Jak zachęcić dziecko do kąpieli

jak zachecic dziecko do kapieli

Kąpiel po całym dniu to dla każdego dorosłego chwila relaksu i odprężenia. Leżenie w wannie pełnej piany potrafi ukoić najbardziej skołatane nerwy, ale tylko dorosłemu. Dla wielu dzieci kąpiel jest synonimem płaczu i walki z rodzicem. Jak więc przekonać swoje dziecko do kąpieli i sprawić, żeby jemu też kojarzyło się przyjemnie?

O ile z najmłodszymi nie ma zbyt wielu problemów, bo większość maluszków lubi pluskać się
w ciepłej wodzie i pozytywnie reaguje na kąpiel, ponieważ jest to jedna z wielu okazji do poznawania świata i otoczenia, zabaw z gumową kaczuszką lub spędzenia czasu z obojgiem rodziców (często przecież, to oboje rodzice uczestniczą w kąpielach niemowląt), to wraz z wiekiem dziecka, coraz więcej z nich ma opory przed wejściem do wanny. Jak w takim razie zachęcić dziecko do kąpieli?

Przede wszystkim pamiętaj, żeby w łazience było ciepło, tak by dziecko, po zdjęciu ubrań nie skarżyło się, że jest mu zimno, bo to dla niego dodatkowy stres. Zwracaj także uwagę na temperaturę wody, powinna mieć około 37-38 stopni Celsjusza, jednak najważniejszy jest komfort dziecka i jego sugestie co do temperatury wody.

Przed rozpoczęciem kąpieli musisz stworzyć w łazience atmosferę spokoju i odprężenia, warto już od najmłodszych lat uczyć dziecko, że kąpiel jest właśnie chwilą relaksu dla siebie. Kąpiel potraktuj trochę jako okazję do nauczenia dziecka zasadach higieny, opowiadaj bajki na przykład o bakteriach, które zaatakowały królestwo, z którymi musiał poradzić sobie dzielny Książę Czyścioch.

Nic tak nie zachęci też dziecka do kąpieli jak perspektywa udanej zabawy. Przygotujcie wspólnie zabawki, którymi dziecko będzie mogło się bawić, pluskając w wodzie. W trakcie kąpieli maluch może przecież nurkować, poszukiwać skarbów, odkrywać nieznane lądy, wanna może być naprawdę wymarzonym miejscem do zabawy. Jeśli jednak Twój maluch nie jest zapalonym odkrywcą może zabrać do wanny ulubione lalki (w przypadku dziewczynek) lub też auta (najprostsze modele, bez elektrycznego sterowania) i urządzić wspólną kąpiel z lalkami lub też myjnie dla swoich superaut. Ciekawą opcją są także pisaki dostępne w większości sklepów z zabawkami, dzięki którym w trakcie kąpieli Twój maluch będzie rozwijał swoje zdolności artystyczne.

Jeśli jednak zabawki to za mało, żeby skutecznie odwrócić uwagę Twojego malca od kąpieli i nadal płacze i nie chce się kąpać, być może dobrym rozwiązaniem będzie muzyka, która umili wam ten czas. Pozwól dziecku wybrać swoje ulubione piosenki, dzięki którym jego uwaga w trakcie kąpieli zostanie z pewnością odwrócona. Możecie także wspólnie je śpiewać. Możesz także zawrzeć układ, że kąpiel potrwa tylko tyle ile trwa kilka ulubionych piosenek dziecka.

Wiele dzieci nie znosi zwłaszcza mycia główki. Co więc zrobić, żeby ta czynność nie powodowała płaczu i krzyku u Twojego dziecka? Nie możesz przede wszystkim powodować dodatkowych stresów związanych z dostawaniem się wody lub kosmetyków do oczek, uszu lub noska. W tym celu możesz w trakcie mycia i płukania główki dziecka zakrywać mu twarz ręcznikiem. Możesz także kupić specjalne rondo kąpielowe, które zostało stworzone właśnie z myślą o myciu małych główek.

Musisz także zaopatrzyć się w kosmetyki bezłzowe, które nie będą szczypać malca w oczka. Kosmetyki to bardzo ważny element kąpieli, dobrze jest, gdy zaopatrzysz się w te specjalnie stworzone z myślą o kąpieli najmłodszych, ponieważ oprócz kuszących owocowych lub cukierkowych zapachów dobrze się pienią, a jak wiadomo każde dziecko uwielbia zabawy w pianie.

W trakcie kąpieli zwracaj także dużą uwagę na to co mówi ci dziecko, jego sugestie sprawią, że łatwiej będzie wyeliminować sytuacje w trakcie kąpieli, których nie lubi Twoje dziecko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here