Jak wybrać porodówkę

jak wybrac porodowke
Poród jest jedną z najważniejszych i najintymniejszych sytuacji w życiu kobiety. Wybór najbardziej odpowiedniego miejsca, w którym na świat ma przyjść nasze dziecko nie jest prosty. Czym należy się kierować wybierając porodówkę?
Ważna jest lokalizacja

Przepis o rejonizacji nie obowiązuje przy wyborze porodówki dlatego w zasadzie ciężarna ma do dyspozycji wszystkie szpitale na terenie naszego kraju. Jest to duże ułatwienie dla wymagających przyszłych mam, ale też konieczność. Termin porodu może znacznie odbiegać od daty wyznaczonej przez lekarza prowadzonego ciążę i dlatego kobieta musi mieć możliwość urodzenia w każdej możliwej placówce niezależnie jak daleko od domu się znajduje. Trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy przyszła mama będąc w odwiedzinach u krewnych zaczyna rodzić i jest odsyłana do swojej miejscowości. Jest więc to przywilej przede wszystkim ratujący życie i zdrowie dziecka i matki. Pomimo wyznaczonej daty porodu, warto już znacznie wcześniej zaplanować gdzie chciałoby się urodzić i zrobić listę możliwych szpitali, a później poświecić troszkę czasu aby zapoznać się z warunkami oferowanymi przez te placówki. Mieszkanki małych miast lub wsi nie mają zbyt dużego wyboru gdyż w dostępnej odległości może się znajdować tylko jeden szpital. Mieszkanki większych miast mają pod tym względem lepiej. Maksymalna odległość od miejsca zamieszkania do szpitala powinna wynosić 30 kilometrów. Może się okazać, że trzeba będzie bardzo szybko dostać się na porodówkę, dlatego też warto wcześniej sprawdzić najkrótszą trasę prowadzącą do szpitala. Co prawda czas trwania porodu to nawet kilkanaście godzin, jednakże nie wolno zwlekać i przedłużać transportu.
Przy wyborze weź pod uwagę zdrowie swoje i dziecka

Przed planowanym porodem należy przeprowadzić rekonesans możliwych placówek. W zadawanych pytaniach powinno się wziąć pod uwagę przede wszystkim zdrowie noworodka i swoje. Aby wiedzieć na co powinno się zwrócić baczniejszą uwagę należy porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym ciążę. Na pewno trzeba ustalić czy poród powinien odbyć się siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie oraz czy kobieta życzy sobie znieczulenie. Warto spytać jak wyposażona jest sala porodowa i ile jest w niej stanowisk, a także kto ma być obecny przy porodzie. Z położną lub lekarzem warto też porozmawiać o możliwych alternatywach dla nacinania krocza i jego skutkach. Jeżeli ciąża ma powikłany przebieg lub w badaniach prenatalnych wykryto jakieś nieprawidłowości przy porodzie powinien być obecny pediatra lub neonatolog. W takim wypadku trzeba się też dowiedzieć czy szpital ma dobry oddział patologii noworodków lub neonatologiczny. Pomimo naszych założeń i ustaleń może się okazać, że poród nie przebiega tak jak wcześniej sądziłyśmy i będzie konieczne nacięcie krocza, podanie znieczulenia lub cesarskie cięcie.

Jakie cechy powinna mieć dobra porodówka

Idealna porodówka i oddział szpitalny jest dla każdej kobiety kwestią indywidualną. Przyszła mama powinna się zastanowić jakie kwestie są dla niej najważniejsze, poza oczywiście zdrowiem i bezpieczeństwem jej i dziecka. Niektóre szpitale mają w swojej ofercie poród w wodzie. Jest on polecany gdyż noworodek w trakcie porodu zastaje warunki podobne do tych w łonie matki. Poród w wodzie jest też bardziej komfortowy dla kobiety, gdyż ciepła woda pomaga się rozluźnić i uspokoić. Taką możliwość oferują kliniki prywatne, ale też coraz więcej szpitali publicznych. Przy wyborze porodówki warto też zapytać o sale do porodu rodzinnego jeżeli marzy nam się bardziej spokojna, intymna atmosfera. Czasami nie ma zbyt dużo takich sal do dyspozycji lub są one odpłatne. Należy też spytać czy jest możliwość rodzenia w różnych pozycjach czy tylko w jednej, a także o sale poporodowe. Większości kobiet marzą się pojedyncze sale z łazienką, jednak rzeczywistość najczęściej wygląda inaczej (kilkuosobowe sale). Przyszłe mamy mogą potrzebować też pomocy w zajmowaniu się noworodkiem, mogą z tym mieć problemy zwłaszcza pierwiastki, dlatego warto spytać czy taka pomoc zostanie im udzielona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here