Jak wybrać wózek dla dziecka

Jakw ybrać wózek dla dziecka
Wybór wózka dla dziecka bywa trudny. Spowodowane jest to zarówno dużym wachlarzem asortymentu jaki mamy teraz do dyspozycji w sklepach, ale też tym, że nie ma produktu, który miałby wyłącznie zalety, a nie miał wad. Jak sobie poradzić i znaleźć najbardziej odpowiedni dla dziecka i dla nas wózek.

Mnogość możliwości

W sklepach jest tak wielki przepych produktów dla dzieci, że czasem trudno jest nam się skupić na podstawowych funkcjach jakie powinny one spełniać. Przede wszystkim powinniśmy się skupić na wieku dziecka. Dla noworodków i niemowląt przeznaczone są wózki głębokie. Są one zbudowane ze stelaża i zawieszonej na nim gondoli. Wózki głębokie mają też budkę która chroni dziecko od słońca wiatru i deszczu. Maluch jest też pod czujna obserwacją rodzica, gdyż gondola jest skierowana w jego stronę. Taki wózek jest bardzo stabilny i bezpieczny dla dziecka, dla rodzica jest natomiast dość nieporęczny i ciężki (waży od 10 do 17 kilogramów). Dodatkowo wózek głęboki jest dosyć dużym wydatkiem, a posłuży nam jedynie przez 6 do 8 miesięcy życia dziecka.

Dla starszych dzieci odpowiednia jest spacerówka czyli w wózek zbudowany ze stelaża i siedziska z budką lub daszkiem. Siedzisko zwykle jest zwrócone tyłem do rodzica, ale istnieją modele, w których można zmieniać położenie siedziska. Taki wózek waży około 6-11 kilogramów i posłuży dziecku przez najbliższe lata, łatwo tez się składa i jest dużo mniejszy niż wózek głęboki. Taki wózek powinien być wyposażony w pasy bezpieczeństwa (najlepiej pięciopunktowe), podnóżek (dziecko powinno mieć na nim stabilnie oparte stopy), pałąk obity gąbką (zabezpiecza przed wypadnięciem i dziecko może na nim położyć rączki).

Kompromisowym rozwiązaniem wydaje się być wózek wielofunkcyjny, który umożliwia montaż na stelażu zarówno gondoli jak i siedziska. Dużą zaletą tego wózka jest oszczędność pieniędzy i czasu poświęconego na wybór kolejnego modelu za kilka miesięcy. Wadą natomiast jest duży ciężar tego rodzaju wózków.

Nowością na rynku są tzw. wózki do joggingu przeznaczone dla rodziców, którzy chcą prowadzić aktywny tryb życia nie rozstając się z maleństwem. Taki wózek posiada duże koła na szerokich osiach i lekki stelaż. Wózek do joggingu sprawdzi się też na terenach poza miastem i jako spacerówka oraz przyczepka do roweru. W wózku zamontowane są pasy bezpieczeństwa i amortyzatory, które tłumią wstrząsy. Wózki do biegania są zwykle trójkołowe co niestety zmniejsza ich stabilność.

Jeżeli los obdarował nas nie jednym potomkiem, ale dwojaczkami lub trojaczkami warto zainwestować w wózek dla wieloraczków. Są one skonstruowane na dwa sposoby. W pierwszym maluchy siedzą/leżą obok siebie, a w drugim jedno za drugim. Oba modele mają wady i zalety. W pierwszym przypadku rodzic może mieć problem ze zmieszczeniem się w drzwiach w różnych miejscach. W drugim natomiast cierpi sterowność, gdyż wózek jest stosunkowo długi. Wózki dla wieloraczków są też dosyć ciężkie. Dla rodziców niemowlęcia i noworodka jest też opcja z gondolą i spacerówką w jednym, taki wózek pomijając ciężar dzieci jest również dosyć masywny.

Czym się kierować przy wyborze wózka

Pierwszym i najważniejszym kryterium wyboru wózka jest wiek dziecka, dla którego będzie on potrzebny. Jeżeli dopiero spodziewamy się potomka niezbędny nam będzie wózek głęboki, czyli taki w którym dziecko głównie leży, jest on przeznaczony dla maluchów do szóstego miesiąca życia. Dla dzieci, które skończyły już pół roczku i potrafią już siedzieć odpowiednia jest spacerówka, taki wózek posłuży dziecku nawet do trzeciego roku życia. Innym kryterium jest pora roku, w której dziecko będzie wożone danym wózkiem. Jeżeli jest to lato powinien on być wyposażony w okienka, parasolkę lub folię przeciwdeszczową i być zbudowany z przewiewnego materiału, natomiast zimą powinien być ocieplony i zaopatrzony w śpiworek. Wózek powinien być dostosowany również do przestrzeni, po której będziemy się z nim poruszać. Jeżeli mieszkamy w miecie powinniśmy wybrać wózek z małymi kołami, a jeżeli na wsi z większymi gdyż lepiej amortyzują wstrząsy. Wózek miejski powinien też być możliwie najlżejszy i łatwy do złożenia, a także mieć możliwość odczepienia kółek. Na terenach wiejskich do wózka powinna być dołączona siatka chroniąca prze owadami i osłona przeciwwiatrowa i przeciwsłoneczna np. budka. Ważny jest też materiał z jakiego wykonane są kółka. Mogą być plastikowe, jest to opcja dosyć odporna na uszkodzenia ale nietłumiąca wstrząsów. Z kolei kółka pompowane łatwo jest przebić ale są idealną amortyzacją. Natomiast kółka piankowe wydają się być najkorzystniejszą opcją, gdyż praktycznie nie da się ich przebić i dobrze chronią przed wstrząsami. Przed zakupem wózka powinniśmy też przemyśleć kwestię przechowywania go. Jeżeli nie dysponujemy dużą przestrzenią wybierzmy raczej wózek ze stelażem teleskopowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here