolu, a gdy będą nas niepokoić jakieś sygnały, to zawsze lepiej jest zmienić przedszkole, niż zniechęcić dziecko do tego pierwszego kontaktu z rówieśnikami. Nie zapominajmy, że przedszkole ma pełnić rolę opiekuńczą i wychowawczą, wspierać rozwój dziecka, ale przede wszystkim być przyjazne zarówno dla swoich podopiecznych jak i ich rodziców.